Litván választások A litván belpolitikáról kevés hír jut el Magyarországra, ezért az október 8-i parlamenti választások ismertetése előtt az utóbbi néhány év folyamatairól is érdemes szólni. 1990-ben még a litván Legfelső Tanács tagjaira szavazhattak az ország lakói, nagy többséggel az antikommunista, népfront jellegű S±judis képviselői kerültek az alkotmányozó feladatokat is ellátó törvényhozásba.
Az új alkotmány szerint már a “Seimas” tagjaira szavazhattak a függetlenségét elnyert Litvániában 1992 őszén. A S±judis ekkorra szétzilálódott, a kommunista utódpárt, a Litván Demokratikus Munkapárt viszont nagy népszerűségre tett szert az átalakulás nehézségei miatt elégedetlen lakosság körében. A párt megszerezte a parlamenti helyek több mint felét, és vezetőjük Algirdas Brazauskas 1993 elején elfoglalhatta a köztársasági elnöki helyet. Brazauskas kommunistaként harcolt országa függetlenségéért.
Litvánia a nemzeti önállóság kivívása terén megelőzte a Észtországot és Lettországot, a gazdasági önállóság megteremtése azonban nagyobb akadályokba ütközött. Az elhúzódó és rendkívül súlyos gazdasági válság nagyban befolyásolta mind az 1992-es mind az 1996-os választások eredményét.
1996-ban az egykori S±judisból Vytautas Lansbergis vezetésével alakult Haza Szövetség (Litván Konzervatívok) szerzett többséget. A kormánykoalícióban az első két évben részt vett a szintén S±judis-gyökerű Centrum Szövetség, és mindvégig kitartott a konzervatívok mellett a Litván Kereszténydemokrata Párt, mely 1904-ben alakult és 1989-ben alakult újjá. A kormánypártok gazdasági és szociális ígéretei irreálisnak bizonyultak, az 1998-as orosz válság súlyosan érintette az országot. A kormánypártokon belül mindvégig jelentős feszültségek uralkodtak, pártszakadásokra is sor került.
1998-ban pártonkívüli litván emigráns, Valdas Adamkus vehette át a köztársasági elnöki széket, Vytautas Landsbergis be sem jutott a második fordulóba. A 2000 márciusi önkormányzati választások végképp megmutatták a kormánypártok népszírűtlenségét.
A 2000. október 8-i litvániai parlamenti választásokon a választásra jogosultak 56 százaléka vett részt, négy párt lépte át a parlamentbe jutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt, további nyolc párt jutott egyéni mandátumhoz. Az előzetes eredmények alapján a Seimas 141 helye így oszlik meg a pártok között (mandátumok: listás+egyéni):
2000 1996 százalék mandátum százalék mandátum A. Brazauskas Szociáldemokrata Koalíció* 31,1% 28+23 17,7% 17+7Litván Liberális Szövetség 17,3% 15**+18 1,8% 0+1Új Szövetség (Szociálliberálisok) 19,6% 17**+11 - 0+0Haza Szövetség (Litván Konzervatívok) 8,6% 8+1 29,8% 33+37Litván Parasztpárt 4,1% 0+4 1,7% 0+1Litván Kereszténydemokrata Párt 3,1% 0+2 9,9% 11+6Litván Centrum Szövetség 2,9% 0+2 8,2% 9+4Litvániai Lengyel Választási Akció 2,0% 0+2 3,0% 0+1Kereszténydemokrata Szövetség 4,2% 0+1 3,1% 0+0Mérsékelt Konzervatív Szövetség 2,0% 0+1 - 0+0Litván Szabadság Szövetség 1,3% 0+1 1,5% 0+0“Fiatal Litvánia”, Új Nacionalisták 1,2% 0+1 3,8% 0+1Modern Kereszténydemokrata Szövetség -** 2**+1 - 0+0Független jelöltek - 0+3 - 0+4* Litván Demokratikus Munkapárt, Litván Szociáldemokrata Párt, az Új Demokrácia Pártja és a Litvániai Oroszok Szövetsége együttesen (egyéni mandátumok 2000-ben: 13, 6, 2, 0)** A Modern Kereszténydemokrata Szövetség egy-egy képviselője a Litván Liberális Szövetség illetve az Új Szövetség (Szociálliberálisok) listájáról kerülbe a Seimasba
A közvélemény-kutatások rendkívül változékony előrejelzéseket adtak, a választási eredményeket nagyban befolyásolta a kampány finise, illetve egyes konkrét személyek népszerűsége.A legnagyobb meglepetést a Szociáldemokrata Koalíció 30 százalékot meghaladó szereplése okozta. A koalíció gerincét alkotó “utódpárt”, a Litván Demokrata Munkapárt az ezévi márciusi önkormányzati választási eredményei alapján a szavazatok tíz százalékára sem számíthatott volna. A politikától korábban visszavonult, rendkívül népszerű Algirdas Brazauskas, a korábbi köztársasági elnök, elvállalta a frissen összeállt Szociáldemokrata Koalíció tiszteletbeli elnöki posztját, és kampányszerepléseivel napról napra javított a szociáldemokraták várható eredményein.
Az Új Szövetség (Szociálliberálisok) mindössze két éve alakult, először jutott be a parlamentbe. Ez a párt szerepelt a legjobban az idén márciusban megtartott helyhatósági választásokon. A párt vezetője Arturas Paulauskas korábbi legfőbb ügyész, aki azután alapított új politikai pártot, hogy mindössze néhány tized százalékkal a győztes (Valdas Adamkus) mögött végzett az elnökválasztások második fordulójában.
A Liberális Szövetség jelenlegi vezetőjének, Rolandas Paksas vilniusi polgármesternek köszönheti népszerűségét, aki 1999-ben fél éven át az ország miniszterelnöke volt — akkor még a Haza Szövetség (Litván Konzervatívok) tagjaként. Ez a párt korábban marginális szereplője volt a litván politikai életnek. Új tagjai és a szavazók is lényegében konzervatívok.
Az 1996-os választások győztese, a Haza Szövetség (Litván Konzervatívok) teljesítetlen ígéreteinek, és népszerűtlen vezetőjük, Vytatutas Landsbergis szerepléseinek köszönheti vereségét.
A kormányalakításnál az egyéni mandátumot szerzett kis szervezetek is lényeges szerephez juthatnak. Az Új Szövetség fő partnere a választási előkészületek során a Litván Liberális Szövetség volt, és együttműködött a Litván Centrum Szövetséggel illetve a Modern Kereszténydemokrata Szövetséggel is. Egyelőre úgy tűnik, sem e pártok, sem a szociáldemokraták nem tudnak többségi kormányt alakítani. A leköszönő Haza Szövetséggel (Litván Konzervatívok) egyik meghatározó erő sem kíván koalícióra lépni, így szociáldemokrata-szociálliberális vagy szociáldemokrata-liberális koalíció is elképzelhető.
Vissza a kezdőlapra