UKRAJNA
2002. február
KÜLPOLITIKA
A magyar-ukrán kormányközi kisebbségi vegyes bizottság decemberi, XI. ülésén albizottság alakult a státustörvény végrehajtási rendelkezéseinek megvitatására.
Mádl Ferenc köztársasági elnök február 6-7 én Ukrajnában tett hivatalos látogatást. A köztársasági elnököt elkísérte Ukrajnába Vonza András földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, Fónagy János közlekedési és vízügyi miniszter, Kontrát Károly a Belügyminisztérium politikai államtitkára és Szabó Tibor, a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnöke.
Az államfő először Leonyid Kucsma ukrán elnökkel találkozott, akivel a két ország kapcsolatainak fejlesztése szempontjából vitatták meg az aktuális kérdéseket:
Az együttműködés fontos területe a határtérségek fejlesztése. A vonatkozó koncepció kidolgozása a magyar és az ukrán miniszterelnök személyes megbízottai vezetésével folyik.
A felek kiemelték a két ország euroatlanti integrációs kapcsolatainak fontosságát. Kucsma elnök hangsúlyozta magyar tárgyalópartnerének, hogy nagyra értékeli, hogy Magyarország támogatja országának azt a törekvését, hogy az Európai Unióban társult taggá váljon. Ukrajna integrációs törekvéseivel kapcsolatban Mádl Ferenc hangsúlyozta, hogy meg kell erősíteni Ukrajna euroatlanti orientációját. Mádl Ferenc rámutatott arra is, hogy rendkívül fontos a FÁK-államok környezete, Ukrajna függetlensége, szuverenitása, gazdasági ereje az európai stabilitás szempontjából is.
Leonyid Kucsma megerősítette, hogy Kijev tudomásul veszi és egyetért, így nem kíván ellenkezést támasztani a státusztörvénnyel kapcsolatos magyar törekvésekkel szemben a törvény céljait illetően. Az ukrán elnök sajtótájékoztatóján kifejtette, hogy ebben a kérdésben Ukrajna nem nemzetközi fórumokon hangoztatja álláspontját, mivel ez a kétoldalú kapcsolatok keretébe tartozik. Rámutatott arra, hogy a két ország kapcsolatainak szintje lehetővé teszi, hogy ha fel is merülnének problémák, azokat megfelelő módon megoldják.
Mádl Ferenc köszönetet mondott a törvény ukrán fogadtatásáért, és megerősítette, hogy probléma felmerülte esetén Magyarország kész további konzultációkat folytatni. A magyar köztársasági elnök kifejtette, hogy a státusztörvény célja az, hogy a magyarok a szomszédos országokban érezzék jól magukat - magyar nyelvi és kulturális identitásukkal.
Anatolij Kinah ukrán miniszterelnök Ungváron a státustörvényről való, Mádl Ferenccel történt egyeztetés során kifejtette, hogy országa nem tesz az ukrán állampolgárok magyarországi munkavállalásának bővítésére vonatkozó javaslatot. Kijev törekvései elsősorban arra irányulnak, hogy az ország területén teremtsenek minél több munkahelyet. Az ukrán miniszterelnök rámutatott arra, hogy az ukrán függetlenség 10 évének legnagyobb vívmánya az, hogy az ország területén nem voltak nemzeti konfliktusok. Anatolij Kinah hangsúlyozta, hogy Ukrajnának korszerű nemzetiségi törvénye van, s Kijev továbbra is együttműködik Magyarországgal a státustörvény kárpátaljai megvalósítása érdekében.
A tárgyalófelek egyetértettek abban, hogy szükséges az államfők, a miniszterelnökök és a parlamenti házelnökök között a jövőben évente konzultációt tartani az időszerű kérdésekről.
Mádl Ferenc kifejtette, hogy Magyarország nagyra értékeli Ukrajna, és személy szerint Leonyid Kucsma elnök erőfeszítéseit a demokratikus átmenetért és a piacgazdaság megteremtéséért.
Anatolij Kinah ukrán miniszterelnökkel Ungváron találkozott Mádl Ferenc. A tárgyalások során a magyar köztársasági elnök kifejtette azon véleményét, hogy Kárpátalja fejlesztése különösen fontos mindkét ország számára, valamint rámutatott arra, hogy mennyire nagy a jelentősége annak a szolidaritásnak, amelyet a határ két oldalán élők mutattak egymás iránt az utóbbi évek nagy árvizei idején.
Mádl Ferenc Ungváron állást foglalt a kétoldalú kapcsolatok fejlesztése mellett, kiemelve a határ menti területek széleskörű együttműködésének szükségességét, különösen a közlekedés, a kultúra és a különböző intézmények együttműködése terén.
Mádl Ferenc tárgyalásokat folytatott Kárpátalja megyei politikai és gazdasági vezetőivel. A. felek rámutattak arra, hogy a két ország népeit történelmi értékek sokasága köti össze.
A magyar államfőt Beregszászon, a kárpátaljai magyarság közigazgatási és kulturális központjában fogadták a járási, illetve a városi magyar szervezetek képviselői, valamint az egyházak vezetői.
Mádl Ferenc magyarországi hivatalos látogatásra hívta meg Leonyid Kucsma elnököt.