Szavazás Szájer József a szavazásról A zárszámadási törvény tétje
Szavazás Az Országgyűlés 207 igen szavazattal, 160 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett hétfőn elfogadta a 2000. évi központi költségvetés végrehajtásáról szóló törvényjavaslatot. A jogszabály - amely több törvény, köztük az idei büdzsé módosítását is tartalmazza - szentesíti a költségvetési többletbevételek felhasználását. Az előterjesztést a teljes létszámban jelen lévő Fidesz- és MDF-frakció tagjai megszavazták, és egységesen igennel voksoltak az ülésteremben lévő MIÉP-es képviselők.
Az FKGP képviselőcsoportjából 25-en szavaztak igennel, míg 8-an nemmel. A Torgyán József pártelnök mellett álló képviselőknek - az országos vezetőség döntése alapján - meg kellett jelenniük az ülésen, és kötelesek voltak nemmel szavazni. Maga az elnök és az ő kedves felesége nem volt látható a parlament épületében.
Az MSZP-frakció tagjai közül 122-en utasították el a zárszámadást, 3-an - Bodzás Ferenc Árpád, Páva Zoltán és Szűrös Mátyás - igennel voksoltak, 3-an pedig tartózkodtak. A javaslatot támogatók közül 2-en tévedésből nyomták meg az igen gombot, Szűrös Mátyás viszont - mint újságírók előtt elmondta - az előterjesztés szociális elemei miatt fogadta el azt.
Az SZDSZ képviselői egységesen nemmel szavaztak, a függetlenek között 8-6 arányban oszlott meg az igenek és a nemek száma.
A zárszámadással hagyta jóvá a Ház - többek között - az évközi nyugdíjemelésre fordított költségvetési pénzösszeget, egyes egészségügyi dolgozók bérpótlékának, illetve a köztisztviselői béremelésnek a fedezetét és a Széchenyi terv forrásainak bővítését.
az MTI nyománSZÁJER JÓZSEF A ZÁRSZÁMADÁSI SZAVAZÁSRÓLA Fidesz számára nagyon fontos momentum, hogy az Országgyűlés jelentős többséggel fogadta el a zárszámadással kapcsolatos törvényjavaslatot - mondta Szájer József, a Fidesz képviselőcsoportjának vezetője hétfőn, a szavazást követően újságírók előtt. Mint mondta, a voksolást vízválasztónak tekinti. Szerinte ugyanis most megmutatkozott, hogy ki az, aki csak szavakban, és ki az, aki tettekben is támogatja a nyugdíjak, a bérek emelését, az egészségügyi források bővítését.
Kiemelte, hogy a koalíció az előterjesztés elfogadásához szükséges többséget teljes mértékben biztosítani tudta.
Annak kapcsán, hogy a javaslatot három szocialista képviselő is támogatta szavazatával, Szájer József úgy fogalmazott: nagyra értékelik azok szavazatait, akik szerint tettekkel is biztosítani kell az ország előbbre jutását.Nyugdíjasok érintő részek:
Béremelések:
- A törvényben kötelezően előírt mértéken felül plusz 3%-kal növekedhet a nyugdíjak értéke, így az éves emelkedés összesen több mint 15 % lesz.
- A nyugdíminimumhoz kötött szociális ellátások és nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátások - bár emelésükre nincs törvényi kötelezettség - hasonló mértékben emelkedhetnek.
- Emelkednek a rokkantsági és baleseti rokkantsági nyugdíjak és a hozzátartozói nyugellátások.
Egészségügy finanszírozási nehézségeinek orvoslására fordított összegek:
- Egészségügyben október 1-től visszamenőleges hatállyal 60%-ról 120%-ra emelkedik a három műszakos munkahelyen foglalkoztatott áplónők, szülésznők, műtőssegédek és mentősök pótlékalapja.
- 150%-ra emelkedik az intenzív terápiás osztályok orvosai, szakasszisztenseik, az áplónők és a műtős szakasszisztensek pótlékalapja.
- Egységesen 120%-ra emelkedik a szociális gondozásban közvetlenül részt vevők pótlékalapja.
- 33 milliárd forinttal nő a köztisztviselői törvényből adódó béremelések, 14 milliárddal a közalkalmazotti bérintézkedések miatti céltartalék.
Gazdaságfejlesztés, vállalkozások támogatása
- A gyógyító-megelőző ellátás egyes jogcímei (a fekvő- és járóbeteg szakellátás, a művesekezelés, a fogmegtartó kezelések ingyenessége, a háziorvosi, és háziorvosi ügyeleti ellátás előírányzatai) összesen 10,6 milliárd forinttal emelkednek.
- A gyógyszertámogatás kiadási előirányzatai 35 milliárddal, a gyógyászati segédeszköz támogatás előirányzata pedig 1,5 milliárd forinttal emelkednek.
- 10 milliárd forinttal nő a versenyképes beruházások támogatása, a minőségbiztosítás és a kereskedelemfejtés előírányzata.
- A turisztikai, a kis- és középvállalkozói célelőirányzat 5-5 milliárd forinttal növekszik.
- Az állami támogatású bérlakásprogram 5 milliárd forinttal növekszik.
És minderre NEM szavazott az MSZP, az SZDSZ és a Torgyán-hű kisgazdák maroknyi csoportja, ami azt is jelenti, hogy a többletbevételek fenti szociális, egészségügyi és gazdasági célokra való felhasználásával nem értettek egyet!
Vissza a kezdőlapra