Hírek
Elemzés
Hírek
Marc
Ravalomanana Madagaszkár elnökének kiáltja ki magát
Antananarivo,
Madagaszkár, február 25. - március 3.
„A mai napon hivatalosan elfogadjuk Marc Ravalomananat Madagaszkár új elnökének” - mondotta Rachel Razaiarivelu, az ország egyik legjelentôsebb bíróasszonya, és felruházta Ravalomananat a madagaszkári elnök tisztségével. Az ünnepély a fôvárosi stadionban, többszázezer résztvevô jelenlétében játszódott le.
Az új elnök letette a szokásos fogadalmat: „Isten és a nép elôtt átveszem a köztársaság elnöki tisztségét, és ígérem, hogy a nemzeti egység és az emberi jogok védelmébe állítom minden erômet és tudásomat.”
Az elnökválasztással Madagaszkár krízishelyzetének egy új pontjához érkezett. Háttérbe került a december 16. óta tartó választási harc. Ravalomanana, a fôváros eddigi polgármestere meg van gyôzödve arról, hogy a választások elsô fordulóját abszolút többséggel nyerte meg (50+1%), és nincs szükség egy újabb - a kormány által meghirdetett - fordulóra. Továbbá azzal vádolja Didier Ratsiraka eddigi elnököt, hogy manipulálta a szavazást. A hivatalos eredmények szerint Ratsiraka 40,89%- kal vesztett a Ravalomanana 46,21%-ával szemben. Ez utóbbi szerint ô 52,155%-kal gyôzte le ellenfelét, aki csak a 36,67%-ot érte el.
A madagaszkári ügyvédek egyesülete újravizsgálta az eredményeket, és Ravalomananat kiáltotta ki gyôztesnek. Helyi források szerint az országban nyugodt a hangulat, de nagy bizalmatlanság húzodik meg a háttérben - jelentette a Fides. Ravalomanana hívei az utcákon ünneplik gyôzelmüket, a kormány részérôl pedig nem tapasztalható semmilyen ellenlépés.
Egyelôre nem világos a katonaság álláspontja sem. A védelmi miniszter nyilatkozata szerint a katonaság semleges akar maradni. Úgy tűnik viszont, hogy néhány hete érvénybe lépett egy törvény, amely elôírja Madagaszkár kormányzóinak, hogy vessék be a katonaságot a társadalmi rend visszaállítása érdekében.
Csak a fôváros kormányzója állt az új elnök pártjára. Ravalomanana hívei már hetek óta az egész országra kiterjedô sztrájkot folytatnak, amely teljesen megbénítja Madagaszkár gazdaságát.
Múlt pénteken Didier Ratsiraka volt elnök krízishelyzetet jelentett be, és hatalmát egy katonai kormányzóra ruházta át. Reméli továbbá, hogy Marc Ravalomanana („aki önmagát Madagaszkár elnökének kiáltotta ki”) beleegyezik a választások második fordulójába, és nem növeli tovább az ország belsô feszültségét.
Mi
a szerepe Európa templomainak?
Róma,
Olaszország, február 25.
„Mire szolgálnak a közeljövôben az Európa-szerte évszázadok alatt felépített templomok és katedrálisok?” - tette fel a kérdést Giovanni Battista Re bíboros, az Alcide de Gaspari alapítvány harmadik nemzetközi fórumán tartott nyitóbeszédében. „Az európai egység a gazdasági és politikai unión túl az európai polgárok kiképzését, a különbözô kultúrák tiszteletét is elônybe kell, hogy részesítse” - így Re. „Mély spirituális és kulturális dimenzió nélkül az európai egységnek nem lehet jövôje. A kereszténység erôsen összefonódik Európa lényegével, és fontos tartópillérét képezi.” Elképzelhetetlen, hogy az Európai Unió keresztény gyökerek nélkül keresse identitásának új vonalait.
Március elején veszi kezdetét az a Konvenció, amely az európai integráció irányvonalait leszögezi. A vallási csoportok mindmáig nem kaptak meghívást.
Argentína:
az értékek krízise
München,
Németország, február 25.
„Argentína jelenlegi krízishelyzete nemcsak gazdasági és politikai természetű; elsôsorban az alapértékek krízisérôl van szó” - hangsúlyozta Jose Maria Arancibia, Mendonza püspöke, a Kirche in Not/Ostpristerhilfe segélyszervezetnél tett látogatása során.
