Strasbourgi határozat a román kisebbségpolitikáról
Népszámlálási megfigyelőket javasolnakAz Európa Tanács szakbizottsága úgy véli, kisebbségi népszámlálási megfigyelők bevonásával lehetne csökkenteni a romániai hivatalos statisztikák kisebbségi adatai, és a kisebbségek becsült lélekszáma közötti különbséget.
Romániának további erőfeszítéseket kell tennie a Kisebbségvédelmi Keretegyezmény alkalmazása terén a sajtó, a foglalkoztatás és a közoktatás területén, és különös figyelmet kell fordítania a kis lélekszámú kisebbségekre - áll az Európa Tanács Miniszteri Bizottságának múlt hét végén elfogadott CMN(2002)5-ös határozatában. A strasbourgi székhelyű páneurópai szervezet legfőbb döntéshozó szerve értékelte, hogy Románia lépéseket tett a kisebbségi intézményi keret kialakításában. Úgy vélte azonban, további erőfeszítések szükségesek e keret kiegészítéséhez, és tartalommal való kitöltéséhez. A miniszteri bizottság megállapította, annak ellenére, hogy a román kormányzat az utóbbi években többet foglalkozott a romák társadalmi integrálásának kérdéskörével, ezen a területen a problémák továbbra is fennmaradtak. A testület azt javasolja a román kormánynak, vegye figyelembe azokat az észrevételeket, amelyeket a keretegyezmény végrehajtását felügyelő szakértőkből álló Tanácsadó Bizottság foglalt jelentésébe.
Ez utóbbi - több mint 30 oldalas - jelentés a részletekbe menően vizsgálja, hogy Románia miként alkalmazta a Strasbourgban 1995-ben elfogadott kisebbségvédelmi keretegyezményt, melyet elsőként ratifikált, és határozattervezetet is javasol a Miniszteri Bizottságnak. A keretegyezmény harmadik cikkelyéhez fűződően - mely kimondja: mindenkinek jogában áll szabadon megválasztani, hogy kisebbségiként kezeljék-e vagy sem, és ebb?l a választásából semmiféle hátránya nem származhat - a bizottság a csángó-kérdésre is kitér. "A Tanácsadó Bizottság azon az állásponton van, hogy tekintettel a csángók romániai történelmi jelenlétére és identitásuk sajátos elemeire a román hatóságok kiterjeszthetnék a Kisebbségvédelmi Keretegyezmény hatályát az ehhez a közösséghez tartozó személyekre is, és ezt a kérdést a csángók képviselőivel folytatott párbeszéd útján kezelhetnék." A jelentés megállapítja, hogy a román törvények nem határozzák meg pontosan a nemzeti kisebbségeket. Így egyes hatóságok azt vallják, a csángók nem tekinthetők kisebbségnek, és nem élvezhetik azokat a jogokat, amelyek a törvények értelmében a kisebbségi személyeket megilletik. Mindez annak ellenére történik, hogy a bizottság tagjai romániai látogatásuk alkalmával maguk is tapasztalták, a csángó közösség képviselői érdeklődnek a kisebbségi státussal járó jogok iránt.
A miniszteri bizottság számára előkészített szakértői határozattervezetben az a megfogalmazás szerepel: a csángókat nem lehet eleve kizárni a Kisebbségvédelmi Keretegyezmény alkalmazási köréből. Ugyanez a része a dokumentumnak azt ajánlja a román hatóságoknak, tegyenek lépéseket annak érdekében, hogy a magyar és a roma kisebbség megfelelő arányban legyen képviselve a köztisztviselői szférában.
A bizottság megjegyzi, óriási az eltérés a kisebbségekhez tartozók hivatalosan nyilvántartott száma, és a kisebbségek önmaguk által becsült lélekszáma között. Ezért az államnak törekednie kell arra, hogy megbízható statisztikai adatokkal rendelkezzék. Ezek hiánya tudniillik akadályozhatja a jogegyenlőség biztosítása érdekében tett kormányzati lépések eredményességét. A bizottság úgy véli, kedvező lenne, ha a népszámlálás során kisebbségi megfigyelők is tevékenykednének. "Ezek fontos szerepet tölthetnének be abban, hogy a kisebbségiek megértsék a népszámlálás jelentőségét" - áll a jelentésben.
A Román Külügyminisztérium közleményben hangsúlyozta: az Európa Tanács első ízben értékelte azokat az erőfeszítéseket, amelyeket Románia tett a keretegyezmény aláírásakor vállalt kötelezettségei gyakorlatba ültetéséért. Leszögezte, a Tájékoztatási Minisztériummal együttműködve kerekasztal-megbeszélést szervez, hogy a civil társadalom véleményét is kikérje a határozatban foglalt ajánlásoknak a megfelelő gyakorlatba ültetéséről.
Gazda Árpád
Vissza a kezdőlapra