Elemzés
Hírek
Keresztényeket
mészárolnak le Indonéziában
Jakarta,
Indonézia, április 28.
Feketébe öltözött álarcosok 14 keresztényt gyilkoltak meg az indonéz Molukk szigeten. A véres esemény Ambon fővárosban történt. Az áldozatok között volt egy hathónapos csecsemő is. A (vallási) régiókra felosztott fővárosban nagyon törékeny a vallási béke. Szemtanúk szerint Ambon egyik külvárosában ismétlőfegyverrel, gránátokkal és késekkel felfegyverzett férfiak törtek rá a keresztény közösségre, és minden jelenlevőt lemészároltak. Öt kereszténnyel és a csecsemővel késszúrás végzett; hatot felgyújtottak, kettőt pedig lelőttek. A támadás két nappal azután történt, hogy a Lászkár Dzsihád muzulmán szélsőséges alakulat visszamondta a februári keresztény- muzulmán békeszerződést. A három éve tartó konfliktus eddig 9.000 emberáldozatot követelt.
Jeruzsálem, Izrael, április 28. Izrael elfogadta George W. Bush amerikai elnök kompromisszumos javaslatát, amely Arafat palesztin elnök szabadon bocsátását szorgalmazza. Az izraeli kormány döntését egy palesztin bíróság döntése előzte meg, amely négy szélsőséges palesztin vezetőt ítélt el. Az izraeli kormány kéri, hogy a szélsőséges palesztinek őrizetét amerikai vagy angol alakulatok vegyék át. A négy palesztint azzal vádolták, hogy bűnrészességet vállaltak Rechawam Seewi izraeli turisztikai miniszter meggyilkolásában.
Az izraeli rádió jelentése szerint az amerikai elnök meghívta Ariel Sáront Washingtonba. A négy palesztin szélsőséges mindeddig Arafat Ramallah-i hadiszállásán tartózkodott. Az izraeli vezetés többek között emiatt helyezte blokád alá a palesztin elnök palotáját.
Egy ENSZ komisszió Dsenin városban szeretné megvizsgálni a jelenlegi embertelen állapotot. Az izraeli kormány ebbe mindmáig nem egyezett bele. Az izraeli rádió szerint az ENSZ nem hajlandó elfogadni Izrael további kikötéseit a komisszióra vonatkozólag. Ebben az esetben Izrael viszont nem tekinti legálisnak a küldöttséget, és meggátolja munkájában.
A legfontosabb kérdés a tanúk személye. Izrael maga akarta eldönteni, hogy kik tehetnek tanúvallomást az ENSZ komisszió előtt. Viszont az ENSZ fenntartja a jogot magának a tanúk kiválasztásához. Simon Peres izraeli külügyminiszter szerint Izraelt akarják megvádolni a Dsenin városában lejátszódott vérengzésekkel. Ezért fontos az, hogy Izrael válassza ki a tanúkat.
Imad Faludschi palesztin kommunikációminiszter szerint „Izrael attól fél, hogy az ENSZ komisszió kideríti a Dsenin-i menekülttáborban lejátszódott mészárlások részleteit, és elítéli a gyilkos izraeli felelősöket”.
A Martti Ahtisaari (volt finn elnök) vezetése alatt álló ENSZ csoport feladata az lenne, hogy kiderítse a Dsenin-i menekülttáborban lejátszódott embertelen mészárlások körülményeit. Palesztin vezetők, nemzetközi szervek előtt, mészárlással vádolják az izraeli katonaságot. Izrael nem fogadja el a vádakat. Palesztin és izraeli vezetők találkoznak Betlehemben, hogy békés megoldást találjanak a Születés bazilika ügyével kapcsolatban.
Hebron városában az izraeli katonaság házról házra járt, abban a reményben, hogy szélsőségesek nyomára bukkan. Egy katonai blokád közelében lelőttek egy fiút. Előző napon Hebron város mellett, egy palesztin támadás következtében, négy izraeli (köztük egy ötéves gyerek) vesztette életét. Johannes Rau német államelnök a berlini Jeruzsálemi Egyetemen tett látogatásakor érthetőnek nevezi Izrael biztonsági intézkedéseit, de természetesnek tartja a megfigyelők kritikus kérdéseit is.
„A globalizáció kihívása a szolidaritás megerősítése, és a terorrizmus elleni harc” - hangsúlyozta Róma püspöke a katolikus egyetemek képviselői előtt.
