KISEBBSÉGI FIGYELŐ

HORVÁTORSZÁG
2001. május

KULTÚRA, OKTATÁS, CIVIL SZFÉRA

A zágrábi Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége a közgyűlés döntése alapján a továbbiakban Magyarok "VI. Béla" Érdekvédelmi Közössége néven fog tevékenykedni. Az új szervezet egyben - megtartva jogalanyiságát - csatlakozott a Magyar Egyesületek Szövetségéhez.

A háború idején a Drávaszög falvaiban megszűnt a magyar egyesületi élet. A társadalmi újjáépítés keretében napjainkban kerül sor a civil szervezetek és egyesületek tevékenységének újraindítására. Ennek egyik jele, hogy a csúzai és a vörösmarti Sporthorgász Egyesület átfogó tájrekonstrukciós munkába kezdett, melynek keretében sor kerül a halászhelyek felújítására és a halállomány felfrissítésére is.

A horvátországi ezeréves magyar településen, Szentlászlón május végén átadták azt a református gyülekezeti házat, melyet a magyar kormány által biztosított 200 millió forintos horvátországi segélyalapból újítottak fel. A dél-szláv háborúban súlyosan megrongálódott, ma is csonka tornyú református templom melletti imaházban hálaadó istentiszteletet tartottak, amelyen Erdélyi Géza, a Szlovákiai Református Egyház püspöke hirdetett igét. Az ünnepség után millenniumi zászlót adott át Szentlászlón Németh Zsolt, a Külügyminisztérium politikai államtitkára a horvátországi Magyar Református Keresztyén Egyház képviselőinek. Németh Zsolt Eszéken találkozott Zlatko Kramaric polgármesterrel, majd a Magyar Oktatási és Kulturális központban a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének vezetőivel tárgyalt.

A horvátországi magyar kisebbségi egyesületek csúcsszervezete, a Magyar Egyesületek Szövetsége (MESZ) szerint megkülönböztető a magyar kormány kisebbségi politikája. A MESZ elnökségének nyílt leve azt állítja, hogy a magyar kormány a parlamenti képviselettel rendelkező magyar szervezeteket részesíti előnyben Horvátországban. A levél emlékeztet arra, hogy a MESZ a magyar egyesületek 75%-át képviseli, tagjainak száma pedig egyenlő a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének tagságával, ennek ellenére a Határon Túli Magyarok Hivatala (HTMH) ez utóbbit tekinti az egyetlen legitim magyar érdekvédelmi szervezetnek Horvátországban. Ilyen körülmények között pedig a MESZ munkája veszélyeztetve van, s egy kizárólagosságon alapuló álláspontnál szerencsésebb lenne az anyaország semlegessége.

Május 9-én Eszéken megalakult a Horvátországi Magyar Pedagógusok Fóruma. A közgyűlésen elfogadták a szervezet alapszabályát és szakmai kérdések megvitatására is sor került. Ennek keretében a résztvevők megállapodtak abban, hogy minden évben történelmi és irodalmi vetélkedőket kell szervezni, és minden szakterületen biztosítani kell a pedagógusok továbbképzését.

Vissza a kezdőlapra