Az Európa Tanács képviselője Moldvában
Van-e anyanyelvük a csángóknak?

 
Messze allnak az Europa Tanacs kepviseloinek tapasztalatai attol, amit a Bako megyei hivatalossagok allitanak a moldvai csangok helyzeterol. Nem kizart, hogy Joao Ary portugal politikus tegnap veget ert moldvai latogatasa nyoman kozelebbrol Europa tanacsi raportorok vizsgaljak ki: tiszteletben tartjak-e a csangok jogait Moldvaban.

Az Europa Tanacs oktatasi es kulturalis bizottsaganak fotitkarat elkiserte romaniai utjara Komlosy Jozsef, az Europai Nepcsoportok Foderativ Uniojanak (FUEV) alelnoke, Szilagyi Zsolt kepviselo, aki az RMDSZ-ben a csango ugyekert felel, Santha Attila, Koto Jozsef oktatasi allamtitkar tanacsosa, Tanczos Vilmos egyetemi tanar, neprajzkutato. A vendegeket a bakoi prefekturan fogadta Adrian Mironescu kormanymegbizott, jelen volt a megyei tanacs tobb tagja, Ruxandra Iosipescu fotanfelugyelo, Dumitru Gabor, a iaoi-i romai katolikus puspokseg tanacsosa, csango falvak polgarmesterei, a csango szovetseg kepviseloi. A hivatalossagok reszerol elhangzott: igaz, hogy a torveny ertelmeben tanulhatnak anyanyelven a nemzeti kisebbsegek, de Moldvaban egyes torteneszek nezete szerint a csangoknak nem magyar az anyanyelvuk. Tehat evek ota tarto koveteleseik ez okbol nem teljesithetok, de ha kernek a magyar nyelv oktatasat, a tanfelugyeloseg engedelyezne azt. Ezt arra hivatkozva allitotta a prefektus, hogy szerinte nem eleg, ha a csango szovetseg keri a szulok neveben a magyarorak beinditasat, hanem ezt az igenyt a szuloknek is fenn kell tartaniuk. Tanczos Vilmos elmondta: a szuloket tobb rendben megfelemlitettek az iskolaban es az egyhazban is, igy nem elegseges, ha a magyar nyelvu orak es a mise ugyeben maguk lepnek fel, szukseg van a csango szovetseg segitsegere. Az Europa Tanacs kepviseloje szerint az, hogy a csangok a magyar nyelvet tartjak-e anyanyelvuknek, nem meggyozodes kerdese, hanem teny. A meddo vitanak Dumitru Gabor puspoki tanacsos kijelentese vetett veget, miszerint az egyhaz nem utasit el senkit, de a tobbseg erdekeit kepviseli. Fontosnak tartotta megerositeni ama korabbi nezetet is, miszerint eroszakot kovetnek el azok, akik el akarjak magyarositani a csangokat. A kuldottseg tagjait Somoskan fogadtak a magyarorakat kervenyezo csango szulok, majd meglatogattak a klezsei csango hazat.

Fekete Reka
Haromszek 2000. szept. 9.
Kisebbsegi jogok moldvai modra
Igeret a csangoknak

Bako megyeben tett e heti latogatasa soran az Europa Tanacs kepviseloje megdobbenessel tapasztalta, hogy bar ot eve torvenyes lehetoseg van arra, hogy beindulhasson a magyar nyelvu oktatas, illetve a magyar nyelv oktatasa a moldvai csangok szamara, ez megsem valosult meg egyetlen iskolaban sem. A beigert jovahagyas ellenere az idei tanevkezdeskor is visszautasitottak a szulok ez iranyu kereset.

Bako megye nehany falujaban hiaba kerik a szulok a magyarorak bevezeteset gyermekeik szamara, kulonbozo okokra hivatkozva tobb rendben visszautasi totta oket a tanfelugyeloseg es az iskolak vezetosege. Nem tartottak jonak a kereseket, kesobb megkerdojeleztek azok hitelesseget, idokozben a helyi papok nyomast gyakoroltak a szulokre, hogy alljanak el az "ordog nyelve" igenylesetol, s igy hol fogytak, hol szaporodtak az alairasok. Iden januarban fordulat allt be a kervenyezes tekinteteben, mivel az oktatasi miniszterium egy rendelettel jovahagyta, hogy a kisebbsegeket kepviselo szervezetek is kerhetik kozosseguk tagjai szamara az anyanyelv tanitasanak beinditasat. A Moldvai Csangomagyarok Szovetsege ezt meg is tette, a szulok neveben kerte a Bako megyei tanfelugyelosegtol es az iskolaktol az engedelyt, Hegyeli Attila iden diplomazott magyar szakos tanar pedig vallalkozott, hogy a Klezse kozsegi iskolakban szeptember 1-jetol magyar nyelvet tanit. Tanevkezdes elott azzal utasitottak el a csangoszovetseg kereset, hogy nem mellekeltek a szulok egyenenkent alairt kereseit. A szovetseg ezt hamar beszerezte, Klezsebol 30, Pusztinabol 17, Leszpedrol 8 szulo kerte a magyarorak bevezeteset. A tanev elso napjan azonban az iskolaigazgatok megmagyaraztak a szuloknek, hogy a heti 3-4 magyarora tulsagosan megterhelne gyermekeik orarendjet, raadasul ha a magyart akarjak, le kell mondaniuk olyan orakrol, melyeket korabban opcionaliskent valasztottak. Nehanyan megijedtek ettol es visszavontak a kereseket, masok tovabbra is kitartanak.

Jovo heten az oktatasi miniszterium es a tanfelugyeloseg vegyes bizottsaga vizsgalja ki a keresek szabalyossagat, es ha a papirokat rendben talaljak, akar tanev kozben is beindulhatnak a magyarorak. Het gyermekkel csoportot lehet inditani, igy a diakok adott program szerint tobb osztalybol gyulhetnenek ossze magyar nyelv- es irodalomorakra.

(fekete)
Vissza a kezdőlapra