„A népek egymástól való függése elő kell hogy mozdítsa a béke és az igazságosság megerősödését, és vissza kell szorítsa a terrorizmus infrastruktúráit. A növekvő függőség alapvető követelménye egy erős morális, kulturális és gazdasági alapokon nyugvó szolidaritásnak.” A terrorizmus visszaszorítása és a szolidaritás megerőítése olyan politikai irányvonalat nyújt a nemzetközi közösségnek, amely garantálhatja a különböző népek jogait. A kölcsönös függőség rendszerében a szolidaritás elengedhetetlen faktorként jelentkezik.
„A világszerte jelentkező elmaradottság, melyben milliók kényszerülnek élni és meghalni, olyan megoldás kidolgozását sürgeti, amely fontos és felelősségteljes gazdasági, illetve politikai döntéseket követel.” „Ahhoz, hogy az embert tiszteljék méltóságában, elengedhetetlenül szükségesek a kellő kiképzési programok. A társadalom csak akkor áll a valódi haladás útjára, ha az egyén egészséges lelkiismerettel, érett mentalitással és jó kiképzéssel rendelkezik” - mondta Róma püspöke.
„A fejlődésnek az ember a tulajdonképpeni főszereplője, nem a pénz, vagy a technika. Világkereskedelmi és nemzetközi finanszírozási reformra van szükség. Mindenki egyéni felelősségének kell tekintse a szolidaritáson alapuló fejlődés előmozdítását. Csak egy ilyen fejlődés hozhat jó gyümölcsöt mindenki számára” - így a pápa. „A népek közös fejlődése kihívás minden egyes nő, férfi, nemzet és társadalom számára.”
A zürichi orosz-ortodox kápolnába érkezett a Kurskból származó híres Mária-ikon. A mestermű a XIII. században készült. Az orosz szakrális művészet egyik remekműveként tartják számon. Az ikon világkörüli úton van: a külföldi orosz- ortodox közösségek nagy ünnepeire viszik el.
A híres ikon először a bolsevikektől menekülő oroszokkal érkezett Belgrádba. A II. világháború után Münchenbe, majd az USA-ba került. Innen „látogatja” az ikon (nagy vallási ünnepeken) a külföldi orosz-ortodox közösségeket.
Az Oroszországban megrendezett április 28-ai tüntetéseken nem volt annyi résztvevő amennyire a rendezők számítottak – jelentik a helyi hírügynökségek.
Moszkvában a Néppárt és az Ortodox Polgárok Uniójának felhívására több száz ember vonult ki az utcákra, a katolikus expanzió ellen tüntetve. A menet Szent Cirill és Metód emlékszobrától indult el. A felvonulók ikonokat és plakátokat lengettek a kezükben. A tömeg kritizálta a Vatikán oroszországi területekre történő behatolását. Néhány plakát szövege az amerikai szexuális botrányokat is felidézte. A nyilvánosságra hozott nyilatkozat erősen kritizálta az Oroszország területén újonnan létrehozott négy katolikus egyházmegyét. Az egyházmegyék létrehozásával párhuzamosan a Vatikán egy hivatalos nyilatkozatot is közétett, melyben hangsúlyozta a katolikusok jogát saját vallásuk gyakorlására. Az ortodox vallási vezetők úgy bujtogatták fel a tömeget, hogy állították: Rómának terjeszkedési szándékai vannak. Az ortodox vallási előljárók prozelitizmussal vádolták a katolikus egyházat.
A pápa kérésére katolikus segélyszervezetek (mint a Kirche in Not/ Ostpriesterhilfe) már évek óta anyagi segítséget nyújtanak az ortodox egyháznak, hogy eltarthassa saját papjait.
A moszkvai tüntetéshez hasonlóan Oroszország más városaiban is szerveztek tüntetéseket. A Szentpéterváron összegyűlt felvonulók Oroszország tradicionális vallásaként az ortodoxiát, a buddhizmust, a zsidóságot és az iszlám vallást emlegették. A közelmúltban Jerzy Mazur lengyel származású irkutszki püspököt és Stefano Caprio olasz papot kiutasították az ország területéről, anélkül, hogy magyarázattal szolgáltak volna. Aláírásokat is gyűjtöttek a katolikus egyház megújuló infrastruktúrái ellen. A listát a moszkvai apostoli nunciatúrára juttatták el. Oroszország 144 millió lakosának 70%-a ortodox.
II. János Pál különmegbízottja Izraelben találkozott Moshe Katzav izraeli elnökkel. Tervében volt Arafat palesztin elnökkel és Sáron izraeli miniszterelnökkel való találkozás is.
Etchegaray bíboros hangsúlyozta, hogy az ő feladata „a pápa békére, szeretetre és nagylelkűségre felszólító üzenetét továbbítani.”
