Elemzés
Hírek
II.
János Pál köszönti az ortodox húsvétot
Ischia-Ponte,
Olaszország, május 5.
Május 5-én Róma püspöke húsvéti ünnepük alkalmából köszöntötte a keleti keresztényeket. ők a Juliánusz naptár szerint számítják ki az „ünnepek ünnepének”, Krisztus feltámadásának időpontját. „Gondolataim keleti testvéreinkhez szállnak, akik ma ünneplik húsvét szent ünnepét” - mondta a pápa Ischia szigetén, a 15.000 hívő előtt. Az ortodox egyházak, az ókeleti egyházak, valamint a keleti rítusú katolikusok május 5-én ünnepeltek. Míg a keleti egyházak a Juliánusz naptár szerint számítják ki húsvét ünnepének a napját, addig a nyugati keresztények az 1582-ben XIII. Gergely pápa által megreformált naptárt használják Krisztus feltámadásának a kiszámítására. A pápa hangsúlyozta, hogy az egység keresésének fontos jele lenne, ha a keleti és nyugati keresztények - megegyezés szerint - ugyanazon a napon tudnák ünnepelni Krisztus feltámadását.
Imájában Róma püspöke arra kérte Istent, hogy mozdítsa elő a keresztények egységének ügyét.
Az április eleje óta tartó betlehemi feszültség talán megoldódik. Magas rangú izraeli és palesztin vezetők találkoztak, hogy a Születés bazilikába zárkózott személyek sorsáról beszéljenek. Áriel Sáron izraeli miniszterelnök az USA-ban tett látogatása során bejelentette, hogy komoly bizonyítékai vannak Arafat palesztin elnök amerikai terrortámadásokban való bűnrészessége mellett. A Születés bazilikába zárkózott palesztinok 123 névből álló listát adtak át egy európai küldöttnek. A nevek listája palesztin politikusokhoz került. Ez volt az első olyan lépés, amely remélhetőleg egy áldozatmentes megoldáshoz vezet. Izrael 20 palesztin kiadását követeli. Az izraeli katonaság lelőtt egy palesztint a templom előtti téren. Katonai szóvivők szerint a meggyilkolt férfi a szélsőséges Fatah-mozgalom egyik tagjával működött közre. A katonaság egy 14 éves gyereket is megsebzett, aki éppen robbantást készített elő egyik épületben. Az említett helyen egy robbanóanyag-előállító laboratóriumot talált a katonaság.
Dsenin városától délre az izraeli katonaság egy palesztin asszonyt lőtt le. Két gyermekének sem kegyelmezett. A katonaság jelentése szerint néhány perccel azelőtt bomba robbant egy izraeli tank alatt. A robbanás után a katonák válogatás nélkül tüzeltek a környéken tartózkodó palesztinokra. Tulkaremben az izraeli katonaság tűzet nyitott egy menekülttáborra. A golyózáporban halálát lelte egy 9 éves palesztin gyerek, egy 18 éves fiatal pedig megsebesült - jelentették a helybeli orvosok. A Gaza-övezetben az izraeli katonaság egy palesztin biztonsági személyt lőtt le. Amerikai tartózkodása során Sáron izraeli miniszterelnök egy százoldalas jelentést adott át George W. Bush amerikai elnöknek, melyben dokumentálja az izraeli katonaság tetteinek szükségszerűségét. Ebben Sáron az Arafat vezetése alatt álló palesztin szélsőséges mozgalmakra hárítja a felelősséget. Egy amerikai tévéadónak adott interjújában hangsúlyozta: „talán a legkomolyabb közel- keleti béketervet hoztam az USA-ba”. Amerikai kormánykörök arról tudósítanak, hogy Izrael meg akarja tartani a palesztin területeken levő településeit, és biztonsági sávot akar húzni Izrael köré a Palesztin Területeken. A palesztinok elvetették a tervezetet. Arafat palesztin elnök fogadta Ahmed Maher egyiptomi külügyminisztert. Maher volt az első arab politikus, aki meglátogatta Arafatot, miután az izraeli katonaság visszavonult a kormányzói palota környékéről. Az egyiptomi miniszterelnök hangsúlyozta, hogy látogatásának legfontosabb célja a palesztin nemzet segítése, és Közel-Kelet békéjének visszaállítása. Az arab államok támogatják a palesztin vezetők kérését, miszerint egy ENSZ komissziónak kellene vizsgálnia a Dsenin-i menekülttáborban lejátszódott vérengzéseket. Az arab államok képviselői arra kérték a New Yorkban tartózkodó Kofi Annan általános titkárt, hogy Izrael tiltakozása ellenére komolyan vizsgáltassa ki az esetet. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa visszautasította az arab államok kérését. Az arab szövetség az ENSZ Általános Tanácsához fellebbez.
