KISEBBSÉGI FIGYELŐ

UKRAJNA
2002. február

Gazdaság

A "Zöld Program" keretében több mint 10.000 kárpátaljai gazdának, mintegy 440.000 USD értékben nyújt támogatást a magyar kormány az Új Kézfogás Közalapítványon keresztül. A gazdák vetőmaghoz és műtrágyához juthatnak hozzá ebben a programban. A közalapítvány korábbi támogatása során mintegy 12.000 gazda kapott anyagi támogatást az egykori kolhozföldek privatizálásához.

A magyar-ukrán kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok az elmúlt két évben lendületesen fejlődtek, a kétoldalú áruforgalom növekedési üteme mind Magyarország, mind Ukrajna esetében kétszerese volt a teljes külkereskedelmi áruforgalom növekedési ütemének. A Gazdasági Minisztérium adatai szerint a 2001. évben (januártól novemberig) a 456,5 millió USD kétoldalú áruforgalom alapján Ukrajna Magyarország külkereskedelmi partnerei sorában a 24. helyen áll.

Mádl Ferenc Leonyid Kucsma ukrán elnökkel február 6-án, Kijevben folytatott tárgyalásai során az együttműködés területei között kiemelte

Az ukrán fél kifejtette, hogy a gazdasági együttműködés fejlesztésében fontos szerepet kap a kereskedelmi gazdasági, valamint tudományos-műszaki kormányközi vegyes bizottság, amelynek eddig öt ülése is ennek a célnak az elérését segítette elő.

A kétoldalú államfői tárgyalások után több kétoldalú megállapodás aláírására került sor: Fónagy János közlekedési és vízügyi miniszter és Viktor Horevvel, Ukrajna Állami Vízügyi Bizottságának elnökével egyezményt irt alá közös Tisza-völgyi árvízvédelmi koncepcióról.

Kontrát Károly a Belügyminisztérium politikai államtitkára és Mikola Litvin, az ukrán határőrség parancsnoka az ukrán-magyar államhatár szolgálati célú átépítéséhez szükséges okmányok egységesítéséről, valamint a közúti, vasúti és vízi határforgalom ellenőrzéséről szóló kormányközi megállapodásokat írtak alá. A felek kicserélték a magyar-ukrán jogsegély egyezmény ratifikációs okmányait is.

Anatolij Kinah ukrán miniszterelnök a gazdasági együttműködésről való tárgyalások során kifejtette Mádl Ferencnek, hogy a felek kölcsönösen erőfeszítéseket tesznek a határ menti térségek együttműködési koncepciójának aláírása érdekében. Az ukrán miniszterelnök rámutatott, hogy Budapest Kijev egyik legfontosabb kereskedelmi partnere Közép-, és Kelet-Európában.

A magyar delegációnak az Ivan Pljuscs vezette ukrán parlamenti küldöttséggel való tárgyalásainak gazdasági témái között szerepelt

Vissza a kezdőlapraVissza a kisebbségi oldalra