Hírek
Elemzés
Hírek
USA:
szerzetesek konferenciája kritizálja a kormány politikáját
Jacksonville,
USA; március 11.
Az amerikai Jacksonville-be összehívott szerzetesi konferencia elítélte a Bush kormány szeptember 11. utáni agresszív politikáját. A konferencia záródokumentuma részvéttel emlékezik úgy a szeptember 11-ei áldozatokra, mint a bosszúhadjáratban elesettekre.
A világban jelenlevő igazságtalanságokat nem lehet katonai inváziókkal megoldani. „Nem hiszünk abban, hogy a katonai akciók során megölt embertömegek közelebb vinnének a megoldáshoz” - olvashatjuk a nyilatkozatban. A katonai visszacsapás Afganisztán területén számos civil áldozatot követelt. Számukról hallgatnak a hivatalos források. A felmérések 5.000 és 50 ezer közé helyezik a lehetséges civil áldozatok számát.
A hasonló katonai akciók a világ más területére is kiterjeszthetik a gyűlölet hullámát, és céltalan vérengzésekhez vezethetnek. Az USA újabb háborúra szólítja fel az világ országait - ez esetben Irak ellen.
Veszélybe kerültek az emberi jogok és az emberi méltóság: szeptember 11. óta az USA-ban számos arab származású állampolgárt tartóztattak le, különösebb ok nélkül. A fogoly talibán és Al-Qaeda harcosok a Guantánamo-i amerikai katonai bázison embertelen körülmények között raboskodnak. Már több emberjogvédő szervezet is figyelmeztetett a foglyok kínzásának valószínűségére.
A szerzetesi konferencia nyilatkozata nyomatékosítja azt, hogy a polgári jogok egyre inkább veszélybe kerülnek. Nem lehet feláldozni a szegények és a kirekesztettek jogait egy értelmetlen dimenziójú katonai apparátusért. A jelenlegi állapot számos területen veszélyezteti az emberi szabadságot. Veszélyes helyzetben van a véleménynyilvánítás szabadsága: erős sajtócenzúra szűri meg a háborúról írt jelentéseket.
Katolikusok
és görög-ortodoxok az európai szekularizáció ellen
Vatikán,
március 12.
II. János Pál az athéni delegáció előtt hangsúlyozta, hogy elérkezett az együttműködés ideje a két egyház között. A Vatikán és a görög-ortodox egyház képviselőinek csúcstalálkozója meglepetés volt a megfigyelők számára. Az Assisiben január 24-én megtartott találkozóról a görög-ortodox egyház ugyanis hiányzott. A két egyház képviselőinek legfontosabb napirendi pontja a keresztény értékek új Európai Chartából való kiszorítása volt. Európa nem felejtheti el keresztény gyökereit.
Február 28-án megkezdődött az Európa jövőjéről tárgyaló konvenció. A keresztény közösségek kiszorítása mindkét egyházat érintette, és elősegítette az egymás ellen táplált előítéletek leépítését. A pápa közös munkára hívta fel a görög delegáció figyelmét, amely elengedhetetlenül fontos Európa (újra)evangelizációs folyamatában.
A két egyház közötti új kapcsolat a kommunikáció és a megbocsátás hídját szeretné felépíteni egy olyan társadalomban, amely teljesen meg akarja tagadni keresztény értékeit. Az 1054-ben egymást kölcsönösen kiközösítő egyház között problémákkal terhes kapcsolat volt az elmúlt évszázadok során.
Svájci
segélyszervezetek bírálják a gazdag országokat
Bern,
Svájc, március 12.
