Magyar Hon-Lap exkluzívGazdagok és híresek fóruma
New York huszonnégyórás város; ezt úgy értem, hogy nem áll meg az élet. A mindenféle szintű és érdekeltségű rendezvények egymást érik. Itt-ott olykor rendőrkordont látni néhány percre, lehet, hogy Desmond Tutu, vagy éppen Brittany Spears érkezett meg. Különösöbben senki nem foglalkozik ezekkel a munkás napokat zavaró akadályokkal, mert gyakoriak. A mostani azonban méreteiben felülmúlja a szokványost.
Január 31-én megnyílt a 31. Világgazdasági Fórum (World Economic Forum – W. E. F.). A 2500 (más értesülések szerint 3000) részvevő a Waldorf-Astoriában száll meg, hogy a néhány napig tartó fórumon megtárgyalja a „világ égető teendőit”. A megjelentek között államelnökök, miniszterek, hercegek, lovagok és multicégek vezetői találhatók. Kofi Annan ENSZ főtitkártól kezdve Clinton ex-elnökön keresztül Bill Gates (Microsoft) és az orosz oligarchiák tagjai találhatók a listán, sőt, Bush elnök is elugrik majd. A világ 1000 legnagyobb cége képviselt a találkozón.
Az éves Világgazdasági Fórumot eddig mindig a svájci síparadicsomban, Davos-ban rendezték, ám a fórum alapítója és elnöke, a német származású svájci Klaus Scwab, a szeptember 11-i tragikus eseményekre való tekintettel az idén New Yorkba helyezte át a rendezvényt, ezzel is segítve a város fellendítését. Közben a svájci kisváros sóvárogva tekint a nagy bekebelező amerikai város felé; a szállodáik szinte üresek és a 13 ezer dolláros Piaget órákat féláron kínálják. Attól tartanak, hogy a fórum nem tér vissza hozzájuk többé, elrabolta azt tőlük a világ nagy metropolisza.
Hát, ebben lehet is valami igazság, New York marketing tevékenysége nagyon buzgó az utóbbi hónapokban, kiemelkedő szolgáltatasokat nyújt a világ minden tájáról itt levő „legfontosabb embereknek”. A Waldorf-Asoria környékén levő legjobb éttermek és szórakozó helyek mind foglaltak, ráadásul Super Bowl víkend is van (sok részvevő jelezte, hogy azt ki nem hagyná!); a szombati bankett a Wall Street-i tőzsdén lesz, és, hát a biztonsági intézkedések... az külön elemzést érdemelne. A Shea baseball stadionba a rendőrség nemrégiben meghívta a sajtót, ahol próbavédekezést vagy –támadást tartottak. Azt gyakorolták, hogy mit kell csinálni, ha demonstrálók ellen kell menni a fórum ideje alatt.
Dehát kik a demonstrálók és mit akarnak? A helyzet az, hogy a kivezényelt rendőrök számából ítélve a demonstrálók rossz emberek lehetnek: ők protestálnak a Világgazdasági Fórum pompája és zártsága ellen, pontosabban a globalizáció ellen. A New York Times szerint több ezer protestálót vonz a fórum: „anarchistákat, szocialistákat, környezetvédőket és szakszervezeti érdekképviseleteket”. Ezért van az, hogy Manhattan közepén ma tíz utcát lezártak, teljesen megbénítva a forgalmat és az értelem határait. A rendőrök százával lepték el az utcákat, a sugárút oldalán a rendőrautók hosszú sorát hatalmas betonkorlátok védik, itt-ott sátrak; újságíróknak, vagy talán hidegélelem ellátmánnyal a szolgálatot teljesítőknek.
Ahogy késő este sétáltam haza az autóktól teljesen mentes, így rendkívül idegenszerű Lexington Avenue-n, azon gondolkoztam, hogy mit csinál itt ez a 3000 ember. Klaus Scwab szerint 40 százaléka ”számít” - bizonyára állami szintű üzletkötésekre gondolt. Mert mi számítana más? Valami fontos folyhat a tárgyalásokon, valami, amit mi még nem tudhatunk, mert úgy gondolják a „gazdagok és híresek” (ahogy a New York Times is nevezi őket egy hollywoodi hírességekről szóló sorozatra utalva), hogy nem vagyunk elég érettek. Mi úgy gondoljuk, érettek vagyunk, csak nem vagyunk a körön belül. Mindenesetre a fórum éves tagsági díja 24 ezer dollár, a több napos rendezvényen való részvételi díj pedig hatezer dollár kürüli.
Ma az összes lap címlapsztoriként, az összes televíziós társaság fő hírként közölte, hogy a sok ezer híres és gazdag ember szerencsésen megérkezett, hogy a világ problémáiról tárgyaljon sok ezer rendőr által védve.
Kíváncsian várjuk, milyen konkrét kérdésekben milyen konkrét eredmények születnek a világot feszítő ellentmondások megoldását illetően.Niemetz Ágnes
NEW YORK
Vissza a kezdőlapra