Hírek
Elemzés
Hírek
A
Moon-szekta legnagyobb tömegházassága
Seoul,
Dél-Korea, február 18.
A Sun Myong Moon által alapított Moon-szekta történetének legnagyobb tömegházasságát ünnepelte - közölte szóvivőjén keresztül a szekta.
3500 pár gyűlt össze Seoul olimpiai stadionjában. Sokan közülük akkor találkoztak párjukkal először. A magát Egyesült Egyháznak nevező szekta 186 országból toborozta a házasságra jelentkezőket. A ceremónia lefolyását többezer ember követhette figyelemmel az Interneten keresztül. Azon résztvevők, akiknek a párja hiányzott a ceremóniáról, az illető személy fényképét tartották a kezükben.
A ceremónia zenei hátterét a Titanic c. film betétdala képezte. Az Egyesült Egyház első tömegházasságát 1961-ben tartotta.
Az amerikai elnök háborút hirdetett a drogkereskedelem ellen. A drogkereskedelem - véli Bush - a terrorista szervezetek legfontosabb pénzforrása. Ha sikerül elvágni ezt a pénzalapot, sikeresebb lesz a terrorizmus elleni harc is. „Az illegális drogkereskedelem elleni harcunk jövőt biztosít gyerekeinknek, demokratikus erőket erősít meg, és megfosztja a terrorizmust a pénzalaptól” - mondotta az amerikai elnök a Kongresszus előtt.
A Fehér Ház stratégiája három fontos pontot foglal magába: a drogfogyasztás megelőzését, a drogfogyasztók rehabilitációját, és a drogkereskedelem elleni harcot.
Bush programja tíz százalékkal akarja csökkenteni a drogfogyasztást a következő két évben, és 25 százalékkal a elkövetkezendő öt évben. A program a felnőttekkel és a serdülőkkel egyaránt foglalkozik. A drogfogyasztás az USA egyik legfontosabb szociális problémája. A fiatalok körében - a heroin, a kokain és a marihuána mellett - egyre gyakoribbak a veszélyes új termékek is.
Sodano bíboros államtitkár hangsúlyozta, hogy a Vatikán pozitívan viszonyul a palesztin állam létrehozásához, de hevesen ellenzi az Irak ellen tervezett bombázást. Ez utóbbi nem vezet a béke megalapozásához. Carlo Azeglio Ciampi államelnökkel, Silvio Berlusconi miniszterelnökkel és más neves olaszországi politikusokkal való találkozásain Sodano vatikáni államtitkár a békéhez vezető fontos lépésnek nevezte a palesztin állam létrehozását.
Az 1929-es Lateráni Konkordátum emlékére a Vatikán minden évben találkozik Olaszország vezető politikai egyéniségeivel.
A találkozó utáni sajtónyilatkozatában Sodano bíboros kijelentette: arra kérte az olasz politikusokat, hogy aktívan járuljanak hozzá Közel-Kelet békéjének megteremtéséhez.
„Segítenünk kell ezt a két népet, hogy békében tudjanak élni. A nemzetközi közösség segítsége nélkül nehezen fogják megoldani az egyre inkább elmérgesedő konfliktust” - így Sodano. „A jelenlegi állapotot azáltal kell megszüntetni, hogy mindkét állam létezésének jogát elfogadjuk.”
„Egy Irak elleni légitámadás minden bizonnyal nem javítana Közel-Kelet konfliktushelyzetén” - hangsúlyozta a bíboros. Közölte továbbá, hogy a pápa személyesen találkozik a Vatikánban Bashar Al-Assad szír elnökkel. Reméli azt is, hogy a térség politikusai segíteni fognak e két nép évtizedes kínszenvedésének megszüntetésében.
Február 12-én Lyonban találkoztak az exorcizmussal megbízott francia papok. A találkozón kiértékelték a jelenlegi francia helyzetet. Párizs egyházmegye szolgáltatta a legérdekesebb adatokat. A fővárosban az exorcista papot felkereső emberek 31%-a boszorkánysággal, spiritizmussal foglalkozik, 23%-a patologikus problémákkal küzd (delírium, hallucinációk, üldözöttségérzés, tériszony, illúziók, öngyilkossági hajlam). 18%-uknál családi probléma figyelhető meg (válás, erőszak). További 15%-nál fő faktor a munkanélküliség, vagy az abortusz okozta magányérzet, a téves bűnérzet, a halálkeresés és a depresszió. 18%-uknál vallásos problémák jelentkeznek: megszállottság, az ördöggel kötött paktum, elátkozottság, diabolikus szindrómák.
