Március végén várhatóan a kormány elé kerül az a javaslat, amely szerint Széchenyi-hitelalap néven új, 300 milliárd forintos alap nyílna a 250-1500 fős, magyar tulajdonú vállalatok számára. Matolcsy György gazdasági miniszter csütörtökön Budapesten, a Fidesz gazdasági kabinetjének ülését követő sajtótájékoztatónkifejtette: ez egy olyan hitelalap lenne, amely mögött 75 százalékban állami garancia állna, és a kamatszint egy 50 százalékos állami kamattámogatással alakulna ki.
Az alap várhatóan az év közepétől lesz elérhető az ebbe a körbe tartozó vállalkozások számára.
A miniszter elmondta, hogy az egészségügyi rendszer teljes reformjának megvalósítása után tervezik az egészségügyi hozzájárulás eltörlését. Hangsúlyozta, hogy a következő ciklus első felében végre kell hajtani az egészségügy reformját.
A magyar vállalkozásoknak nyújtott eddigi támogatások közül Matolcsy György kiemelte az 50 fősnél kisebb vállalatok számára létrehozott, korábban 10, most már 30 millió forintos beruházási adókedvezményt.
A miniszter ígérete szerint a társadalombiztosítási járulékok 2006 végére a mostani 29 százalékról várhatóan 25 százalékra mérséklődnek.
Rámutatott arra, hogy a Széchenyi-terv évente mintegy 300 milliárd forintosra tervezett állami forrásából csaknem 200 milliárd forint a végleges tőkejuttatás a magyar üzleti szektor számára.
Úgy vélte, hogy az uniós csatlakozásig évente mintegy 700-800 milliárd forintos tőkével tudnak gyarapodni a magyar vállalatok a Széchenyi-terv állami beruházási támogatási programján keresztül.
- Az EU-csatlakozás után ez az összeg megkétszereződhet - fűzte hozzá.
Egy kérdésre válaszolva a miniszter kitért arra, hogy a kormány vállalása szerint 2002 decemberének végéig átadja az EU-nak a nemzeti fejlesztési tervet. Ez - mint mondta - egybeesik a Széchenyi-terv 10 évre meghosszabbított változatával és magában foglalja majd a mezőgazdaság, az oktatás és az egészségügy programját is.
A sajtótájékoztatón Domokos László, a Fidesz gazdasági munkacsoportjának vezetője hangsúlyozta, hogy az államnak a jövőben is fontos szerepet kell játszania a magyar kis- és középvállalkozások bekapcsolásában a versenyképes gazdaságba.
Szűcs György, az Iposz elnöke kijelentette: örömmel vették, hogy törekvéseik, amelyeket az uniós felkészülés jegyében a magyarországi kis- és középvállalkozások alkalmazkodásának javítása érdekében tűztek maguk elé, egyre nagyobb mértékben valósulnak meg.MSZP-REAGÁLÁS
Matolcsy György vitatható teljesítménye helyett arról a jövőről beszél, amelyről nem ő, hanem a választók jogosultak dönteni; kampányígéretnek kell tekintenünk minden olyan intézkedést, amely a most leköszönő kormány hivatali idején túlmutat - olvasható az MSZP gazdasági kabinetjének közleményében, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
Az MSZP közleményében a Fidesz gazdasági kabinetjének csütörtöki sajtótájékoztatóján elhangzottakra reagál.
"A miniszter nem akar tudomást venni arról a tényről, hogy az egyik legnagyobb kormányzati sikerként emlegetett Széchenyi-terv keretén belül 2001. évben összesen 5 milliárd forint tényleges kifizetésre került sor. Ez az összes beruházás kevesebb, mint egy-két ezreléke. Balgaság azt hinni, hogy ez az összeg érdemi növekedésösztönző erővel bírt" - áll a közleményben.
Az MSZP szakmai kabinetje szerint a magyar gazdaság növekedését jelző mutatószám több mint egy éve folyamatosan csökken. Leszögezik: a Széchenyi-terv hasznos, ezért a jövőben is fenntartandó program. De ez nem feledteti azt, hogy ez jelenleg alig több, mint céljaiban végiggondolatlan, működési módjában átláthatatlan, többszörösen túlzó kormányzati propagandafegyver.
Álláspontjuk szerint "a gazdasági miniszternek nem újabb álmokat kellene szövögetni, hanem az eddig bejelentett programok végrehajtását kellene mindenki számára nyilvánosan, az egyenlő hozzáférés és elbánás elvét alkalmazva megszervezni".
"Azt el sem tudjuk képzelni, hogy Matolcsy György honnan venné az üzleti szektornak megígért évi 700-800 milliárd(!) forint tőkejuttatást. Ez a GDP 5 százaléka. Ez annyira irreális, hogy nyugodtan mondhatta volna ezen összeg tízszeresét is. Úgy tűnik, hogy a féktelen nagyotmondásnak már csak a választás szabhat korlátot" - tartalmazza a közlemény.
A szocialisták véleménye szerint a hazai nagyvállalati szektor fejlesztéséhez kapcsolódó hitelalap és garancia valódi társadalmi, üzleti kontroll nélkül a kormány gazdasági klientúráját szolgálja.
"A pénz ígérte nem pótolja a mindenki számára világos kormányzati gazdaságfejlesztési prioritások hiányát. Ezzel továbbra is adós Matolcsy György" - szögezik le.
Az MSZP szerint a magyar vállalkozások alacsonyabb adókat, kiszámíthatóbb szabályozást várnak el a kormánytól. "Medgyessy Péter kormánya ezért vezeti be az egyszerűsített vállalkozási adót, az EVÁ-t, megszünteti az elsősorban a kis- és középvállalatokat sújtó fix összegű egészségügyi hozzájárulást, és 4 éves költségvetési kerettörvényben rögzíti az államháztartás prioritásait" - zárul a közlemény.MTI
Vissza a kezdőlapra