MAGYARORSZÁG AZ EU CSATLAKOZAS KÜSZÖBÉN
A Magyar EU Bővítési Üzleti Tanács tagvállalatainak üzleti tapasztalataiIII. 2. TEMAKÖRÖK
KÖRNYEZETVÉDELEM
A környezetvédelem általános helyzete Magyarországon megegyezik az EU átlagával. Magyarország azonos vagy hasonló jellegű problémákkal küzd mint az EU. Az OECD Magyarországról készült 2000. évi Környezetvédelmi Jelentése szerint számos szempontból Magyarországon jobb a helyzet az EU átlagánál. Ez részben annak tudható be, hogy a fejlett EU tagállamokban magasabb a környezeti szennyezés mértéke, részben pedig annak, hogy a külföldi működőtőke-befektetések modernebb és tisztább technológiát hoztak be Magyarországra. A közelmúltban végbement átalakítások után, a nehézipar egyes területeinek bezárását követen, sikeresen csökkent a légszennyezés. Az ólmozott benzin korlátozott hozzáférése a levegő minőségének mérhető javulását eredményezte.
A vizek szennyezettségével kapcsolatban, jóllehet még hosszú utat kell megtenni, már megjelentek a siker első jelei, a települési szennyvíztisztítási program eredményeként. A felszíni vizek állapotát folyamatosan ellenőrzik, és a különböző elemzések eredményeit éves jelentésekben teszik közzé.
A 2000-ben elfogadott hulladékkezelési törvény fontos lépés az EU követelményeknek való megfelelés terén. Ugyanakkor további szabályozásra van szükség a hulladékgazdálkodás és csomagolás területén a hatékony szelektív hulladékgyűjtés, újrafeldolgozás és újrahasznosítás érdekében. Így azonos feltételeket kellene teremteni a csomagolási hulladék-lánc szereplői számára (önkormányzatok, csomagolók, kereskedelem, újrahasznosítók). Hasznos lehet a költséghatékony dél-európai modellek átvétele. A jelenlegi termékdíjtörvény nem EU-konform és negatívan hat a kitűzött célok elérésére.
A természet megóvása Magyarországon hagyományosan magas színvonalú. A védett területek száma folyamatosan növekszik, összesítve meghaladja az ország teljes területének 8%-át.
Jóllehet a Magyar Kormány a környezetvédelmi jogharmonizációt ez év nyarára elvégzi, az HEBC tag-vállalatai egy észszerű átmeneti időszakot tartanak szükségesnek, hogy az EU jogszabályok teljes körű végrehajtására kerüljön sor Magyarországon. A végrehajtás tervezésekor a tényleges gazdasági költségeket és időigényt szükséges figyelembe venni, mely Magyarország gazdasági versenyképességét nem veszélyezteti. Ugyanakkor az EU környezetvédelmi szabályozásának bevezetése üzleti fejlesztési lehetőségeket is jelent.
Vissza a kezdőlapra