SZLOVÁKIA
2001.
december
Csáky Pál miniszterelnök-helyettes levelet intézett Milan Ftrícnik oktatási miniszterhez, melyben elégedetlenségének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy a nyitrai Konstantin Egyetem vezetősége figyelmen kívül hagyja a kormánynak azt a javaslatát, hogy az egyetem hozzon létre kart a magyar oktatási nyelvű iskolák pedagógusainak képzésére. A miniszterelnök-helyettes szerint a nyitrai egyetem csökkenti a szlovák kormány szavahihetőségét bel- és külföldön egyaránt, amit már bírált az Európai Parlament több dokumentje is.
A Magyar Koalíció Pártja évek óta tesz eredménytelen kísérletet a szlovákiai magyar iskolák pedagógus képzésének megoldása érdekében, a szlovák felek azonban nem mutatnak hajlandóságot erre. A szlovák kormány korábban ajánlást tett magyar egyetemi kar létrehozására, egyben tízmillió koronát juttatva az intézménynek, azonban a nyitrai egyetem tanács elutasította azt az egyetemi autonómia elvére hivatkozva.
Mádl Ferenc köztársasági elnök - Orbán Viktor kormányfő előterjesztésére - a Magyar Köztársaság Érdemrend Nagykeresztje polgári tagozata kitüntetést adományozta október 23-án Duray Miklósnak, az MKP ügyvezető alelnökének, a felvidéki magyarság nemzeti identitásának megőrzéséért, a nemzetiségi megkülönböztetés ellen és a magyar kisebbség érdekében kifejtett következetes tevékenysége elismeréseképpen. Az államfő a kitüntetés átadásakor hangsúlyozta, hogy a politikus kitüntetése elismerés a szlovákiai magyar közösség számára is, amiért méltósággal viselte sorsát a méltatlan időkben is.
A szlovákiai Mátyusföldön
újraszentelték a deáki templomot. Az ünnepi eseményen részt vett
Boros Miklós, a Magyar Köztársaság pozsonyi nagykövete, Csáky Pál, a szlovák
kormány miniszterelnök-helyettese és Szabó Tibor, a HTMH elnöke is. A Szent
István kápolna a XI. században épült, és benne őrizték egy ideig a Halotti
Beszédet és Könyörgést. A Felvidék egyik legnevezetesebb templomának felújítását
1996-ban kezdte meg önerőből a falu. Időközben a Nemzeti és Kulturális
Örökség Minisztériuma 9 millió forinttal, az Illyés Közalapítvány pedig
2 millió forinttal járult hozzá, az összesen 6 millió korona, azaz 35 millió
forint összegű költségekhez. A falu mesteremberei társadalmi munkában több
milliós értékben járultak hozzá a templom felújításához.