Az ortodox egyház húsvéti ünnepén II. Alexij moszkvai pátriárka jókívánságokat intézett a több millió hívőhöz. A moszkvai Megváltó bazilikában celebrált feltámadási szertartáson - több miniszterével együtt - Vlagyimir Putyin elnök is részt vett. A húsvéti liturgiát élőben közvetítették a különböző tévéadók. Húsvéti üzenetében II. Alexij nyomatékosan hangsúlyozta, hogy a feltámadás fényében „minden másként látszik”. „Krisztus feltámadása átragyogja mindannyiunk személyes keresztjét. A hétköznapok keresztjét, betegségeink keresztjét, problémáink és nyugtalanságaink keresztjét, embertársaink szeretetének a keresztjét”. „Mindazok, akik nem ismerik Krisztust, manapság éppúgy „bölcsességért és igazságért” lépnek be egyházába, mint a kereszténység első századaiban. Mi pedig - az apostol tanácsára - tanúbizonyságot teszünk élő hitükről” - így II. Alexij. Miután a jelenlevők megújították „nagyszerű és lelki gazdagságban bővelkedő szent ortodox hitüket”, II. Alexij arra figyelmeztette híveit, hogy „az ortodox kereszténység az emberiségnek békét, jólétet, örömet és szeretetet adott, és fog adni”. „A mi feladatunk az, hogy szolgáljuk Isten egyházát, legyőzzük a világban uralkodó rosszat, hirdessük Krisztus igazságát, ellentmondjunk az erőszak és a bűn, a pénzéhség és az etikátlan cselekedetek kultúrájának. Isten sokkal fontosabb, mint a bálványozott anyagi jólét” - fűzte hozzá. „Az ortodox egyház aktívan részt vesz a mai globális problémák megoldásának keresésében. A terrortámadásoktól való félelem, és a társadalmak közötti ellenségeskedés nem hagy tétlenül bennünket”.
„Nyitottak vagyunk arra, hogy együtt dolgozzunk mindazokkal, akiket nem a gyűlölet, harag, pénzéhség és rossz célok hajtanak, hanem készek önfeláldozásra, igazságszolgáltatásra és szeretetre”. Putyin elnök húsvéti üzenetében hangsúlyozta, hogy az ortodox egyház a tradicionális vallásokkal együtt az ország békéjét és jövőjét szolgálja. „Remélem, hogy egykori morális és kulturális potenciálunkra támaszkodva újra elérhetjük azt a spirituális gazdagságot, amely az ország jólétének felépítését biztosíthatja számunkra” - így az elnök.
A római katolikus egyház egy éven belül kiadja a szociális tanításról szóló hivatalos „katekizmusát” - jelentette ki François- Xavier Nguyen Van Thuan bíboros. A katolikus egyház szociális tanításának főbb kérdései: személy, család, társadalmi rend, az állam szerepe, demokrácia, munka és bér, munkanélküliség, szegénység és embertársszeretet, környezetvédelem, a teremtett világ szépsége, az államok nemzetközi közössége, migráció, külföldi adósságok. Van Thuan bíboros a politika legfontosabb kérdéseinek a békét és az igazságosságot tartja. E két viszonyítási pontnak kell meghatároznia a politikus személyét. „Boldogak a felelősségtudó és tisztességes politikusok, akik a népjólétért dolgoznak, dialogizálnak az egyszerű emberekkel, és döntéseikben figyelnek Istenre, lelkiismeretükre és embertársaikra.” „Boldogok azok a politikusok, akik nem félnek sem az igazságtól, sem a mass-média fenyegetéseitől” - így Van Thuan bíboros.
