Rövid időn belül harmadszor fordul elő, hogy nyugat-európai nagykövetek cáfolnak a magyar sajtóban megjelent és állítólag tőlük származó kiejelentéseket.
Most is valami ilyesmi történt, bár nem sajtóhír, hanem Demszky nyilatkozat indította el a lavinát; és nem nagykövet, hanem volt nagykövet az áldozat. A lényeg mindenütt ugyanaz: a baloldal nyugati diplomaták szájába adott mondatokkal próbálja befeketíteni a kormányzó erőket. Nehéz eldönteni, hogy felháborodásunk, vagy az ilyen eszközöket igénybevevők iránti megvetésünk a nagyobb.
Demszky Gábor 2000. decemberétől állott rövid ideig az SZDSZ élén. 2001. augusztus 15-én és 16-án miután Tufo ex-nagykövet úr megcáfolta állításait, a Kossuth és az Inforádióban egyaránt elhangzott nyilatkozatában saját hangján bizonygatta, hogy az információt a nagykövettől kapta főpolgármesteri és pártelnöki minőségében. S mindez másfél éve történt, s ő másfél éve várja, hogy a miniszterelnök intézkedjék. Másfél éve Magyar Bálint volt a párt elnöke. Mint a Magyar Nemzet megírja, Kovács Lászlónak sincs tudomása arról, hogy hazánkban az FBI bármifajta nyomozást végzett volna a MÍG 29-esekkel kapcsolatban. A kormányszóvivő elegánsan füllentésnek nevezte Demszky állítását. Mi élesebben fogalmazunk a főpolgármester vagy emlékezetkiesésben szenved, vagy orcátlanul nem mond igazat. Egyik esetben sem alkalmas posztja betöltésére.
Ám attól, hogy Demszky a baloldal szokványos technikáját alkalmazza, azaz hazugságokat beszél, a MÍG 29-esek körül azért lehet valami. A Parlamentben a szocialisták hozták elő a kérdést.
Az hogy történt, vagy nem történt a HM felső vezetésében korrupció, arról Simicskó István nyilatkozata meglehetősen óvatos, nem a korrupció tényét, hanem az arról való pillanatnyi ismeretek hiányát említette. A ma megjelent Magyar Nemzetben ennél erősebb megfogalmazás valószínűsíti, hogy a szocialista érdekeltségű csoport nem csak észérveket sorakoztatott fel az üzlet megszerzése érdekében. Ha pénzhez jutottak HM vezetők csupán azért mert kilátásba helyezték a MÍG-ek felújítását, mi volt a helyzet a felújításért síkra szálló politikusokkal?
Háttéranyagok:
Demszky: az amerikai nagykövet másfél éve tájékoztatott a MiG-ekkel kapcsolatos korrupciógyanúról
Demszky Gábor szerint Peter Tufo volt amerikai nagykövet másfél évvel ezelőtt tájékoztatta Orbán Viktort arról, hogy a MiG típusú harci repülőgépek felújításának ügyében felmerült a korrupció gyanúja.
A főpolgármester a volt nagykövettől szerzett információira hivatkozva az MTI-nek szerdán elmondta: Peter Tufo az FBI által Magyarországon lefolytatott vizsgálat alapján anyagokat adott át a miniszterelnöknek és a kormány illetékes tagjainak a korrupcióval kapcsolatban.
A szabad demokrata politikus szerint az ügyben indult nyomozás. Hozzátette: másfél éve vár arra, hogy a miniszterelnök vagy a titkosszolgálat előáll a nyomozásról szóló anyaggal, és az ügyészségi vizsgálat elindul.
Demszky Gábor leszögezte: azt szeretné, ha nem a Fidesz-kisgazda politikai játszma kérdése lenne az, hogy mikor derül fény az igazságra, hanem ezekben az ügyekben az igazságszolgáltatás oly módon járna el, ahogy azt a köz érdeke megkívánja.
Az egykori nagykövet meglepetéssel értesült Demszky nyilatkozatáról
Peter Tufo, az Egyesült Államok volt budapesti nagykövete az MTI-nek adott nyilatkozatában elmondta: meglepetéssel értesült a MiG-felújítással kapcsolatban Demszky Gábor által adott nyilatkozatról, amelyben a budapesti főpolgármester tőle, Tufótól származó információkra hivatkozott. Peter Tufo kijelentette: nem kívánja nyilvánosan kommentálni korábbi saját magánbeszélgetéseit, amelyeket magyar illetékesekkel - akár Orbán Viktor miniszterelnökkel, akár Demszky Gáborral - nagykövetként folytatott.
