MAGYARORSZÁG AZ EU CSATLAKOZAS KÜSZÖBÉN
A Magyar EU Bővítési Üzleti Tanács tagvállalatainak üzleti tapasztalatai

III. 2. TEMAKÖRÖK

MIT VÁRHAT AZ EU MAGYARORSZÁGTÓL?

Magyarország EU-csatlakozásának küszöbén, az HEBC szükségesnek tartja a tagságból adódó, kölcsönösen előnyös helyzet néhány elemének kiemelését.

Az integrációval a csatlakozó ország gazdasága várhatóan gyorsabban fog fejlődni, ami bővülő piacot és jobb gazdasági kilátásokat eredményez a jelenlegi tagok számára. Magyarország teljes jogú EU-tagsága javítani fogja a befektetők biztonságát Magyarországon, a gazdasági környezet jobb kiszámíthatóságával és stabilitásával, valamint a Magyarországon befektető európai vállalatok hatékonyságának jelentős emelkedésével.

Magyarország gyorsan növekvő gazdasága növelni fogja az európai gazdaság versenyképességét. Ez egyaránt érvényes az alacsonyabb hozzáadott értékű összeszerelő- és feldolgozóiparra, valamint a jelentősebb értéket képviselő és stratégiailag fontosabb, tudásintenzív ipari ágazatokra is. Az európai versenyképesség javulása sokkal inkább a hatékony és versenyképes ipar magyarországi kialakulásával jön létre, semmint a szakemberek elvándorlásával. Az új információs társadalom kialakulása során tudásalapú társadalmak uniója veheti fel a versenyt a globalizálódó világban. Magyarországon a tudásalapú társadalom kialakulásának folyamata figyelhető meg, melyet az ország hagyományai is erősítenek.

Jóllehet a csatlakozást követen a vállalatok nem számítanak arra, hogy Magyarország teljes mértékben alkalmazza a fejlettebb európai országok szociális csomagjait, de készen állnak hogy vállalatuk tevékenységébe már ebben a szakaszban beépítsék a munkaadók és munkavállalók közötti kapcsolatok európai gyakorlatának főbb elemeit. Hasznos lenne a társadalmi jóléti rendszer szempontjából, ha a cégek társadalmi beruházásai nagyobb mértékben levonhatók lennének a vállalati adóalapból.
 

Vissza a kezdőlapra