Érdekelnek a közvéleménykutatások? Akarsz tájékozódni? Ahogy az egymást követő közvéleménykutatások egyre a polgári oldal erősödését jelzik, ahogy Medgyessyék egyre több ügyetlenséggel hívják fel magukra a figyelmet, egyre nő egy veszély: kormánypártok, ha az első helyről indulnak a megméretésre, akkor szoktak veszíteni, ha választóik elbízzák magukat. Miért menjek el szavazni, amikor úgyis megnyerjük?
Nehéz persze úgy érvelni, hogy vigyázz, mert hátha kikapunk, ha egyértelmű vezetést mutatnak a számok. Az sem lenne hiteles, ha arra hivatkoznánk, hogy hátha nem a Gallupnak és a Tárkinak van igaza, hanem a Szonda Ipsosnak.
Ebben a helyzetben két komoly érvünk lehet:
Csak ezeknek a szavazáson való feltétlen részvétel fontosságát hangoztató gondolatoknak a kimondása után hívjuk fel a figyelmet egy érdekes lehetőségre. Aki a Gallup honlapján megkeresi az alábbi címet: http://www.gallup.hu/valasztas2002/reg_form3.htm és ott bejelentkezik, folyamatosan, tehát a közvéleménykutatások közzétételének tilalmi idejében is megkapja - természetesen magáncélra - a legfrissebb eredményeket. A Gallup kijelentette, bár nem ért egyet a közvéleménykutatások közzétételének tilalmával, megtartja a törvényt, de magánlevélben elküldi a friss adatokat. Tessék kipróbálni és az ezen az úton megszerzett információ tartalmától függetlenül mindenkit szavazásra buzdítani.
- aki nem megy el szavazni, az a kis pártokat támogatja, hiszen nekik csak akkor van esélyük, ha alacsony a részvételi arány. A kis pártok között viszont ott van a Munkáspárt, a kisgazda töredék, az ellentétes anyagból összegyúrt Centrum, stb. A realitásokat figyelve négy párti parlamentre számíthatunk, amely a kormányzó koalíció két párti jellege miatt öt pártból áll majd: Fidesz-MDF, MSZP, MIÉP, SZDSZ. Noha a vizsgálatok szerint az SZDSZ áll jobban, mégis ezt a sorrendet tartom reálisnak, azzal, hogy kellően magas részvételi arány esetén az SZDSZ akár kint is rekedhet. Elmúlt négy évi teljesítménye alapján méltán.
- Annak érdekében, hogy a kormányzás zavartalan legyen, meggyőző fölényre van szükség. Csak egy "kiütéses" Fidesz győzelem okozhat sokkot az MSZP háza táján. Akkor számíthatunk arra, hogy az MSZP nagyhangú, erőszakos és hazug kampányáért felelősök háttérbe szorulnak és távozni kényszerülnek a vezetéséből, ha komoly vereséget szenvednek. Ha csak nyögvenyelősen lesz meg a kormánytöbbség, akkor még nagyobb (hang)erőre kap az a rombolás, a nemzetérdeket és az igazságot bármikor sutba dobni kész magatartás, ami többek között a külügyminisztériumot elhagyni kényszerülő Kovács László mélységes sértettségének lelkileg fel nem dolgozott frusztráltságából fakadt. Az előttünk álló négy éves ciklus egész jellegét befolyásolja a várható polgári oldali győzelem mértéke. A kétharmados törvények meghozatalának fontosságáról nem is szólva. Mivel a következő négy évben is a liberális farok csóválja majd a szocialista kutyát, viszonylag normális parlamenti légkör csak akkor alakítható ki, ha meggyőző lesz a polgári oldal fölénye.
Vissza a kezdőlapra