Svájci segélyszervezetek kritizálják a gazdag országokat (mindenek előtt az USA-t). Szerintük semmit nem tesznek annak érdekében, hogy a világban uralkodó szegénységet 2015-ig a felére csökkentsék. Egy héttel a Monterreyben (Mexikó) szervezett ENSZ-konferencia előtt svájci szakemberek a szegénység-leküzdés csődjének látható jeleiről beszéltek. Monterrey az első olyan ENSZ-konferencia színhelye, ahol kizárólagosan a szegénység leküzdéséről és segélyprogramok finanszírozásáról esik szó. A legfontosabb kérdés az, hogy 2015- ig miként lehet felére csökkenteni a világban levő szegénységet. A svájci humanitárius szervezetek (köztük a svájci Caritas) azzal vádolják a gazdag államokat, hogy „destruktív magatartást” tanúsítanak e kérdésben. Szerintük a gazdag államok - mindenekelőtt az USA - a konferenciát egy olyan nemzetközi tanácskozás szintjére akarják degradálni, ahol semmiféle konkrét tervet nem szögeznek le. A gazdag országok álláspontja világos: „nekünk nincs pénzünk, a szegények próbáljanak magukon segíteni”. A kereskedelem liberalizációja olcsó árukkal töltötte fel a fejlődésben levő országok piacait, és gyakorlatilag megsemmisítette a belső termelőket.
A gazdag országok nem nyitják meg piacaikat a szegény országokból származó termékek előtt, és ezzel milliárdos károkat okoznak az ottani termelőknek. A svájci szervezetek sajtókonferenciájukon hangsúlyozták, hogy a szegénység leküzdése „nem privát szponzorokat igényel, hanem a szegény emberek jogainak biztosítását, és a tőkeáramlás szabályozását”.
Pakisztán:
fundamentalista a rendőrség golyózáporában
Lahore,
Pakisztán, március 12.
Életét vesztette a Lashkar-e-Jhangvi szésőséges vallási csoportosulás egyik tagja a rendőrséggel folytatott tűzpárbajban - jelentették a pakisztáni rendőrségi források.
Nazim Shahid Durrani rendőrségi kapitány szerint a 25 éves Shakeel Anwart 150 bűnesetért és 18 gyilkosságért helyezték körözés alá. A rendőrségi nyilatkozat a lelőtt Shakeel Anwart veszélyes bűnözőként és a Lashkar-e-Jhangvi csoport kulcsfigurájaként említi. Shakeel Anwar nem állt meg egy utcai ellenőrzésnél. Miközben a rendőrség elől menekült, halálos találat érte. Anwar fejére 1,5 millió rúpia (25.000 USD) volt kitűzve. A rendőrségi adatok szerint Anwar 2001. október 28- án résztvett egy protestáns templom elleni merényletben. Itt 16 protestáns keresztény vesztette életét. Anwar halála bosszúakciót eredményezhet a keresztény célpontok ellen.
A terrorakció óta Bahawalpur keresztényei rendőrségi felügyelet mellett mernek összegyűlni. A templomot biztonsági emberekkel védik.
Vatikán:
izrael-palesztin delegáció a pápánál
Vatikán,
március 13.
A Vatikánba érkező izrael-palesztin delegációt a pápa személyesen fogadta. II. János Pál a katolikus egyház segítségéről biztosította a delegáció tagjait a közel-keleti konfliktus kapcsán. Az audiencia után a pápa Michael Melchior izraeli miniszterrel és a palesztin Talal Sidr sejkkel találkozott.
„Szomorúan érintenek minket az Izraelből és a palesztin tartományokból érkező hírek” - mondotta a pápa a delegáció tagjainak. „Mindannyiunk feladata, hogy a vérfürdőnek minél hamarább véget vessünk. Emlékeztetni akarom önöket a katolikus egyház álláspontjára: mi az igazságos béke létrejöttét támogatjuk. Isten áldja meg fáradozásaitokat, amelyet a béke érdekében tesztek.”- így a pápa.
Zimbabwe:
Mugabe választási csalása
Harare,
Zimbabwe, március 13.