Az exorcisták néhány alapkérdésre keresték a választ: miért gyógyított Krisztus? Hogyan gyógyított? Miben állt az ő hatalma?
Henri Caffart a SIR katolikus hírügynökségnek adott interjújában hangsúlyozta, hogy legtöbben akkor keresik fel az exorcistákat, ha előzőleg gurukkal, boszorkányokkal, látnokokkal kerültek kapcsolatba. Maurice Bellot párizsi exorcista szerint minél pogányabbá válik az ember mentalitása, annál inkább exorcizmusra szorul. Őt sokan keresik fel telefonon keresztül.
Az exorcizmus nem egy vallási placebo. Csak akkor szabad használni, ha feltétlenül szükséges - szögezték le a lyoni találkozón.
A római törvényszék visszavonta azt a vádat, miszerint a Vatikáni Rádió elektromágneses hullámokkal „szennyezné be” Olaszország egyes részeit. Andrea Calabria bíró elismerte, hogy az olaszországi törvénykezés 1929-ben aláírt Lateráni Konkordátuma megtiltja Olaszországnak, hogy beavatkozzon a Vatikán belügyeibe.
A Vatikáni Rádió elleni vádat a zöldek befolyása alatt álló Cesana-i polgári csoport emelte. A vád szerint a Santa Maria de Galeria (Rómától 30 km-re fekvő város) közelében található rádióantennák az emberi szervezetre veszélyes elektromos szmogot hoznak létre. A polgári csoport azzal vádolta a Vatikánt, hogy az antennák által kibocsátott elektromágneses hullámok leukémiát váltanak ki.
Egy utólagos tanulmány felmérései bebizonyították, hogy az antennák körüli térségben kevesebb leukémia esetet regisztráltak, mint a főváros egyéb területein. A rádióállomást már akkor üzembe helyezték, amikor a jelenleg ott található lakótelepek nagyrésze még nem is létezett. A 2000-es szentévre egy újabb vasútvonalat építettek a település és Róma közé, amely fellendítette a térség ingatlanpiacát.
Federico Lombardi - a Vatikáni Rádió programvezetője - szerint a vád mögött spekulatív érdekek húzódnak meg, melyek célja az, hogy további területektől fosszák meg a Vatikánt az olasz állam javára. A zöldek által bevezetett elektromágneses hullámokra vonatkozó törvények világviszonylatban Olaszországban állítják fel a legszigorúbb normákat. A Vatikán és az olasz állam között létrejött múlt évi egyezmény értelmében a nemzetközi adások egy részét a Monaco-i hercegség területére továbbítja a Vatikán, ahonnan szétsugározzák azokat.
A Vatikáni Rádió ellen emelt vád visszavonása nem jelenti azt, hogy megszüntetik az óvintézkedéseket; továbbra is tökéletesítik azokat - így Federico Lombardi. A zöldpárti Willer Bordon környezetvédelmi miniszter tavaly még a Vatikáni Rádió műsorainak teljes beszüntetésével fenyegetőzött. Cesano város polgári csoportosulása fellebbezést nyújtott be.
A nigériai államelnök ígéretet tett arra, hogy a házasságtörés vádjával megkövezésre ítélt fiatal anya esetét igazságosan kivizsgáltatja.
Olusegun Obasanjo jelenleg Rómában tartózkodik: az ENSZ agráralapítványának (IFAD) egyik programján vesz részt. „Igazságot fogok szolgáltatni Safiya Husseini ügyében, akit Sokoto szövetségi állam törvényszéke megkövezésre ítélt, mivel egy házasságon kívüli gyereket hozott a világra”. „Safiya ügyében világméretű figyelmességet tapasztaltam. Ez egyfelől örömmel tölt el, másfelől viszont aggodalomra ad okot. Ha arra gondolok, hogy milyen kicsivé vált az a világfalu, amelyben mindannyian élünk, akkor örvendenem kell. Az egész világ figyelemmel ajándékozott meg egy fiatalasszonyt, aki országom egyik eldugott provinciájában él” - így az elnök.
Obasanjo nyugtatni próbálta a nemzetközi közönséget: „Safiya benyújtotta fellebbezését. Remélem, hogy hamarosan igazságszolgáltatás születik ebben az ügyben. Az igazság minden olyan ember szívét meg fogja örvendeztetni, aki aktívan belekapcsolódott az ügybe. De mindenekelőtt az én szívemet fogja örömmel eltölteni.”
