SZLOVÁKIA
2001.
december
A Magyar Gépgyártók Országos Szövetsége (MAGOSZ) és a Szlovák Gépipari Szövetség (SZGSZ) küldöttsége munkamegbeszélést tartott Komárnoban októberben, melyen a felek együttműködési megállapodást írtak alá. A megállapodás előirányozza a kölcsönös partnerkeresést és kooperációs kapcsolatok létrehozását a magyar és a szlovák gépipari cégek között, valamint az időszerű információcserét az uniós csatlakozással kapcsolatban felmerülő gépipari kérdések körében. A megbeszélés résztvevői szerint a magyar iparvállalatoknak széles lehetősége van az export- és kooperációs lehetőségekkel a szlovák-magyar kapcsolatok bővítésére. A szlovák fél adatai szerint gépiparuk nincs kedvező helyzetben, legfőbb problémát a kapacitás kihasználatlanság jelenti. A munkamegbeszélés során a szlovák küldöttség több tucat olyan szlovák gépipari vállalat listáját adta át a MAGOSZ küldöttségének, amelyek készek termelési kooperációra, külföldi töke befogadására. A magyar vállalkozók számára kedvező lehetőséget jelent a szlovák együttműködés, hiszen a magyar kis- és középvállalatok egy részének pont a kapacitás hiányzik, alacsony a szállítási költség, valamint a munkaerő és az energia is. A Külügyminisztérium statisztikai adatai szerint a magyar vállalatok tavaly 71,4 millió USD értékben exportáltak gépeket, gépi berendezéseket Szlovákiába (ugyanez a korábbi évben 67,5 millió USD értékű volt), az import pedig 144,8 millió USD volt (1999-ben 116,1 millió USD).
A Toyota, valamint a Peugeot-Citroen konszern képviselői tárgyalásokat folytattak Szlovákiában egy új, kisautók összeszerelését végző üzem létesítéséről. A beruházás a tervek szerint 1,5 millió eurót tesz ki, és 2005-ben készülne el. A gyárban évente 250-300 ezer kisautót állítanának elő, mintegy 13-14 ezer ember foglalkoztatásával. Szlovákiában jelenleg hat japán társaság működik. A konszern képviselői októberben felkeresték Lengyelországot és Magyarországot is.
Egy, az MKP mellett működő szakcsoport felmérte a dél-szlovákiai magyarság helyzetét, feltárta az általános jelenségeket és sajátosságokat is. Dél-Szlovákia általános jellemzői közül több igen rossz képet mutat, így például azon tíz járás közül, amelyekben országos méretben legnagyobb a munkanélküliség, hét dél-szlovákiai. Az iskolázottság szintje alacsonyabb, mint a szlovákiai átlag, illetve valamennyi kerület déli régiójában a legalacsonyabbak az átlagbérek.