Az ország politikai vezetôi évtizedeken keresztül figyelmen kívül hagyták a nép érdekeit. Az argentin politika már hosszú ideje különbözô csoportok érdekeit szolgálja. „A szegények és a gazdagok közötti szakadék egyre jobban elmélyül. Ennek az a társadalmi következménye, hogy az ország elveszti a középréteget” - így a püspök. A krízisbôl kivezetô egyetlen út a szolidaritáson nyugvó értelem, amelynek szorgalmazásában az egyháznak nagy feladata van. Az egyháznak teljes „morális autoritását” igénybe kell vennie ahhoz, hogy megfelelô közvetitô szervvé váljon a különbözô társadalmi csoportok között.
II.
János Pál: tudomány és technika az etikai értékek ellen
Vatikán,
február 26.
II. János Pál felhívta a medicina figyelmét arra, hogy az etikai értékek nem helyettesíthetôk a tudomány és a technika vívmányaival. „A medicinának soha nem szabad szem elôl tévesztenie az emberi élet méltóságát. Nem alakítható át a gyógyászat egy értékek és szabályok nélküli életszabályozó és életkontrolláló technikai rendszerré” - mondta a pápa a daganatok ellen küzdô olasz liga delegációjához intézett beszédében.
A tudományos kutatás terápiák kidolgozására kell, hogy törekedjen a fájdalmak leküzdése érdekében. A medicinának központi helyre kell állítania az embert, vallásra és fajra való tekintet nélkül.
Kolumbia:
az egyház szerepe a béketárgyalások levezetésében
Bogota,
Kolumbia, február 26.
A kolumbiai érsekség a politikai vezetôk tárgyalóasztal mellé való visszatérését szorgalmazta. Ez az egyetlen módja annak, hogy véget érjen a háborús konfliktus. A gerillacsoportokkal nem lehet megállapodásra jutni komoly tárgyalások nélkül. A püspökök figyelmükrôl és támogatásukról biztosították Andrés Pastrana elnököt. A kolumbiai püspöki konferencia egyik közleményében nyomatékosan kiemeli, hogy a dialógus és a tárgyalások a béke kultúrájának és a konfliktusok leküzdésének elengedhetetlen elemei. „Támogatunk minden olyan kezdeményezést, amely a közelöjövôben a béke megszilárdulásához vezet”.
Mindezek ellenére a püspökök Pastrana elnök döntése mellett foglalnak állást, aki egyik új döntésével megszakította a dialógus menetét. „Mi figyelemmel kísérjük és támogatjuk az államelnök döntéseit. Jogállamunkban támogatni kell a törvényes hatalmat, amely segíti az intézményeket és garantálja az emberek életét és méltóságát” - így a püspökök.
A kolumbiai egyház üzenetében arra szólította fel a kolumbiai forradalmi erôket (FARC), hogy változtassák meg politikai irányukat, és próbálják a nép akaratát követni.
Doppingbotrány
Salt Lake Cityben
Róma,
Olaszország, február 26.
A Salt Lake Cityben rendezett olimpiát a „terrortámadások olimpiájának” jósolták meg. A játékok mégis inkább a doppingbotrányok olimpiájaként vonulnak be a történelembe. A sport iparosítása egyre inkább kizárja az értékeket. A doppingbotrányok összefüggnek egy olyan sporttal, amely pénzre, piacra és showműsorra épül - így Carlo Mazza, az olasz sportolók lelkivezetôje. „Hogyan lehet a jelenlegi körülmények között a sportban valós „értékekrôl” beszélni?” - teszi fel Mazza a kérdést. Egy olyan korban, ahol a piacosítás és az iparosítás mindent átitat, a morális értékek eltűnnek.
„A legnagyobb kihívás manapság, hogy értékeket vigyünk a sportba. A piacgazdaság törvényére épülô sportban a doppingbotrány elfogadható.” Az a legnagyobb probléma, hogy az efféle sport az emberekért, vagy az emberek ellen van” - hangsúlyozta Mazza. „Úgy gondolom, hogy úgy nemzeti, mint nemzetközi szinten itt van elrejtve a megoldás kulcsa”. „Az eredmények sok idôt és hatalmas pénzbefektetés követelnek” - tette hozzá.
Szaúd-Arábia
béketervezetet ajánl Izraelnek
Vatikán,
február 27.
A Fides hírügynökség halvány reménysugárnak nevezte a szaúd- arábiai koronaherceg Izraelnek tett javaslatát. Abdullah Abdul Aziz az arab országok nevében hangsúlyozta, hogy rendezni kell a kapcsolatokat Izrael állammal. A kitétel Izrael számára az, hogy visszavonuljon az 1967-ben elfoglalt területekrôl, és így újra összhangba kerüljön a nemzetközi megállapodásokkal. Szaúd-Arábia kezdeményezése korszakalkotó fordulópont lenne a Közel-Kelet és Izrael történetében.