Nigéria elnöke új iskolák felépítésére és új tanrendszer bevezetésére is ígéretet tett. A kiképzés a legjobb fegyver az ország patriarchális alapjainak lebontásához. „Egy kiképzéssel rendelkező asszony - szabad asszony” - hangsúlyozta az elnök.
Obasanjo első demokratikus intézkedései közé tartozik egy kötelező 9 éves alapkiképzés bevezetése, amely érvényes úgy a fiúk, mint a lányok esetében.
Bashar Al-Assad szír elnök a Vatikánban tett látogatásakor személyesen találkozott Róma püspökével. Beszélgetésük fő témája a Közel-Keleten megvalósítandó béke volt - jelentette a Vatikán. Ciro Benedettini vatikáni sajtóreferens szerint történelmi jelentőségű esemény volt Karol Wojtyla Szíriában tett múlt évi látogatása.
A 17 millió lakos 2%-a katolikus. Szíria lakosságának 86%-a muzulmán. II. János Pál a történelem első olyan pápája, aki egy muzulmán mecsetbe belépett. (Damaszkuszban tett látogatásakor került sor erre.) A 36 éves szír elnök és II. János Pál Közel-Kelet békéjének visszaállításáról beszélt. Leginkább a Szentföldön tapasztalható háborús feszültségekre és az ENSZ béketervezetére tértek ki - hangsúlyozta Benedettini egyik sajtónyilatkozatában.
Bashar Al-Assad római tartózkodása idején találkozott Sodano bíboros államtitkárral és Tauran bíborossal is. Országa kormányzását 2000-ben vette át, amikor apja, Hafez Al-Assad, 30 évi uralkodás után meghalt.
II. János Pál a szír elnökkel való találkozása végett megszakította lelkigyakorlatát.
Az amerikai államelnök Pekingben tett hivatalos látogatásán arra szólította fel a kínai vezetést, hogy tiszteljék a vallásszabadságot, és rendezzék kapcsolataikat a Vatikánnal és a Dalai Lámával - jelentette Condoleeza Rice, a Nemzeti Biztonság szóvivője. A két elnök magánbeszélgetése során Bush fontosnak tartotta a bebörtönzött, vagy tevékenységükben hátráltatott papok és püspökök rehabilitálását is. A bebörtönzött, vagy munkájukban gátolt papok és püspökök száma eléri a 33-at. „Fontos, hogy a kínai kormány szabadlábra helyezze a bebörtönzött vallási vezetőket. Ezt egészen világosan hangsúlyoztuk” - közölte Rice asszony.
Bush elnök az újságíróknak adott egyik válaszában hangsúlyozta: „minden népnek, így a kínai népnek is jogában áll, hogy szabadon válassza meg azt, hogy miként éljen, imádkozzon és dolgozzon”. „Kína jövőjét a kínai népnek kell meghatároznia. Egyetlen nemzetnek sem áll jogában, hogy meggátolja az emberi jogok kibontakozását”.
A kínai elnök közölte, hogy érdeklődik a vallások iránt. Személyesen olvasta a Bibliát, a Koránt és a buddhista iratokat. Kínában „az alkotmány védi a vallási felekezeteket”. A vallási előjárók nem a hitük miatt kerültek börtönbe, hanem mert vétettek a kínai törvények ellen - így a kínai elnök.
A jövő hétre tervezett vatikáni látogatásán a lengyel elnök meg fogja hívni a pápát országába. „Római tartózkodásomkor meghívom a pápát - a lengyel állam nevében - szülőföldjére. Látogatása időpontjaként augusztust fogom ajánlani” - hangsúlyozta Aleksander Kwasniewski elnök egy lengyel rádiónak adott interjúja során. Adam Schulz, a lengyel püspökkari konferencia szóvivője még a múlt héten nyilvánosságra hozta Jozef Glemp lengyel prímás meghívását is. 1999-ben volt a pápa eddigi utolsó és egyben hetedik lengyelországi látogatása.
Aleksander Kwasniewski február 26. és 28. között hivatalos látogatást tesz Rómában.
Elemzés
A
gulág jelene: pokol Észak-Koreában
Róma,
Olaszország, február 20.