Tufo mindazonáltal leszögezte: "nem nyújtottam át írásos dokumentációt a miniszterelnöknek azzal a szerződéssel kapcsolatban, amelyet a magyar honvédelmi minisztérium írt alá" orosz és német cégekkel az orosz MiG-29-esek korszerűsítésének ügyében. Az FBI pedig soha semmilyen módon nem folyt bele ebbe a kérdésbe, nem végzett vizsgálatot - tette hozzá a volt nagykövet.
Arra a kérdésre, hogy írásos dokumentumok átadása nélkül beszélt-e erről Orbán Viktorral, az ex-nagykövet elmondta: erről a szóban forgó ügyről nem, de "a MiG-29-esekről és az (amerikai) F-16-osokról általánosságban" beszélt a magyar miniszterelnökkel, "anélkül, hogy ezen üggyel kapcsolatban bármilyen korrupciós vonatkozás szóba került volna".
Peter Tufo elmondta azt is: abban az időben valóban "voltak olyan híresztelések és állítások, amelyek szabálytalanságokra vonatkoztak a MiG-29-es szerződéssel kapcsolatban", de ezeket ő nem kívánja kommentálni. Nem kívánja kommentálni azt sem, hogy az említett híresztelésekről és állításokról folytatott-e magánbeszélgetést magyar személyekkel.
Demszky válasza Peter Tufo reagálására
Kossuth Rádió - Délutáni Krónika
2001.08.15. 16 óra
Bemondó: Bordi András
Mv.: - Demszky Gábor szabaddemokrata politikus továbbra is kitart amellett, hogy a korrupció gyanújáról szóló értesüléseit a volt amerikai nagykövettől szerezte. Nagy György András interjúja.
Nagy György András.: - Ön honnan vette végül is az információkat?
Demszky Gábor (Budapest főpolgármestere).:
- Peter Tufotól aki abból a célból, hogy Budapest főpolgármesterét és a
Szabaddemokraták Szövetségének az elnökét, tehát ebben a minőségemben tájékoztasson
engem erről az ügyről meghívott a rezidenciára, együtt reggeliztünk.
Abban az összefüggésben merült föl az ügy, hogy ő a korrupciós ügyeket
a magyar demokrácia fekélyének és legnagyobb betegségének tekintette. És
konkrétumként, ami miatt odahívott a MiG 29-sek ügyét említette. Na most
a cáfolat az azt mondja erről, hogy Peter Tufo kijelentette, nem kívánja
nyilvánosan kommentálni korábbi, saját magánbeszélgetéseit. Tehát, hogy
ilyenek voltak. Amelyeket magyar illetékesekkel, akár Orbán Viktor miniszterelnökkel,
akár Demszky Gáborral nagykövetként folytatott. Ez az egyik ilyen beszélgetés,
szerintem nem magánbeszélgetés, hanem a követségi rezidencián elhangzott
beszélgetés az egy hivatalos beszélgetés.
Németh
Zsolt helyzetértékelése
Németh Zsolt, a Külügyminisztérium politikai államtitkára szerint egy közéleti szereplőtől több felelősséget várhat el a magyar közvélemény annál, amit Demszky Gábornak a vadászrepülőgépek kapcsán tett kijelentése mutat.
- Megértjük, hogy a Szabad Demokraták Szövetsége (SZDSZ) kampányt folytat és ennek része az ország, illetve a miniszterelnök nemzetközi megítélésének gyengítése. Példa nélküli viszont, hogy Demszky Gábor az ország szövetségesi kapcsolatait fenyegető lépésre szánta el magát azzal, hogy az Amerikai Egyesült Államokat, illetve az FBI-t kívánja bevonni a magyar kormányfő elleni kampányba - mondta Németh Zsolt szerdán az MTI-nek.
- Nem hiszem, hogy Demszky Gábort meglepte, hogy az Amerikai Egyesült Államok volt nagykövete nem kíván az SZDSZ kampányában szerepet vállalni. Bízom abban, hogy a belpolitikában aratott kudarcát nem próbálja a külpolitika terén kompenzálni - fejtette ki álláspontját Németh Zsolt.
Vissza a kezdőlapra