MAGYARORSZÁG AZ EU CSATLAKOZAS KÜSZÖBÉN
A Magyar EU Bővítési Üzleti Tanács tagvállalatainak üzleti tapasztalataiIII. 2. TEMAKÖRÖK
INFRASTRUKTÚRA ÉS KÖZLEKEDÉS
Magyarország az Európai Unió és a társult országok között, központi helyen terül el. Az infrastruktúra, különösen a közlekedés és szállítás helyzete épp ezért mind Magyarország, mind pedig az EU hosszú távú fejlődésének kulcsfontosságú feltétele. Mind a magyar fejlesztési programok prioritásai, mind az EU támogatások, az infrastruktúra fejlődését hivatottak szolgálni.
A különböző infrastrukturális területek, a befektetők szerinti fontossági sorrendben:
A Kormány felismerte az infrastruktúra fejlesztésének fontosságát. A Széchenyi Terv része a szükséges fejlesztéseknek. Fontos a Széchenyi Tervben szereplő projektek és az EU által finanszírozott projektek összehangolása. Az infrastruktúra folyamatos és gyors fejlesztése hozzájárul a külföldi működőtőke-befektetések növekedéséhez, és segíti Magyarországot, hogy a kereskedelem, kutatás és logisztika területén regionális központ szerepét töltse be.
- Távközlés. Az elmúlt néhány évben a távközlési szolgáltatások jelentősen javultak. A távközlési hálózat kiterjedése ma már magasabb szintű, mint sok EU tagállamban. A további fejlődés szempontjából a szabályozásnak van kulcsszerepe, melynek kidolgozása már folyamatban van, a szabályozás nyithatja meg a szabad piaci versenyt.
- Közlekedési hálózat. Az autópálya-hálózat további gyors ütemű bővítésére lenne szükség az ország különböző régiói közötti különbségek felszámolása, valamint a szomszédos országok úthálózatához való kapcsolódás érdekében. A fejlesztés ugyan már megkezdődött, de a tervezés és a finanszírozás módjának javítása még szükséges. A Kormány nem hirdetett közbeszerzési pályázatot az M3 és M7 autópályák építésére, az átláthatóság hiánya nem megfelelő üzenetet jelent.
- Vasúthálózat. Sürgős szükség lenne a Magyar Államvasutak (MÁV) korszerűsítésének megvalósítható tervére. A vasút kereskedelmi szolgáltatási ágra és vasúti infrastruktúrára történő szétbontása elősegítheti az átalakulást.
- Légi közlekedés. Nyilvánvaló, hogy az ország földrajzi helyzete megköveteli a légi közlekedés jelenlegi infrastruktúrájának azonnali fejlesztését. A budapesti repülőtéren a teherforgalom kezelési kapacitásának növelése szükséges.
- Folyami hajózás. A kikötök gyors fejlesztésére lenne szükség a MAHART korszerűsítésével párhuzamosan.
- Közüzemi szolgáltatások. Az ország közüzemi ellátottsága a szennyvíztisztítás kivételével jónak mondható. Azonban a szennyvíztisztítás helyzetének javítása fejlesztési, pénzügyi, szervezési és műszaki forrásokat igényel. A villamosenergia-ipar területén határozott, liberalizációs terv szükséges. Tavaly a Kormány erőteljesen beavatkozott a villamosenergia-iparba, valamint a gáz- és olajiparba, ezzel bizonytalanságot okozott a befektetők számára. A Kormány jövőbeni intervenciós politikáját illetően fokozott átláthatóság szükséges.
Vissza a kezdőlapra