"Jól van, te hűséges,
derék szolga, ...
menj be Urad örömébe."(Máté 25,23.)A Piarista Rend magyarországi szerzetesi közössége
az elhunyt rokonai és tanítványai nevében is tudatja, hogyDr. Medvigy Mihály
piarista szerzetespap, főiskolai tanár
2001. december 24-én, életének 88., szerzetességének 70., áldozópapságának 63. évében, hosszan tartó betegség után csendesen elhunyt.
Földi maradványait 2002. január 16-án, szerdán 13 órakor helyezzük örök nyugalomra a Rákoskeresztúri Új Köztemetőben. Lelki üdvösségéért az engesztelő szentmisét a temetés napján 16 órakor mutatjuk be a Mikszáth téri Piarista kápolnában (VIII. Mikszáth K. tér 1.)
Rendtársunk 1914. július 29-én született Nagyváradon. Mát tizenhat évesen felvételét kérte a piarista rendbe, és a váci noviciátusi év után a gimnáziumot Kecskeméten mint rendi studens fejezte be. A Pázmány Péter Egyetem Hittudományi Karának elvégzése után 1939-ben doktorált. Fiatal hittantanárként a rend nagykanizsai, kolozsvári, majd tatai gimnáziumában tanított. 1946-tól 1950-ig Veszprémben volt hittanár, máig élő hatást gyakorolva tanítványaira.
1950-ben Budapestre került, ahol ötven éven keresztül sokoldalú egyéniségével, nagy tudásával generációkat nevelt. Modern szellemű, barátságos, kedves tanár és lelkiatya volt a diákok számára a gimnáziumban, ahol 1982-ig tanított. A piarista teológiai főiskolán liturgikát, erkölcsteológiát, egyháztörténelmet és egyházművészetet oktatott, tárgyainak szenvedélyes szeretetét és egyéniségének melegszívű jóságát sugározta a rendi növendékekre. A II. Vatikáni Zsinat után az Országos Egyházzenei Bizottság és az Országos Liturgikus Tanács tagjaként a magyar katolikus liturgikus és egyházzenei megújulás egyik főmunkatársa lett. Számtalan előadást tartott, cikket és könyvet írt szakterületei izgalmas kérdéseiről, tágasabb körben is megkedveltetve ezzel a keresztény művészetet és kultúrát. Hatvanhárom éves fejjel tudott újra iskolapadba ülni és Rómában régészeti tanulmányokat folytatni. Hetvennyolc éves korától nyolcvankét éves koráig a miskolci magánegyetemen is tanított, vállalva a gyakori leutazásokat.
Mindig kész volt nagyszerű gyűjteményéből művészettörténeti előadást, diavetítést, zenemű-bemutatót tartani, utazásokon, zarándoklatokon páratlan tudásával, lebilincselő előadásmódjával másokat gazdagítani. Utolsó éveiben, lassan elhatalmasodó betegségében számára a legnagyobb szenvedést szellemi erői megfogyatkozásának átélése jelentette. Elcsendesedve, alázattal fogadta végül az elkerülhetetlent. Szenteste, a születés ünnepén halt meg, nem sokkal a piarista kispapok látogatása után, akiket - különösen gyengeségében - mindig is a legközelebb érzett magához.
Vissza a kezdőlapra