Ami eldőlt, s ami nem
Már az első fordulóban eldőlt 45 egyéni választókerületi képviselői mandátum (1998-ban mindössze 1 körzetben nem kellett második fordulót tartani). A területi listás szavazások valamennyi megyében érvényesek voltak, így ezek száma is végleges. Neveket azonban csak a második forduló után lehet biztosan tudni, mivel a listák befutó helyein még egyéniben esélyes jelöltek is vannak.
 
 
Egyéni választókörzet
Területi lista
Országos lista
Összesen
FIDESZ-MDF
20
67
 
87
MSZP
24
69
 
93
SZDSZ
1
4
 
5
2.forduló dönt
131
0
70
201
Összesen
176
140
70
386

Mi nem dőlt el? Nem dőlt el, hogy ki alakít majd kormányt! Bármennyire magabiztosak is a Köztársaság téren, bármennyire ezirányú jóslatokat fogalmaznak meg a politológusok és a bértollnokok, a döntés a választók kezében van. Minél többet nyerünk meg a lehetséges 131 körzetből, annál erősebbek leszünk a parlamentben, akár a (szűkös) kormánytöbbségig.

Sokan emlegetnek katasztrófát és vetik fel akár a külföldre távozás gondolatát is, ám nagyon helytelen a vészharangok kongatása. Hiszen ha mégis Kovács Lászlóéknak lenne igaza abban, hogy kormányváltó hangulat van, s ekképp nincs esélyünk már a győzelemre, ha mégis lehetne az emberi szavazatokat úgy összeadni, mint a számokat, akkor is a Fidesz-csoport az ország második politikai ereje lesz, amelyet ellenzékként sem lehet semmibe venni. Ekkor az lesz a dolgunk, hogy megtartassuk az MSZP választási ígéreteit, illetve learassuk az ezek megsértése miatti elégedetlenség számunkra 2006-ban ígéretes gyümölcseit. Ez ugyan visszaveti azt a nemzetépítő munkát, amit megkezdtünk, de nem teszi teljesen lehetetlenné.

Ma azonban nem az a feladat, hogy az ellenzéki szerepről álmodozzunk, hanem az, hogy eljusson szavunk szavazóinkhoz: vegyenek részt április 21-én is, fegyelmezetten és eltökélten, mind a 131 körzetben a választásokon, keressék meg a még távollévőket, akik pl. Torgyán József elutasítása miatt maradtak otthon, vagy akik attól féltek, hogy a Fidesz "túlnyeri magát". Néhányan a MIÉP esetleges kormányzati szerepétől rettentek meg, már nekik sincs (nem is volt) mitől félniük. Végül, kérjük azt a 41 százaléknyi magyar választót, akik ránk szavaztak, hogy keressék meg környezetükben a szocialista ellenes ám most a kispártok valamelyikére szavazó ismerőseiket és vegyék rá őket a polgári oldal támogatására. Nem kicsi munka, de ezt a tisztelt választóknak kell elvégezniük. A következő napokban a politika csak megerősítheti őket ebbéli elszántságukban.

Surján László

Vissza a kezdőlapra