Gróf Széchenyi István halálának 142. évfordulóján, hétfőn díszelőadáson mutatják be A Hídembert, a legnagyobb magyar életét feldolgozó történelmi nagyjátékfilmet; a premiert az Uránia Nemzeti Filmszínházban tartják - tájékoztatta a film produkciós irodája pénteken az MTI-t. A Hídember bemutatója alkalmából a Lánchidat idéző makett épült az oroszlános hídfővel az Uránia bejárata előtt. A bemutatóra meghívást kapott Mádl Ferenc köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök és Áder János az Országgyűlés elnöke; a visszajelzések szerint mindhárom közjogi méltóság jelen lesz a vetítésen.
A produkció pénteki tájékoztatója szerint egy esztendő sem telt el az első forgatási nap, 2001. május 21. óta, amelynek helyszíne a nagycenki Széchenyi-kastély volt, de forgattak egyebek között Sopronban, Komáromban, Keszthelyen, Gödöllőn, Pilismaróton, Pilisszentkereszten, Hollókőn, Kecskeméten, Fertőszéplakon, Szilvásváradon, Noszvajon, Horvátországban, az Al-Dunán és Bécsben is.
Budapesten a Lánchídnál, a Magyar Tudományos Akadémián, a Városházán, a Duna-palotában voltak felvételek. Emellett a Mafilm Máriássy és Huszárik műtermében Fóton, illetve a Róna utcai stúdiókban építettek forgatási színtereket.
- A filmben, amely különös hangsúlyt helyez a látványra is, 7,5 percnyi digitális trükk felvétel jelenik meg. A digitális technika Gulyás Buda szakértői felügyeletével a Post Edison Computer Graphics munkája - ismertették.
A Hídember forgatókönyvét Bereményi Géza és Can Togay írta, a filmet Bereményi Géza rendezte. A film főszerepeit Eperjes Károly (Széchenyi István), Irina Latchina (Crescence), Cserhalmi György (Wesselényi Miklós), Darvas Iván (Metternich), Nagy Ervin (Kossuth Lajos), Can Togay (Batthyány Lajos), Sinkó László (Zichy gróf), Kováts Adél (Caroline Mead) játssza.
Széchenyi testvéreit Gáspár Sándor és Gáspár Tibor, apját, Széchényi Ferencet Blaskó Péter, anyját, Festetics Júliát Básti Juli alakítja. A kisebb szerepekben látható többek közt Almási Éva, Bagó Bertalan, Bárdy György, Bodó Viktor, Bubik István, Derzsi János, Garas Dezső, Haumann Péter, Helyey László, Hirtling István, Kaszás Attila, László Zsolt, Schell Judit és Szarvas József.
A magyar filmgyártás történetében rekordköltséggel készült produkció tájékoztatása szerint a mozifilm 145 perces, de a fölvett anyagból még az idén elkészül egy háromszor egy órás televíziós verzió is.
A film premierjéhez kapcsolódóan a Válasz Könyvkiadó gondozásában megjelent A Hídember irodalmi forgatókönyve, amely írói szerint "valahol félúton van az első, a legterjedelmesebb irodalmi anyag és az utolsó, a kilencedik változat között". Hasonlóképpen megjelenik a bemutatóra időzítve Másik János egyórás, szimfonikus filmzenéje CD-lemezen, a Fonó Records kiadásában.
A Hídember című film gyártója a FilmArt Stúdió Kft., koprodukciós partner: Net Entertainment, Mafilm Invest Kft., MTV Rt.
A film fő támogatója a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, fő médiatámogatója a Magyar Nemzet, támogatói: FilmFernsehFonds Bayern, Bayerischer Rundfunk, TV2, Magyar Mozgókép Közalapítvány, Herendi Porcelánmanufaktúra Rt., Magyar Alumínium Rt., Paksi Atomerőmű Rt., Saab Polar-Mobil Kft., PestiEst.
A Hídembert a hétfői díszelőadást követően április 11-ig, az országos bemutatóig csak az Urániában vetítik; a film bemutatóira - az Uránia mozi vezetőjének tájékoztatása szerint - már nagy számban keltek el jegyek.MTI
Vissza a kezdőlapra