Ünnepélyes keretek között virágvasárnap előtti szombaton szentelik fel az új kegyoltárt és mutatják be az azon elhelyezett muranói Szent Gellért-ereklyéket a híveknek Budapesten, a Belvárosi Főplébánia Március 15. téri templomában. A két darabból - egy sarokcsont- és egy csigolyacsont-részből - álló ereklye a templom plébánosa, Osztie Zoltán kezdeményezésére került vissza magyar földre ajándékozás révén Olaszországból, a muranói San Donato-bazilikából.
A muranói üveg ereklyetartóban Budapestre érkezettcsontokat az állam képviseletében Semjén Zsolt, a kulturális minisztérium egyházi ügyekért felelős helyettes államtitkára adta át január 22-én Osztie Zoltánnak.
A plébános kezdeményezésének hátterében az áll, hogy annak idején a templomban volt Szent Gellért első sírhelye.
A 980 táján, velencei családban született Szent Gellért 1016-ban érkezett misszionáriusként Magyarországra, s itt István király rábízta fia, Imre herceg nevelését.
A hittérítő később Csanád püspöke lett. 1046-ban lelte halálát, amikor a pogányok a Kelen-hegyről, a mai Gellért-hegyről taligára kötözve a mélybe lökték.
Gellértet a mai belvárosi templom helyén álló Boldogasszony templomban temették el, s csontjai hét évig pihentek ott.
Földi maradványait 1048-ban Csanádra, a régi Marosvárra vitték, majd a muranói San Donato-bazilikában helyezték el, ahonnan egykor bencés szerzetesként elindult hittérítő útjára.
Gellért püspököt 1083-ban László király, István és Imre "oltárra helyezésével" együtt avatta szentté.
MTI
Vissza a kezdőlapra