Rober Mugabe jelenlegi államelnököt választási csalással vádolja Ncube érsek. Mugabet ugyanez a vád éri az USA, Anglia és Új- Zéland részéről is. Hivatalos közlések szerint Mugabe 52%-os többséggel nyerte meg a választásokat. Az adatok 114 választási körzet eredményeire épülnek. Független megfigyelők rendellenességekről adtak jelzést.
A Morgan Tsvangira elnöksége alatt álló ellenzék jelentése szerint az ellenzék városaiban csökkentették a szavazókörzetek számát. Emiatt a szavazásra jelentkezők egy része nem tudott a megadott időn belül szavazni. Az USA, Anglia és Új-Zéland a szavazócédulák meghamisításával vádolják az államelnököt. „Hivatalosan úgy néz ki, hogy Mugabe győzőtt, jóllehet a választások nem legális módon zajlottak. A Nemzetközi Közösségnek nyomást kellene gyakorolnia azért, hogy az emberi jogokat tiszteletben tartsák, és a korrupciót megakadályozzák” - hangsúlyozta Pius Alick Ncube érsek a vatikáni Fides hírügynökségnek adott interjújában. Szerinte az ellenzék választóival szemben agresszív megnyilvánulások is voltak. Egyeseket a voksolásban is megakadályoztak. A szavazótermekben jelen voltak a kormánypárt emberei. A Nemzetközi Közösségnek elemeznie kellene azon kevés független megfigyelő jelentését, akiket beengedtek az országba. Az érsek szerint Zimbabwe polgárainak erős emokratikus tudatuk van. Harare lakosságának 80%-a elment szavazni. Az ország lakosságának 80%-a tud írni és olvasni, így képesek felismerni a kormánypropagandát. A Nemzetközi Közösség nem hagyhatja magára Zimbabwet. „Erős nyomást kellene gyakorolni a kormányra, hogy tisztelje az emberi jogokat, és az állam pénzét az emberek jólétéért adja ki” - így az érsek.
Zimbabwe gazdasági helyzete napról-napra romlik. A lakosság 70%-a munkanélküli, 80%-a pedig a szegénységi határ alatt él. Egyes vidékeken az emberek szó szerint éhenhalnak.
Egyház
a halálbüntetés ellen
Manila,
Fülöp-szigetek, március 13.
„A püspökök kötelesek különböző politikai rendezvényeken a halálbüntetés ellen nyilatkozni” - hangsúlyozta Orlando Quevedo érsek, a Fülöp-szigetek püspökkari konferenciájának elnöke. Megfigyelők szerint a közlemény hátterében Joseph Estrada volt államelnök esete húzódik meg, aki a törvényszéktől akár halálbüntetést is kaphat. Quevedo püspök az Evangelium Vitae enciklika szövegére hívja fel a figyelmet: „Manapság elég eszköz áll az állam rendelkezésére ahhoz, hogy megelőzze a bűnözést. A bűnözőt könnyű kizárni a társadalomból, és ártalmatlanná tenni anélkül, hogy megfosszuk őt bűne jóvátételének a lehetőségétől. Ritka, vagy teljesen kizárt az olyan eset, amikor a bűnös kivégzése elengedhetetlen” (vö. EV 56).
A Fülöp-szigeteken a 24 szenátor közül 15 az 1993. óta újra bevezetett halálbüntetés eltörlésére voksolt. Aquilino Pimentel, a halálbüntetést ellenző szenátorok szóvivője, a vatikáni Fides hírügynökségnek adott interjújában hangsúlyozta, hogy a halálbüntetés nem érte el célját (megfélemlíteni a társadalom tagjait a bűncselekmények elkövetésétől). „A halálbüntetés megfosztja az elítélt személyt attól, hogy újra beépülhessen a társadalomba” - így Pimentel. A halálbüntetés alternatívájaként 30 évi börtönbüntetést jelöltek meg.