Megvalósíthatná Izrael azon régi álmát, hogy a szomszédos arab országok szemében a térség hivatalosan elfogadott országává váljon. A kezdeményezés magával hozza Közel-Kelet jelenlegi háborús helyzetének a megszüntetését. A politikai vezetôség és a diplomácia remélhetôleg felkarolja a kezdeményezést, és megvalósítja a tervezetet.
Megerôsödik
a szerb-orosz egyházpolitikai tengely
Belgrád,
Szerbia, február 28.
Az orosz ortodox egyház segítséget kap a Vatikánnal folytatott vitáihoz a szerb testvéregyháztól. Múlt hónapban I. Pável szerb pátriárka meglátogatta II. Alexij moszkvai pátriárkát. Látogatását II. Alexij rögtön viszonozta, és Pitrim metropolitát a szerb fôvárosba küldte, hogy megerôsítse a szerb-orosz egyházpolitikai tengely struktúráit.
A szerb ortodox egyház nyilvánosan kifejezte neheztelését a katolikus egyház ortodox területeken megújuló infrastruktúrái ellen. I. Pável és Pitrim metropolita határozottan kijelentették, hogy nem lehet szó pápalátogatásról sem Belgrádban, sem Moszkvában. A szerb-orosz ortodox vonal nemcsak a Vatikán ellen lép fel, hanem a román ortodox pátriárka törekvéseit is elmarasztalja. Ez utóbbi ki szeretné terjeszteni befolyását Észak- Szerbia és a Moldvai Köztársaság románok által lakott területeire is. A román Teoctist pátriárka jelenlegi egyházpolitikáját sem Belgrád, sem Moszkva nem támogatja.
Miután a Szovjetunió felbomlott, a moldvai ortodox egyház továbbra is a moszkvai pátriárka fennhatósága alatt maradt, jóllehet Moldva lakosságának nagy része román anyanyalvű. A Bukarest által Moldva területére kinevezett metropolitát a helyi hatóságok hivatalosan nem ismerik el. Észak-Szerbiában volt egy egyházmegye, amely a bukaresti pátriárkátus fennhatósága alá tartozott. A Milosevics-éra alatt megtiltották a püspökség működtetését. A jelenlegi szerb kormány sem egyezik bele abba, hogy a román püspökség újrakezdje működését Szerbia területén.
A múlt héten határozottan fellépett a rendôrség a szerbiai romának által alapított „vallásos és kulturális egyesület” ellen. Az Európai Unió hatására a szerb parlament mégis kénytelen volt egy kisebbségi törvényt érvénybe léptetni.
A belgrádi Politika c. kormánylap a „tolerancia törvényeként” ünnepelte ezt a törvénykezést, amely semmilyen kedvezményben nem részesíti a vallási kisebbségeket.
Románia:
a nôk helyzete
Köln,
Németország, február 28.
Habár a kommunizmus összeomlása óta 12 év telt el, Romániában a nôk helyzete mégsem javult. A szocialista rendszer bukása után a nôk a túlélésért kell, hogy küzdjenek, mivel az állam nem képes enyhíteni a társadalmi nehézségeket - hangsúlyozta egyik sajtótájékoztatóján a Kolping Egyesület.
„Romániában a szegénység továbbra is hatalmas méreteket ölt. Számos nô hónapról hónapra az életben maradásért küzd” - jelentette Ingrid Arvay a román Kolping Egyesület részérôl. A szegénység leginkább a nôket érinti. Életük állandósult feszültségbôl áll. A gyereknevelés és a háztartás mellett gyakran pénzszerzés után kell nézniük, hogy a szükséges élelmet biztosítani tudják családjuk számára.
Az állapot faluhelyen a legkritikusabb: a falusi lakosság 16%-a kap tiszta ivóvizet, 10%-uk rendelkezik higiénikus mellékhelyiséggel. A falusi gyerekek gyakran megfertôzödnek, mivel a higiénia alacsony szinte van.
Nagy probléma az abortusz, amelyet gyakran a fogamzásgátló hiányában használnak. Romániában 1997-ben 100 született gyerekre 146 abortusz jutott. Egy kis szobában gyakran 10-12 személy is él. A hatalmas szegénység, munkanélküliség és perspektívahiány a családon belüli agresszióhoz vezet. Mivel nincsenek speciális otthonok a nôk számára, a megerôszakolt asszonyok hosszú éveken keresztül agresszív férjük társaságában kell, hogy éljenek.
