Együttműködési megállapodás az e-kormányzat fejlesztésére
Az elektronikus kormányzat fejlesztésének támogatására szakmai együttműködési megállapodást írt alá hétfőn a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) és a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) nevében Glatz Ferenc MTA-elnök, illetve Stumpf István kancelláriaminiszter.

    Az akadémia és a kormány szakmai-stratégiai együttműködése keretében, a megállapodás aláírásával megalakult az MTA Elektronikus Kormányzat Bizottsága.
     A szakértői testület - amely hétfőn az MTA székházában megtartotta első ülését - feladata szerint ösztönzi a szaktudományos kutatásokat a polgárok és az állam közötti kommunikáció kérdéseiről. A bizottság ennek alapján áttekintéseket, ajánlásokat készít az információs technológiák közösségi felhasználásának nemzetközi tapasztalatairól és hazai lehetőségeiről.
     Glatz Ferenc hangsúlyozta: a kormányzatnak van egy pártok felett átnyúló kötelezettsége, a szakszerű és hatékony szakigazgatás működtetése. A jelenlegi, az egész nemzet érdekét szolgáló megállapodás - mondta - biztosítja, hogy Magyarországnak korszerű közigazgatása legyen az új adminisztrációs technikára, az e-kormányzatra alapozva, függetlenül a kormányzati ciklusváltásoktól.
     Stumpf István kiemelte, hogy az információs társadalom rendkívüli fontosságú részterületéről van szó. A Miniszterelnöki Hivatalt felügyelő miniszter szerint "a digitális korszak kihívása proaktív magatartást igényel, amellyel az új szerkezetű tudás megteremtéséhez át kell alakítani a tudás átadásának mechanizmusát is".
     Kroó Norbert MTA főtitkár, az új e-kormányzati bizottság elnöke nagyon jó befektetésnek nevezte az aláírt megállapodást, hozzátéve, hogy a konkrét feladatok már körvonalazódtak.
     A megállapodás aláírásával egy időben a Miniszterelnöki Hivatal pályázatot hirdetett felsőoktatási intézmények számára e-kormányzati kutatásokra.
     Stumpf István elmondta, hogy 120 millió forintot, pályázatonként 3-6 millió forintot biztosítanak a legszélesebb körű kutatásokra az adatvédelemtől kezdve a tudásmenedzsmenten át az e-kormányzat méréséig, illetve értékeléséig. A kancelláriaminiszter tájékoztatása szerint a pályázat célja az e-kormányzat tudományos háttérének kialakítása, a felsőoktatás és a kormányzat, illetve a felsőoktatás és az akadémia közötti szakmai kapcsolat kialakítása.

MTI
Vissza a kezdőlapra