Jaime Sin manilai érsek hangsúlyozta: „...ha az állam a bűnözőket vissza akarja építeni a társadalomba, akkor helyre kell állítania a biztonsági erőkbe vetett bizalmat...Az egyház üdvözli Pimentel szenátor álláspontját, és támogatja őt a halálbüntetés elleni törekvéseiben”. 1999-2000. között nyolc állampolgáron hajtottak végre halálos ítéletet. 2000. március 20-án, az emberi jogok emléknapja alkalmából, Joseph Estrada volt államelnök felfüggesztette a halálos ítélet gyakorlását. Jelenleg 1007 ember tartózkodik a „halálcellában”. Közülük 12 lányt 18 éves koruk előtt ítéltek el kábítószer-kereskedelemért.
ENSZ-megoldás
Palesztina számára
Vatikán,
március 14.
A L’Ossevatore Romano vatikáni napilap részletesen elemzi a Palesztina számára tervezett ENSZ-megoldást. Ebben a tervezetben jelenik meg először hivatalosan egy palesztin állam létrehozásának lehetősége.
Az ENSZ tervezete azonnali tűzszünetet szorgalmaz, és a térség biztonsága érdekében két államról tesz említést: Izraelről és Palesztináról. A két állam jól meghatározott és elfogadott határokon belül kell, hogy létezzen. A megoldás tervezetét 14 pozitív szavazattal és egy tartózkodással (Szíria) elfogadták. Szíria szerint a tervezet nem elég kemény Izraelre nézve.
A tárgyalások során külön kitértek Raffaele Ciriello olasz újságíró esetére, akit egy izraeli tankból lőttek agyon Ramallahban. Ciriello az első újságíró, akit 2000. szeptember 28. óta izraeli katonák lőttek le.
Vatikán
a pedofília ellen
Vatikán,
március 15.
Piero Monni érsek, aki állandó megfigyelő a Világturizmus szervezetnél, a berlini konferencia előtt élesen elítélte a szexturizmust és a pederasztiát. Monni érsek hangsúlyozta, hogy egyre több gyerek esik áldozatul a szexuális kizsákmányolásnak. A Világturizmus szervezete részletes elemzés alá helyezi szerepét, és olyan stratégia kiépítésére törekszik, amely hatásosan fel tud lépni a pederasztia ellen. A kiskorúakat feltétlenül védeni kell a szexturizmussal szemben.
A 2000 decemberében Yokohamában (Japán) megtartott 2. Világkonferencia A Gyerekek Szexuális Kihasználása Ellen szintén elemezte ezeket a témákat.
Monni érsek a berlini konferencia alkalmából bemutatta új könyvét (A szégyen archipeláguszai: szexturizmus és pederasztia). Szerinte az ilyen cselekedetek gyökerében a „másikról való” perverz felfogás rejtőzik. Gyakran erős kisebbségi komplexussal társul. Ahol hiányzik a méltóság és a mérték tisztelete, ott a kizsákmányolás formái megerősödnek.
Elemzés
Szentföld:
félelem és kétség
Betlehem,
Palesztina, március 11.
Félelem, kétség, tehetetlenség, keserűség: ezek az érzések uralják a betlehemi lakosság szívét. Az elmúlt napokban a katonai terror és az erre válaszoló palesztin ellenállás új csúcspontot ért el. Az izraeli hadsereg sortüzet nyit a mentőautókra és mindazokra, akik a vérző sebesülteken segíteni akarnak. Legalább 6 orvos és asszisztens vesztette így életét. A kórház vezetőjét halálos lövés érte, miközben egy sebesült asszonyon próbált segíteni. Az asszony kevéssel ezután meghalt.
Vincent Malham (a betlehemi egyetem rektora) a Fides hírügynökségnek adott interjújában segítséget kért a Nemzetközi Közösségtől. „Nemzetközi nyomást kell gyakorolni Izraelre, hogy kivonja katonáit az elfoglalt területekről, és újra elkezdjék a béketárgyalásokat” - így Malham.
