Balatonszárszó főterén, augusztus 7-én délután 4-kor fogják felavatni az 1943-as szárszói táborozás emlékművét.
1943. augusztus 23-29-én Balatonszárszón, a magyar Református Diákok Soli Deo Gloria Szövetségnek telepén 600 fő - értelmiségi- munkás- és parasztfiatalok - részvételével rendezték meg a szárszói konferenciát.A táborozás a háborús Európában egyedülálló módon, nyíltan meghirdette a magyar nép békevágyát és akaratát a független, szabad, demokratikus Magyarország megteremtésére. A konferencia előadói, a népi mozgalom kiválóságai előadásukban feltárták az ország súlyos helyzetét s a küszöbön álló sorsforduló előtt megfogalmaztak azokat a követeléseket, amelyeket a magyar társadalom a háború utáni változásoktól várt. Megállapításaikat azóta igazolta az idő.
A Millenniumi Kormánybiztosság, Somogy Megye Önkormányzata, Balatonszárszó Község, a Magyar Református Egyház, a hajdani rendező és ma is működő Püski kiadó és a táborozás még élő résztvevőit tömörítő Szárszó Baráti kör összefogásával, Dienes Attila szobrászművész alkotásával, ötvenhét év után most megvalósul az egyedülálló esemény megörökítése.
"Mint
a jó mag szétszóródunk,
mint szent kéve megoldódunk. De nem hullunk pusztulásra Szétszóródunk újulásra. Újulásra, új vetésre - ha kell, meg is halunk érte!" (Sinka
István, 1943)
|
Márványbékesség - Torday E. Kornél írása
Vissza a kezdőlapra