„Én az evangélium nevében jöttem ide, hogy a békeépítés kis kövét elhelyezhessem ezen a véráztatta földön” - így Etchegaray. „II. János Pál üzenetét közvetítem, aki nem adja fel a békébe vetett reményt, és minden tőle telhetőt megtesz azért, hogy visszaálljon a Szentföld békéje, biztonsága, amelyre minden lakosnak joga van.” A pápa arra kéri a politikai vezetőket, hogy vessenek véget a betlehemi Születés bazilika körüli lehetetlen helyzetnek, és adják vissza a kultikus helyet Istennek és a zarándokoknak. „Csak akkor remélhetünk a béke helyreállításában, ha az emberek megbíznak egymásban, és az erőszak helyett a szeretet útját választják.” A betlehemi Születés bazilikát egy hónapja vette körül az izraeli katonaság, mivel 200 palesztin harcos keresett benne menedéket. A szentély körül teljes a bizonytalanság, gyakran hull golyózápor az épületrendszerre. A ferencesek vezetése alatt álló kolostorban többször is tűz ütött ki. A pápa különmegbízottjának izraeli tartózkodása alatt 100 szentmisét celebrálnak a szentföldi templomokban, a harcokban elesett ártatlan emberekért. Az „istentelen tragédia” számos ember halálát eredményezte. Etchegaray bíboros hangsúlyozta, hogy a béke csak egy valódi dialógus létrehozásával valósítható meg.
A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy ne tekintsük szeptember 11-ét az egyetlen, meg nem ismételhető, legnagyobb iszlám terroristatámadásnak.
Olaszországban már vannak jelzések arra nézve, hogy a közeljövőben B-bombákat vethetnek be a terroristák. A bombák mérgezőanyaga könnyűszerrel bejuthat a város ivóvíztartalékába, amely rövid idő alatt megsemmisíthet egy egész várost. Amerikai források azt is latolgatják, hogy könnyűszerrel alkalmazhatók az úgynevezett hátizsákos A- bombák. Egy ilyen bomba felrobbanása egész városrészeket romba dönthet. A fontosabb titkosrendőrségek azzal foglalkoznak, hogy új módszereket dolgozzanak ki, és megfigyeljék azon szervezeteket, személyeket, akik ilyen támadások megszervezésére képesek. Az eddig főként hírszerzésre és hírtovábbításra szakosodott titkosrendőrségek nem képesek ilyen méretű katasztrófák megakadályozására.
Svájc, hála a civil világ védelmére bevezetett biztonsági módszereknek, első helyen áll az ilyen katasztrófák megakadályozására irányuló rendszerével.
Jelenleg az államok legnagyobb kihívása, hogy újraszervezzék a civil világ védelmét.
Francia püspökök hevesen reagáltak Le Pen próbálkozására, amikor a szélsőséges francia politikus szavazási kampányát Orleans-i Szent Johanna védelme alá akarta helyezni. A szélsőjobboldali Nemzeti Front jelöltje a párizsi Piramis téren található szobor mellett találkozott híveivel.
„Szent Johanna nevét nem lehet csaláson, hazugságon és áruláson nyugvó politikai ideológiával összeegyeztetni” - így George Gilson érsek.
Hippolyte Simon püspök is felszólalt a Nemzeti Front manipulációi ellen.
Le Pen már 1988 óta minden május elseje alkalmából parádét rendez a szent szobor előtt. A közvéleménnyel azt akarja elhitetni, hogy a szent a Nemzeti Front pártfogója. Le Pen pártelnök kampányát a párizsi Lustiger bíboros is erősen kritizálta.
A Misna hírügynökség jelentése szerint a Nigéria déli részén fekvő Oyo államban is bevezették a szélsőséges sária törvénykezést. A hírt a sária nigériai Legfelsőbb Tanácsa tette közzé. A főváros legfontosabb mecsetében tartott ceremónia keretén belül egy kollégium teljes jogú civil törvénykezésnek nyilvánította a sáriát.
Eddig az ország északi részén már 12 szövetségi állam vezette be ezt a szélsőséges törvénykezést. Az új törvényeket követő villongások 1000 halálos áldozathoz vezettek. Világszerte ismert a Sokoto államból származó Safiya Husseini esete, akit egy törvényszék megkövezésre ítélt. Egyetlen bűne az volt, hogy házasságon kívüli gyereket hozott a világra. A fellebbezését követő másadik tárgyaláson - nemzetközi nyomásra - a fiatal anyát felmentették az ítélet alól.
Március vége felé Katsina szövetségi államban Amina Lawal jutott hasonló helyzetbe. A 35 éves anyát megkövezésre ítélték, mivel elvált asszony létére gyereket vár.