Politica_cattolici
portál
Az 1905-től a második világháború végéig tartó japán fennhatóság alól szabadulva Korea független állammá kellett volna alakuljon. Az 1945-ös japán visszahúzódáskor a Felkelő Nap csapatait legyőző haderők két részre osztották fel az országot: a 38. szélességi kör alatt megerősödött az amerikai befolyás, míg az északi rész szovjet fennhatóság alá került. Ez a (akkoriban még átmeneti állapotnak tervezett) konfiguráció hosszú időkre kristályosodott. 1947-ben az ENSZ szabad választásokat rendelt el Korea egész területére. Az ENSZ komisszió – a szovjet erők teljes kontrollja alatt – beléphetett Észak-Korea területére is. A szabad választások csak a déli részeken váltak lehetségessé: 1948. augusztus 15-én kikiáltották Korea Köztársaságot. A megalakult kormányt az egész nemzetközi közösség elfogadta, a kommunista blokk államait kivéve. A Szovjetunió hatására az északi részeken megalakul a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság.
Miután az észak-koreai kommunistáknak nem sikerül forradalmat kirobbantani a déli területeken, Észak-Korea megtámadja Dél-Koreát, és 1950. június 25-én kezdetét veszi a koreai konfliktus. A három évig tartó háború számos áldozatot követelt, de a geopolitikai választóvonal továbbra is a 38. szélességi kör maradt. Meghatározó jelleggel bírt az amerikai beavatkozás a kis dél-koreai hadsereg oldalán. Az észak-koreai kormány a hatvanas években újra megpróbálja „felszabadítani” a déli területeket. Célja a kommunista ideológia kiterjesztése a Koreai-félsziget teljes egészére. A kommunista propaganda nem kapott elég népi támogatást a déli részeken, ezért nem tudta megdönteni a Seoul-i demokratikus kormányt.
Kim Il Sung, Észak-Korea Sztálinja, antikapitalista propagandát folytatott, mivel nem nézte jó szemmel Dél- Korea gazdasági megerősödését. Az USA mindmáig katonai jelenlétével biztosítja Dél-Korea függetlenségét a Pyongyang-i kormány kommunista veszélyével szemben. Észak-Korea a veszélyes országok feketelistáján vezető szerepet tölt be. Az 1998-ban elhalálozott Kim Il Sungot fia örök időkre a köztársaság elnökévé kiáltotta ki. A világnak ebben a sarkában a XXI. század még nem kezdődött el, és az óra mutatója (mint a szomszédos Kína nagy részén) megállt a lágerek idején.
Kang Chol-Hwan nemrég szabadult meg a koreai gulág poklából. Szabadulása után Pierre Rigoulot francia újságíró segítségével leírta a borzalmak máig működő rendszerét.
Kang Chol-Hwan 1977-ben került a koreai lágerekbe, és 19 év után sikerült megszabadulnia. Yodok egy olyan láger, ahol azon politikai foglyokat tartják, akik még „megmenthetők” a szocializmus javára. Itt a foglyok barakkban élhetnek, családtagjaiktól körülvéve. Vannak viszont más táborok is, ahol egyetlen cél van: a foglyok likvidálása.
Kang semmit sem tud családjáról. A legjobb verzió szerint a rendőrség állandó felügyelete alatt élnek. A koreai gulágon férfiak, nők, gyerekek száradnak el; az éhség valóságos fantomokká alakítja át az embereket. A foglyok legfontosabb napi feladatukat abban látják, hogy békákra, rovarokra és egerekre vadásszanak. Így tudják életbenmaradásukat biztosítani.
A foglyok állandó munkára vannak ítélve: ha más „munka” nincs, akkor gödröket ásatnak velük a végkimerülésig, amelyeket később be kell tömniük. Gyakran semmiségekért kerültek a foglyok a büntetőcellába. Ez egy háromszor félméteres dimenziójú ketrec, amelyben napokig kellett térdelniük. A foglyok közötti nemi aktust tiltják, mert a forradalomellenes gyerekek nemzése nem megengedett. A genetikai vívmányok kísérletező országa Észak-Korea: mindazok, akiket a kormány kétes eredetűnek tart, el kell, hogy tűnjenek, vagy legalábbis nem szabad szaporodniuk.
Kang szerint a terhes asszonyokat a többi rab előtt meztelenre vetkőztetik, majd meggyalázzák, és kegyetlenül megverik őket. A gyereket váró anyákat kivétel nélkül abortuszra kényszerítik.
Mindezek az atrocitások nemcsak a hetvenes és nyolcvanas években játszódtak le, hanem mindmáig folytatódnak. „Mielőtt a Yodok-i táborba kerültem volna, úgy tudtam, hogy az ember különbözik az állatoktól. Ma már nem így gondolom.” – írja Kang. „A táborban az éhségtől elkínzott emberek saját gyerekeiktől lopják el az ételt. Nem hiszem, hogy az állatok így tennének... Számos embert láttam 19 év alatt meghalni. Haláluk nem sokkal különbözött az állatok halálától.”
Vissza a kezdőlapra