Minthogy az állam nem képes öregotthonokat fenntartani, számos idôs asszony szegénységbe süllyed. Nekik csak minimális kórházi ellátást nyújtanak.
A Kolping Egyesület számos szociális tervet indított be Románia területén.
Elemzés
Izrael
lehetôsége
Egy
ország a béke ellen - remény Szaúd-Arábia javaslatának fényében
Jeruzsálem,
Izrael, február 27.
Múlt héten ünnepelte Izrael a Purim ünnepet, amely Izrael fiainak az Eszter könyvében leírt megmentésére emlékeztet. A héber nép ünnepét viszont beárnyékolja a merényletek következtében egyre inkább eluralkodó fájdalomérzet és félelem. Az újabb áldozatok fokozzák a fájdalmakat mindkét oldalon.
Jeruzsálem néma és üres. Sokkal kevesebb az ünneplô ember és maszkokba öltözött gyerek az utcákon, mint általában szokás. Az emberek félelmükben bezárkóztak otthonaikba. A szomorúság félelmet generál: az emberek beszélgetései és a médiák üzenetei a bizonytalan jövôt hangsúlyozzák. A héber- palesztin konfliktus minden nap újabb áldozatokat követel, és nem villan fel egy esetleges kiút reménysugara. A halál és a rombolás a mindennapos élmények közé tartozik. Sem az egyszerű polgárok, sem az értelmiségi réteg nem látja a megoldáshoz vezetô politikai perspektívákat. A jelenlegi kormány nagyon rosszul kezeli a krízishelyzetet.
A palesztinok között is félelem és fájdalom uralkodik. A hangulatot tovább keseríti Sáron kormányának politikája, amely nem tartja be Ben Eliezer izraeli védelmi miniszter és a palesztin biztonsági parancsnok között létrejött megegyezést sem. Ez a megegyezés Arafat palesztin elnök „szabad mozgását” írta elô, abban az esetben, ha letartóztatják a Rehavam Zeevi izraeli miniszter elleni merénylet felelôseit. December 3. óta Arafat gyakorlatilag saját palotájának a foglya. Amint a hír bebizonyosodott, megnôtt a nyugtalanság a palesztin területeken.
Izraeli katonák a palesztin Bir Zeit egyetemi központ köré biztonsági árkot ástak, hogy még a mentôk se tudják megközelíteni a helyet. A települést megfosztották az áram- és a vízszolgáltatástól. A katonák mindenkire lôttek, aki mozgott. Így halt meg a 22 éves Muhammad Hayek, aki terhes feleségét szállította a korházba. Felesége sebesülten szülte meg kislányát, akinek az „Áldozat” nevet adta. Ez csak egy példa a több száz halálos áldozat közül.
A Szentföld felett eluralkodó félelem sötétségében egy reménysugár villant fel: a szaúd-arábiai Abdullah ibn Abdul Aziz koronaherceg kezdeményezése, aki a golfi állam hatalombirtokosa. A herceg az összes arab ország nevében felajánlotta Izrael állam elismerését, ha ez visszavonul az 1967 elôtti határai közé.
Ebben az esetben az arab államok elismerik az ENSZ Izraelre vonatkozó döntését, és normalizálják az arab államok és Izrael közötti kapcsolatot.
Szaúd-Arábia kezdeményezése történelmi jeletôségű. A kezdeményezés megváltoztathatja Közel- és Közép-Kelet helyzetét. Izrael állam elérheti régi álmát: az arab országok elfogadnák törvényes szomszédjuknak. A meglepô ajánlat egy politikailag kilátástalan helyzetben érkezett. Javier Solana EU- külügyminiszter Riadba repült, hogy elemezze a helyzetet. Sáron izraeli miniszterelnök is komoly elemzés alá vetette a koronaherceg javaslatát.
Az izraeli katonai törvényszék 28 napi börtönbüntetésre ítélte két tisztjét (Amit Gal, 31 éves és O.M., 27 éves), akik megtagadták feladatuk teljesítését az elfoglalt területeken. Esetüket az izraeli közvélemény különbözôképpen reagálta le: a pacifisták egyetértenek a katonák döntésével. A katonák azzal védekeznek, hogy nemcsak a civil lakosságot nem gyilkolhatják tovább, hanem ráadásul illegálissá vált az izraeli hadsereg jelenléte a palesztin területeken. Nyilatkozatukban azt is kiemelték, hogy országuk az elfoglalt területeken nem a nemzet védelmére törekszik, hanem további területek meghódítására.
Vissza a kezdőlapra