Francis Bock egy azon személyek közül, akiket Szudánban rabszolgának adtak el. Jelenleg Bostonban él, és egy rabszolgaság ellen küzdő szervezett aktív tagja. Munkáját múltja motiválja. „Az életem 1986-ban hirtelen megváltozott. Abban az időben egy dél-szudáni településen laktunk. Édesanyám a piacra küldött, ahova társaim is elkísértek. A piacon tojás és paszuly árusításánál kellett segédkeznem. Ránk támadtak Észak-Szudán rendőrségi alakulatai. Mindenhonnan kétségbeesett kiabálást hallottam, és láttam, hogy az emberek holtan terülnek el a golyózáporban. Egy katona odajött hozzám, betett egy kosárba, majd szamara hátán magával vitt Északra. Hirtelen arra gondoltam, hogy vajon hol lehet édesanyám.” Az ellopott gyerek Giema Abdullah katona tulajdona lett. „Elvitt a házába, ahol mindenki vert. Nem kíméltek sem a gyerekei, sem a felesége. Ilyen fogadtatásban volt részem. Giema rabszolgája lettem. Éjszakánként az állatok között kellett aludnom, reggelenként mindig jól elvert. Legfontosabb feladatom az volt, hogy vigyázzak Giema teheneire. Az étel, amit kaptam, ehetetlen volt.” „Te egy állat vagy” - mondta Giema. „Tíz éven keresztül teljesen kiszolgáltatva éltem; tíz éven keresztül semmim sem volt. Tíz év után elhatároztam, hogy inkább meghalok, semmint rabszolgaként éljek tovább. Egy éjszaka megszöktem, és szerencsésen megtaláltam Kairóban az ENSZ menekülttáborát.” Az ENSZ segített Francisnak, hogy menekültként az USA-ba kerüljön. Jelenleg ott él, és aktívan tevékenykedik a rabszolgakereskedelem ellen. Hetente tart előadásokat múltjáról iskolákban, templomokban és tévéadásokban. Nem győzi hangsúlyozni, hogy a legtöbb rabszolgának nincs akkora szerencséje, hogy meg tudjon szökni. A rabszolgakereskedés elleni szervezetnek 52 országban 35.000 tagja van. Sok rabszolgát felszabadított, és állandóan hallatja a hangját, hogy megtörje az embertelen kereskedelem körüli csendet. A rabszolgák száma világviszonylatban több millióra becsülhető.
28 új taggal bővült a svájci gárda. A besorozott katonák a Vatikán egyik belső udvarán tették le ünnepélyes fogadalmukat. A világ legkisebb „hadseregében” a szolgálat két évig tart. Ünnepi beszédében II. János Pál hangsúlyozta: „A történelem folyamán gyakran bebizonyítottátok, hogy a pápák számíthatnak szolgálataitokra”. 1527. május 6.-án 147 svájci gárdista vesztette életét VII. Kelemen védelmében, aki az ő segítségükkel menekült az Angyalvárba. A Sacco di Roma néven ismert esemény komoly kihívás volt a Vatikán őreinek, akik az V. Károly vezetése alatt álló német-spanyol csapatokkal kellett hogy szembeszálljanak. A mostani eskütétel több nyelven zajlott le: 18-an németül, 6-an olaszul, 4-en pedig franciául tették le ünnepélyes fogadalmukat. A svájci gárda a pápát őrzi, és vigyáz mindazok biztonságára, akik a Vatikán területén tevékenykednek. 1998. május 4. óta Pius Segmüller parancsnok áll a svájci gárda élén. Ezen a napon gyilkolták meg elődjét, Alois Estermannt, és ennek nejét, Vizeleutnant Cedric Tornay asszonyt. A bűncselekmény után öngyilkos lett az elkövető katona. Segmüller hangsúlyozta: „a svájci gárdában megváltozott a belső és külső kommunikáció. A gárdisták nagyon motiváltak, és mi megbízunk bennük”. Estermann meggyilkolása után különös figyelmet szentelnek a besorozásra. Személyes beszélgetések és pszichológiai tesztek szűrik meg a jelentkezők csoportját. „A hit központi helyet játszik a felvételnél. Hit nélkül nem lehet egy ilyen feladatot ellátni” - így a parancsnok. Múlt év szeptember 11. óta a svájci gárdisták fokozott figyelmet szentelnek a Vatikán őrzésének. Megerősödött a svájci gárda és az olasz állami rendőrség közötti együttműködés is. A svájci gárdát II. Gyula pápa alapította 1506-ban. 110 önkéntesét Svájc területéről sorozzák be.
