A héten egy sorozatban ismertetjük az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) 2000. évi tevékenységéről készült beszámoló egyes részeit. A parlamenti jelentés (J/3871) egyik fejezete a véleményszabadság, a tájékoztatás kiegyensúlyozottságának helyzetével foglalkozik. Ezen belül ismertetik a vizsgált műsorokban az erőszak és brutalitás arányait. Elemzésre került a hírműsorokban és a műsorelőzetesekben szereplő brutalitások aránya is.
![]()
Az erőszak bemutatásának módja (4. rész)
Az erőszakot bemutató műsorszámok és jelenetek előfordulásának gyakorisága mellett az agresszív jelenetek tartalmi jellemzését is elvégeztük. Célunk az volt, hogy a csatornákat az általuk sugárzott erőszak tartalmú műsorrészek brutalitásának mértéke szerint vessük össze. Ennek jelentőségét azok az elméletek támasztják alá, amelyek szerint az agresszív képsorok elsősorban abban az esetben fokozzák a nézők erőszakos viselkedését, amennyiben azok ábrázolása életszerű és naturális.A továbbiakban az elemzés alapegységét az erőszakot tartalmazó jelenetek adják, szemben a korábbi szakaszokkal, amikor a vizsgálat tárgya maga a műsorszám volt. A két vizsgált időszakban összesen 2107 agresszív aktust tartalmazó jelenetet különböztettünk meg.
Az erőszakos jelenetek típusai
A két tévécsatornán összességében a gyilkosság és a gyilkossági kísérlet volt a leggyakrabban előforduló erőszakos aktus (5. táblázat). Ilyen jelenetet a nézők az agresszív műsorrészek több mint egyötödében láthattak (22%)., Közel hason-ló arányban tűntek fel olyan epizódok, amelyekben konkrét fizikai erőszakra ugyan nem került sor de az ezzel való fenyegetés igen (21 %). Két ember verekedését a TV2 és az RTL Klub erőszakos jeleneteinek 18 százaléka mutatta be. A három leggyakoribb erőszakos-típus valamelyikét a televíziók agresszív jeleneteinek majdnem kétharmada tartalmazta (61 %).
5. táblázat. Egyes agresszív aktusok előfordulása a tévécsatornák erőszakos jeleneteiben.
százalékban N = 2107
TV2 RTL Klub Átlag Gyilkosság vagy annak kísérlete 26 20 22 Verbális erőszak 22 20 21 Két ember verekedése/harca 19 17 18 Verés 5 12 9 Több ember verekedése/harca 8 8 8 Fogvatartás, elrablás 8 6 7 Tárgyak elleni erőszak (pl. randalírozás) 3 8 6 Katasztrófa 4 5 5 Háború 6 3 4 Autós ütközés 4 4 4 Nem emberi lények támadása 7 3 4 Egyéb bűncselekmény 2 3 3 Tömegverekedés 3 1 2 Kínzás 0 1 1 Öngyilkosság 1 1 1 Szexuális erőszak 0 0 0 Állatok elleni erőszak 0 0 0 Az erőszakos aktusok gyakoriságának sorrendjében nem voltak lényeges különbségek az adók között, viszont az egyes típusok előfordulásának arányaiban kisebb-nagyobb eltéréseket tapasztalhattunk. Gyilkossággal vagy gyilkossági kísérlettel a TV2-ben találkozhattak gyakrabban a nézők. Míg e csatorna erőszakos jeleneteinek több mint egynegyedében került sor ilyen jellegű aktusra (26%), addig az RTL Klubon "csak" minden ötödikben (20%). Ez utóbbinál viszont gyakrabban észleltünk olyan műsorrészeket, amelyekben ember vert embert, mégpedig úgy, hogy az áldozatok nem védekeztek vagy nem védekezhettek.
Az erőszakos jelenetek helyszíne
Az erőszak-ábrázolással és annak hatásával foglalkozó tanulmányok általában megegyeznek abban hogy egy-egy agresszív képsor negatív hatása - különösen gyerekeknél - nagyban függ annak valósághűségétől. A televíziós erőszakról alkotott képet tovább árnyalja, hogy az erőszakos aktusok valóságosnak tekinthető környezetben játszódtak-e.
E szempontból a két csatorna erőszakos jelenetei csupán kis mértékben különböztek egymástól. A TV2 agresszív epizódjainak 76 százaléka játszódott olyan fizikai és dramaturgiai környezetben, amely a valós világban is létezik (7. ábra), míg az RTL Klubnál ez 70 százalék volt. Ez utóbbi műsorszolgáltatónál viszont lényegesen gyakrabban fordultak el olyan jelenetek, amelyek helyszínei ugyan elképzelhetőek a valóságban, de a nézők mindennapjaiban szinte bizonyosan nem fordulnak el (pl. tengeralattjáró, titkos NASA bázis). Ilyen valóságos ám a hétköznapi életben mégiscsak marginálisnak számító helyszínekhez az RTL erőszakos jeleneteinek 9 százaléka kötődött, miközben a TV2-nél ez csak 1 százalékot tett ki. Ugyancsak gyakrabban játszódtak az RTL Klub erőszakos jelenetei meseszerű környezetben (RTL: 6%, TV2: 3%).
Gyilkosságot, gyilkossági kísérletet mindkét csatornán a valódi világnak megfelelő helyszíneken láthattak legtöbbször a nézők, és ez aggodalomra adhat okot (8. ábra).
Vissza a kezdőlapra