Újabb tömegsír Kelet-Boszniában...
Az állami bizottság elnöke közölte, hogy még mindig 17 ezer ember neve szerepel az eltűntek listáján. Sokkoló élményben volt része a Boszniában dolgozó nemzetközi közösség képviselőinek, amikor csütörtökön megtekintették a háború legfrissebben feltárt tömegsírjánál folyó munkát.
A rémségek kútjának titulusát bőven kiérdemlő 20 méter mély sziklaüreg a csütörtöki boszniai szerb entitás keleti területén, a Szokolác mellett hegyekben rejtőzött mindaddig, amíg az eltűntekért és halottakért felelős állami bizottság két nappal ezelőtt hozzá nem fogott a halottak földi maradványainak azonosításához. Az igazságügyi szakértők eddig 11 áldozat holttestét hozták a felszínre, és a barlang mélyében uralkodó állapotok még őket is elborzasztották. A vizsgálat kimutatta, hogy a bosnyák nemzetiségű embereket a közeli Visegrád városából hurcolták a szerbek a pakleniki erdőbe, és valamennyiükkel lövedék végzett. Többen közülük menekülni próbáltak, de ebben nemcsak a golyózápor, hanem a lábukra, kezükre kötözött kötelek, drótok is akadályozták őket. E pillanatban még nem tudni, hogy hány halottat rejt a pakleniki tömegsír. Becslések szerint legalább ötven ember lelte itt halálát nyolc évvel ezelőtt a boszniai háborúban.
Magyar konzulátus nyílik Kassán...
Pénteken Kassán hivatalosan megnyitják Magyarország első szlovákiai főkonzulátusát. Az ünnepségen részt vesz Orbán Viktor magyar és Mikulás Dzurinda szlovák miniszterelnök is. A magyar miniszterelnök egy rövid, nem hivatalos látogatást tesz a kedd óta kassai otthonában tartózkodó Rudolf Schusternél. Orbán Viktor az első külföldi vendég, akit haza térése óta a szlovák államfő fogad. A kassai magyar főkonzulátus megnyitását Magyarország több éve kéri Szlovákiától, ám a meciari időszakban nem lelt meghallgatásra az óhaj. Az 1998-as kormányváltás után a Dzurinda-kabinet az első teljesítendő feladatok közé sorolta be a magyar kérésre adandó igenlő választ.
ENSZ felszólítás a cigányokért...
Az
ENSZ illetékes bizottsága felszólította Európa kormányait, hogy tegyenek
lépéseket a cigányokkal szembeni hátrányos megkülönböztetések megszüntetésére.
A diszkrimináció eltörlésére létrejött bizottság nyilatkozata hangsúlyozza:
politikai és erkölcsi akaratra van szükség ahhoz, hogy megszűnjön az évszázados
gyűlölködés. Sürgetik olyan törvények megalkotását, amelyek biztosítják
a romák állampolgárságát, illetve helyt adnak menedékkérésüknek, és azt,
hogy megakadályozzák a cigányok elleni önkényes rendőri fellépést.
Vissza a kezdőlapra