Arganda del Reyben (Madrid ipari külvárosa) földig égett egy román protestáns templom. Az akció tetteseit a bevándorlókat ellenző körökben keresik. A 30.000 lakó között 2000 román bevándorló él. A román polgárok fele ortodoxnak vallja magát, másik fele román útlevéllel rendelkező erdélyi és bánáti magyar. A felgyújtott templom a Spanyol Evangélikus Közösséghez tartozott. A tettesek célpontja viszont nem a román protestáns templom, hanem az ortodox közösség temploma volt. A falfelirat legalábbis azt hirdeti: „elrontottuk az ünnepeteket”. Az ünnep az ortodox húsvétra vonatkozik. „Spanyolország a miénk” - hirdeti egy másik írás. „Halál a bevándorlókra”. Spanyolországban erősödik az idegengyűlölet. A rendőrség a madridi neonáci körökben keresi a tetteseket.
Miután az izraeli katonaság felszabadította a katonai blokád alól a Születés bazilikát, Angelo Sodano bíboros-államtitkár és Jean- Luis Tauran érsek a Vatikánban fogadta Simon Peres izraeli belügyminisztert. A vatikáni sajtótájékoztatóban „szerencsés helyzetben történő találkozóról” olvashatunk - de nem felejthetjük el, hogy a béke helyreállítása nagyon hosszadalmas feladat. Navarro-Valls vatikáni szóvivő hangsúlyozta, hogy sokkal fontosabb a béke megteremtéséért folytatott dialógus a fegyverek ropogásánál. A találkozó során „egy nemzetközi békekonferencia szervezéséről is szó esett, amely leszögezné a felek kötelezettségeit, egy tartós béke kiépítésének érdekében”. Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök Panorama lapjának adott interjújában Ariel Sáron izraeli miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a békekonferenciát Olaszország területén szervezzék meg. „Átengedem az olasz vezetésnek a konferencia helyének megválasztását” – így Sáron, akit „baráti viszony fűz a jelenlegi olasz miniszterelnökhöz”. A Születés bazilikába zárkózott (az izraeli kormány által terroristának nevezett) 13 palesztin Ciprus szigetére távozott. Ciprusról majd azon országokba mennek, amelyek készek befogadni őket (Spanyolország, Ausztria, Görögország, Olaszország, Kanada, Luxemburg). További 26 „veszélyes” palesztin a Gaza-övezetbe kell hogy távozzon. A Születés bazilika esete élő példa arra, hogy vérontás nélkül, dialógussal is el lehet érni eredményeket. A béke nem lehet az erőszak eredménye.
Elemzés
A
katolikusok száma világviszonylatban növekszik
Vatikán,
május 6.
Az elmúlt 22 évben 38%-al növekedett a keresztények száma – tudjuk meg a katolikus egyház statisztikai évkönyvéből. A Vatikán által kiadott statisztikai évkönyv a legmegbízhatóbb forrás a katolicizmus számadataira vonatkozólag. 1978. óta (II. János Pál pápaságának kezdetétől) a megkereszteltek száma 38%-kal emelkedett (757 milliótól egymilliárd felé közelít). A növekedés Afrikában a legnagyobb (140%). Ezt Ázsia követi, míg Európában csak 5,8%-os növekedés tapasztalható.
A katolikusok aránya más vallásúakhoz viszonyítva egészen más arányokat mutat. Míg Ázsia lakosságának csak 2,9%-a katolikus, addig Európa összlakosságának 40%-a, Amerikának pedig 63%-a tartozik a katolikus valláshoz. Vannak tartományok, ahol a katolikusok száma eléri a 90,1%-ot. Közép- és Dél-Amerikában 86,6%, míg Észak-Amerikában 24,6% vallja magát katolikusnak. Az elmúlt 22 évben a püspökök száma 3.714-ről 4.541-re emelkedett. A papok száma 3,75%-kal (405.000 fő) esett vissza 1978-hoz képest. Különböző tendenciák jelentkeznek az egyházmegyés papok és a szerzetesek között. Az egyházmegyés papság száma mindenhol növekszik, míg a szerzetes papok száma – Ázsia kivételével – rohamosan csökken. A papságra készülők száma 64.000-ről (1978) 111.000-re (2000) növekedett. Igazi növekedés viszont csak Afrikában és Ázsiában van, míg a „fejlettebb” kontinenseken ez a szám is visszaesett.
1978. óta jelentősen növekedett az állandó diakónusok száma. Európában az állandó diakónusok száma 678%-kal nagyobb, mint 1978-ban.
A szerzetes testvérek száma (akik nem veszik fel a papi szentséget) 76.000-ről 56.000-re esett vissza. A szerzetesnők száma az elmúlt 22 év alatt 19%-kal esett vissza.
Vissza a kezdőlapra