A betlehemi egyetemet, amelyet a Vatikán támogat, március 7. óta zárva tartják. Mindaddig zárva is marad, amíg a tanulók biztonságát nem lehet biztosítani. Az elmúlt napokban az egyetem többször került a fegyverek pergőtözébe, emiatt több helyen megrongálódott. A március 8-ról 9-re virradó éjszakán egy távirányítású bomba megsemmisítette a Millennium Hall egyik falát, valamint egy nemrég megnyitott aula ablakait és padlózatát. A következő éjszaka három újabb bombatalálat érte az egyetem épületeit. Utóbbiak következtében megsérült a könyvtár, és összeomlás fenzegeti egyik központi épületet. Vincent Malham szerint az izraeli katonaság úgy gondolja, hogy az egyetem területén palesztin katonák tartózkodnak. Ez a feltételezés nem helytálló: a gerillaharcosok az alsó termekben tartózkodnának, a bombák viszont a felső emeleteket találták el. Az egyetem tanárai sokk alatt vannak: a bombák lakószobáik mellé is becsapódtak. „Reméljük, hogy az egyetemet hamarosan megnyithatjuk; csak érjen véget ez az értelmetlen erőszak” - mondotta a rektor.
Malham a következőképpen írta le Betlehem jelenlegi helyzetét: „A várost terrorizálják. Az emberek lakásaikba zárkóztak. Az üzletek nagy része zárva marad. A várost senki nem hagyhatja el, a bent élő emberek foglyok. A tegnapi napig tankok állomásoztak a városban, nem tudom, hogy ma még itt vannak- e. Nem messze innen fekszik Beit Jalla városa. Azt a várost sem hagyhatja el senki, és 40 tank állomásozik a területén” „A világ nem értheti, hogy mi történik tulajdonképpen a palesztin lakossággal. Pedig az emberek csak egy dolgot szeretnének: normálisan élni. Mi nem értünk egyet a terrorisztikus támadásokkal, de azt is meg kell érteni, hogy az emberek mindenkitől elhagyatva érzik magukat. Ahhoz, hogy az erőszaknak vége legyen, szükség van a Nemzetközi Közösség energikus beavatkozására. Megszámlálhatatlan keresztény vándorol ki a Szentföldről. Ha nem akarjuk, hogy a szentföldi keresztény jelenlét a minimálisra csökkenjen, akkor az öldökléseknek mielőbb véget kell vetni.”
Március 9-én a Szentföld vallási vezetői nyilatkozatot tettek közzé, melyben felkérik úgy az izraeli, mint a palesztin lakosságot, hogy vessen véget a vérengzéseknek. „Szomorúan szemléljük a jelenlegi helyzetet. Mindkét fél egyre több gyerekét sirató szülőt, és árván maradt gyereket tart számon. (…) Ez az a jövő, amelyet gyerekeinknek akarunk? (…) Mi hisszük, hogy az izraeli és a palesztin nép egy történelmi béke megalapozására hivatott.” A pátriárkák arra emlékeztetik az izraeli kormányt, hogy Izrael biztonsága a palesztin lakosság számára szolgáltatott igazságtól és békétől függ. Egy „igazságos béke” létrejötte a megoldás kulcsa.
Az elmúlt 18 hónapban 1.400 ember (1.100 palesztin és 300 héber) vesztette életét. Március 4. és 10. között a vérengzés elérte csúcspontját. 150 ember vált ezekben a napokban az erőszak áldozatává. A bosszú és az agresszió spirálja egyre veszélyesebb dimenziókat ölt. Palesztin harcosok több ízben támadták az izraeli civil lakosságot Jeruzsálemben és Tel Avivban. A lágertáborokban tartott izraeli katonai razziákon számos palesztint tartóztattak le és öltek meg. A tulkaremi lágerben egy ilyen razzián 17 embert öltek meg.