KISEBBSÉGI FIGYELŐ

ROMÁNIA
2000. október

 

Románia a parlamenti választások előtt - 2000

Románia történelmében példa nélkül való az a pártokon belüli ki- és belépés, melynek célja a választási listák megváltoztatása a naponta változó politikai viták közepette. Ez a mozgás csupán három pártra nem jellemző, ez Iliescu pártja, a Nagy Románia Pár t és az RMDSZ. 2000 őszén a jobboldalnak nincs közös elnökjelöltje. A legesélyesebb a NLP jelöltjei közül Stolojan, aki pozíciói megerősítése miatt bevonta holdudvarába azokat az értelmiségieket, akik a Ceausescu-éra alatt főideológusok voltak, de mostanra a Liberális Párt tagjaivá lettek (megalakították a Románia Jövőjéért Csoportosulást). Mindez világosan jelzi, hogy a Nemzeti Liberális Párt erősen balra tolódott. Az előrejelzések szerint továbbra is Iliescu a legesélyesebb az államfői pozícióra. Abban az esetben, ha Iliescu nagykoalíciót alkot (amire lehetősége van több párttal is), a pártlistán is elsők lesznek.

A novemberi választások első fordulóját tehát minden bizonnyal Iliescu fölénnyel fogja megnyerni, a második forduló befutója Isarescu lesz, vagy Stolojan. De ők a 47%-ot még az RMDSZ-szel karöltve sem tudják elérni.
A Nagy Románia Párt szavazata ezen a választáson is meghatározó tényező lesz. Ahová szavazatukat adják, arra dől a mérleg nyelve. A 2000 tavaszán a médiában elindított botrányok végül is hatástalannak bizonyultak, rövid ideig úgy tűnt, hogy Iliescu és pártja veszít népszerűségéből, de végül is az őszi felmérések alapján ennek hatása nem volt.

Iliescu és Nastase külföldi útjai sikeresek voltak. Ezeknek az utaknak fő célja az volt, megértessék, hogy ha baloldali kormány lesz Romániában, a Nyugattal való kapcsolatokat ez nem gyengíti, ellenkezőleg, erősíti, úgy gazdaságilag, mint politikailag.

Romániában az utolsó felmérések alapján 6%-os a gazdasági növekedés Ez viszont egy illuzórikus állapot, mert az inflációt nem tudják megfékezni. A mostani kormány utolsó ígérete, hogy 27%-nál nem lesz nagyobb az infláció, de a legjobb esetben is 35% fölé emelkedik, mivel az energiaárakat folyamatosan emelik.

Fontos és ténykérdés, hogy Iliescuék hat éves kormányzata alatt csupán 15 sürgősségi kormányrendelet, míg Constantinescuék négy éve alatt 170 sürgősségi kormányrendelet született.

A Paraszt Pártban történő folyamatos változások, elvándorlások miatt átláthatatlanná vált a helyzet. A közvélemény őket teszi felelőssé elsősorban a négy éves kormányzás problémáiért, és így pillanatnyilag is folyamatosan veszít népszerűségéből.

A Szövetség Romániáért (Melescanu) népszerűsége nagyon visszaesett, de az előrejelzések azt mutatják, hogy szövetséget fognak kötni Iliescu pártjával.

Petre Roman külügyminiszter a román állampolgárokkal szembeni vízumkényszer azonnali feloldását kérte Brüsszelben az EU illetékeseitől. Ez irányú tárgyalásai a választások előtt bizonyos rétegeknél jó pontot hoztak számára. Ezen kívül Basescu, aki Bukarest főpolgármestere, valamint pártjának frontembere, a választásokon erős támasza lesz.

A Nagy Románia Párt (mint minden választás előtt) megerősödött, korrupciós ügyeket nem lehet rovásukra felhozni, mindezek ellenére egyelőre senki nem akar velük koalícióra lépni.

(A román választások előtti mozgásokra jellemző az a különleges helyzet, hogy R.N.P. Magureanu pártja, akik időközben Nemzeti Szövetséggé alakultak, azt a Maria Munteanut jelöltette elnöknek, akit 1990-ben ugyancsak Magureanu pribékjei vertek össze, mint diákvezért.)

A parlamenti választások során a legesélyesebbek eddig az RTDP (Iliescu), a Szövetség Romániáért (Melescanu), az NLP (Stoica). Mindezek mögött semmiféle pártideológiát nem kell keresni.

Az RMDSZ mindezeket a mozgásokat kívülről szemléli. Minden lépésével azt igazolja, hogy semleges marad.
 

Vissza a kezdőlapraVissza a kisebbségi oldalra