A kormánypártok sikerrel vették az akadályt, megtartották Búza Attila helyét.Hallottuk az első nyilatkozatokat, alapos elemzéssel azonban még nem találkoztunk. Ezeket a pártok központjai valószínűleg nem is hozzák nyilvánosságra, ami természetes is. Mi itt a Magyar-Hon-Lapon megtehetjük viszont, hogy mélyebbre ásunk, mint a felszín.
Szeretnénk a tényekhez ragaszkodni, először is lássuk a tényleges eredményeket.
fordulók:Első Második Első Második pártok kapott szavazat százalék MIÉP 1 969. 13.5. ZÖLD D 199 163 1.4 1.1KDNP 217 139 1.5 0.9MSZP 4 859 5 787 33.4 39.1SZDSZ 648 436 4.5 2.9HOME 231 168 1.6 1.1MDNP-VP 832 . 5.7. FIDESZ 5 581 8 124 38.4 54.8összesen 14 536 14 817. . jogosultak 52 412 52 453. . részvétel 14 664 14 926 27.98 28.45Megállapításaink:
A Fidesz a második fordulóban nem kapta meg a két visszalépő összes szavazatát, ekkor ugyanis közel 8400 szavazata lenne.
Az MSZP eleve megkapta a Munkáspárt támogatását, mivel nem tudtak, (nem akartak?) jelöltet indítani.
Az MSZP 928 többletszavazata több, mint a baloldali (SZDSZ, Zöld demokrata, HOME), lemorzsolódók és a választáson való többletrészvevők száma. Koránt sem biztos, hogy az inkább baloldalinak tekinthető csoportok szavazói második körben hajlandóak az MSZP-re szavazni. Honnan jött tehát ez a többlet? Valószínűleg nemcsak 281 új résztvevő volt, hanem jóval több, viszont sem a visszalépő pártok szavazói, sem a jelentéktelenek bizonyultak tábora nem ment el másodszor ugyanolyan számban szavazni.
Az "új szavazók" körét növeli az is, hogy egy részük bizonyára a Fidesz-FKGP-MDF jelöltre szavazott, hiszen az első helynek külön vonzása van.
Az adatok alapján a MIÉP-átszavazás mértékét nem lehet biztonsággal megállapítani. Az viszont biztos, hogy a MIÉP felesleges volt a győzelemhez. Az MDNP választóinak a negyede is elég lett volna, hiszen az MSZP második fordulós eredménye csak 206 szavazattal, 0.7 százalékkal volt jobb a Fidesz első fordulójánál. Semmi nem bizonyítja, hogy a koalíció jelöltje csak a MIÉP segítségével tudott győzni. A győzelem mértékhez ugyan a MIÉP szavazói hozzájárultak, de ehhez semmiféle Fidesz-MIÉP kapcsolatra nincs szükség. Ezért vállalhatta Kövér László, hogy a kampány alatt világossá tegye: a MIÉP a Fidesznek nem koalíciós partnere, sem most, sem 2002-ben.
Az MSZP elnökségének ilyenirányú nyilatkozata tehát a szokásos szocialista blöff. Sajnos az MSZP mindennapos politikai gyakorlattá tette a hamis-mondást, ami az igazmondás ellentéte.
Van a dabasi eredménynek még néhány vonása, amelyet a grafikus ábrázolás jobban megmutat, mint egy táblázat. Az egyik ilyen a kis pártok jelentéktelenné válása. Az SZDSZ 2.9 százaléka magáért beszél. A hatalmas média hátszelet kapott HOM Egyesület eredményei sem igazolják az alapítók reményeit. A KDNP-re már talán nem is érdemes szót vesztegetni. Céljuk bizonyára az egy százalék megszerzése: az ezzel járó költségvetési támogatás biztosíthatja a maroknyi pártvezetés megélhetését. Erre - feltételezve, hogy lényegesen nagyobb lesz a résztvevők száma, mint most, 2002-ben nincs sok esélyük. Rossz lóra tett Pusztai Erzsébet is, ha támogatta volna a koalíciós jelöltet, most nem látnánk, hogy pártja esélytelen. Ha ugyanis az alacsony részvétel mellett maga a pártelnök sem éri el a hat százalékot, kizárt dolog, hogy a párt bejusson a parlamentbe.
A grafikon azt is világossá teszi, hogy 2002-t a Fidesz és az MSZP közötti választás dönti el.
Még néhány szempont a sajtónyilatkozatokhoz. Az első forduló előtt a baloldali ellenzék a választás nagy jelentőségét hangoztatta, a számukra meglepetést hozó első forduló után megindult a bagatellizálás, most meg a vádaskodás.
A koalíció közös jelöltje győzött. Ha Dabas modell volt, akkor csak az elsőfordulós összefogás modellje, mégpedig sikeres modellje lehet. Dabas nemcsak modell, hanem remény is. 2002-ben véget érhet a magyar választók útkeresése. Nem új, bizonytalan hitelű reménységet kell keresni, hanem a létező legjobbat választani. Ez pedig nem más, mint ismét egy Orbán Viktor vezette kormány.
Vissza a kezdőlapra