Ha valaki személyes adatait (bankkártyája számával) vásárlás végett csak egyetlen alkalommal is rögzíti valamelyik szerveren, biztos lehet abban, hogy adatai „örök időkre” megőrződnek, és csoportosítva tárolódnak. Az is világos, hogy senki sem navigálhat az Interneten anélkül, hogy ne hagyjon hátra személyes adatokat. Az ún. „cookie”-k a használt számítógép merevlemezén rögződnek, és az illető browser adatairól tájékoztatják a szervert. A kiválasztott weboldal pedig precízen regisztrálja mindazt, amit letöltünk róla.
Nemcsak az Internet segít abban, hogy adatokat rögzítsenek, és gyorsan megtaláljanak. A bekapcsolt mobiltelefonok méternyi pontossággal „elárulják” a szolgáltatónak, hogy a világ melyik részén van gazdájuk. A reklámcégek ezt arra használják ki, hogy megfelelő időben, megfelelő helyen, megfelelő „segítséget” nyújtanak a mobiltelefonra irányított reklámszöveggel. Például Milánó fele utazva elolvashatjuk – akaratunk ellenére – saját telefonunkon a szálláslehetőségeket.
A kreditkártyák használatakor pontosan rögzül a használó anyagi potenciálja, vásárlási és utazási szokásai. Elektronikus úton rögzül az ember egészségi helyzete is. A közeljövőben egy újabb chip-kártya bevezetését tervezik, amelyre az orvos a kiírt gyógyszereket is rögzíti. Ezeket a kártyákat a gyógyszertárak „könnyebben” kezelhetik. Még csak egy kis lépés választ el attól, hogy az ilyen kártyák adatai a potenciális munkaadókhoz és egyéb „nemkívánatos” körökhöz eljussanak. Nyilvános tereken és közhelyeken pedig kamerák százai rögzítik az emberek mozdulatait.
Ha az ember mindezek ellen védekezni akar, akkor ajánlatos: kézpénzzel fizetni, kávézókban névtelenül navigálni az Interneten, olyan sapkát tenni a fejre, amely alatt felismerhetetlenné válik az arc, mobiltelefont csak anonim kártyával használni. De még így is csak látszólagos a biztonság: két-három telefonbeszélgetés után a hang regisztrálódik, gyorsan felismerhetővé és követhetővé válik. Ezek után már csak Robinson szigete marad hátra.
Elemzés
Európai
Törvényszék: senkinek nincs joga a halálhoz
Strassburg,
Franciaország, április 29.
A Strassburgban székelő Európai Törvényszék egy 43 éves fogyatékos angol nő fellebezését utasította vissza, aki a halálhoz való jogával érvelt. Diane Pretty ügye azért került az Európai Törvényszék elé, mert az angol törvények nem engedik meg Diane urának, hogy segítsen felesége öngyilkosságában. A hét strassburgi bíró szerint Diane Pretty asszony gyógyíthatatlan betegsége miatti öngyilkossági szándéka nem tartozik az emberi jogok közé. Diane nyaktól lefele teljesen le van bénulva. Férje segítségével akar véget vetni életének. A 43 éves nőt egy ismeretlen izombetegség bénította meg. Szerinte a halálhoz való joga - az európai normák szerint - emberi jog.
Az angol törvények szerint az eutanáziánál való segédkezést 14 évig terjedő börtönbüntetéssel büntetik. A brit Legfelsőbb Törvényszék 2001 novemberében megerősítette eutanázia- ellenes álláspontját. A bírók döntésüket a 2. cikkellyel (az élethez való jog), a 3. cikkellyel (embertelen cselekedetek ellen), a 8. cikkellyel (a családi és a privát szféra tisztelete), a 9. cikkellyel (lekiismereti szabadság) és a 14. cikkellyel (bármilyen nemű diszkrimináció tiltása) támasztották alá. Ugyanezekkel a cikkelyekkel érvelt Diane Pretty asszony is a halálhoz való joga mellett.
A törvényszék hangsúlyozta, hogy az élethez való jog nem alakulhat át a halálhoz való joggá. Az államnak kötelessége, hogy védje az életet. Az európai Emberi Jogok Komissziója nem adhat egyetlen polgárnak sem jogot arra, hogy valakit a halálba segítsen - hangsúlyozta a törvényszék.
Az élet védelme mindennél fontosabb feladat. Számos visszaélésre adhat módot egy olyan törvény, amely megengedi mások halálba segítését. Az Európai Unióban Hollandia az egyetlen ország, ahol az eutanázia államilag engedélyezett. Hasonló törvény bevezetését tervezi a belga parlament is. Az Európai Törvényszék eutanázia ellen hozott döntéséről lásd még: http://www.echr.coe.int" }http://www.echr.coe.int
Vissza a kezdőlapra