Elemzés
Hírek
Katolikus
jelenlét a nemzetközi médiában
Vatikán,
május 12.
A Fides vatikáni hírügynökség egyik közleményéből megtudhatjuk, hogy a katolikus weboldalak száma világviszonylatban eléri az ötezret. Ebből 252 kizárólag vallásos témákkal és hírekkel foglalkozik. Dél-Amerikában 600 katolikus rádióadó sugározza adásait. Ezek a rádióadások a kiképzéstől a kulturális értékek bemutatásáig számos területet ölelnek fel. Haitiben és a Dominikai Köztársaságban 7 katolikus rádióadó, míg Brazíliában - az ország egész területét lefedő - 4 tévéadó sugároz. Afrikában a közelmúltban 60 újabb katolikus rádióadót hoztak létre. Ázsiában katolikus adásokat a Rádió Veritas sugároz. A Fülöp-szigeteken (az egyetlen katolikus többséggel rendelkező Ázsiai országban) több mint 50 rádióadó van.
II.
János Pál és a globalizáció kérdése
Vatikán,
május 13.
II. János Pál magánkihallgatáson fogadta a világ 18 legfontosabb városának polgármestereit. A nekik tartott beszédben Róma püspöke hangsúlyozta, hogy a globalizáció legnagyobb kihívása a szolidaritás. Csak a szolidaritás hozhat létre egy emberségesebb világot. A találkozón részvett polgármesterek létrehozták a Glocal Fórumot. Ennek legfontosabb feladata, hogy aktívan tartsa a városok közötti kapcsolatokat, és egyensúlyt hozzon létre a globális és a lokális társadalmi erők között.
„Egy modern város „ethoszát” a szolidaritás képezi. (...) Minden város komoly társadalmi és gazdasági problémákkal küzd, amelyeket csak akkor lehet hatásosan megoldani, ha a szolidaritás előtérbe kerül” - így a pápa. „Különböző szinteken működő szociális rendszerek és szervezetek (mint például az állam) a különböző népességi csoportok szolidaritási mozgalmát kell megszervezzék, ahol különös figyelmet szentelnek majd a kiszolgáltatottak és szegények társadalmi védelmének”. „Ez olyan morális szükségszerűség, amelyre rá kell nevelni a társadalom befolyásos személyeit - hiszen lelkiismereti kérdésről van szó. A szolidaritás célja egy emberibb világ felépítése kell legyen, amelyben egyesek fejlődése nem akadályozza mások boldogulását, hanem inkább előmozdítja azt.” A Glocal Fórum tagjaihoz intézett beszédében a pápa hangsúlyozta: ez egyedi alkalom arra, hogy „valami jót tegyünk az emberiségért”.
Szudán:
470 halálos áldozat
Torit,
Szudán, május 13.
Felmérések szerint 470 civil személyt gyilkolt meg az LRA (az Úr Ellenálló Csapata) Szudán déli részében - jelentette Jervasio Okot, Torit egyházmegye szóvivője. A támadást követő napon egyházi sajtótájékoztatón azt is közölték, hogy több mint 500 ember kényszerült lakása elhagyására. Április 27. - május 3. között az LRA-támadások áldozata lett Oboyok, Kubaya, Lotele, Lohui valamint Isuhak falu. „Arra kérem az államok nemzetközi közösségét, hogy keljenek a szegény és kiszolgáltatott emberek védelmére, akiket arra köteleznek, hogy mindenüket elhagyják” - így Johnson Akio Mutek, Torit segédpüspöke. A szudáni kormány sem a támadásokat, sem az áldozatok számát nem erősítette meg hivatalosan. Shaban Bantariza, az ugandai katonaság szóvivője szerint Dél-Szudánban 300 személy vesztette életét. A szudáni kormány és a hivatalos katonai parancsnokság szkeptikusan fogadta az ugandai katonai jelentéseket. Az ugandai katonaság a Szudánnal határos övezetben Joseph Kony gerillacsapatait üldözi, amelyek tíz éve tartják rettegésben Észak-Uganda területét.
Egyházi
képviselők és diplomaták a gyerekkereskedelemmel szemben
Róma,
Olaszország, május 14.
A katolikus egyház képviselői és a szentszéki diplomáciával kapcsolatban lévő külképviseletek konferenciát tartottak a XXI. század rabszolgaságáról, és a modern emberkereskedelemről. A május 14. -15-én tartott konferenciára hivatalosak voltak a Vatikánnál bejegyzett külképviseletek nagykövetei is. Helyszíne a Gregoriana egyetem volt. A rendezésben aktív szerepet vállaltak a Iustitia et Pax és az emigráns pasztorációval foglalkozó pápai tanácsok, továbbá az Inside the Vatican katolikus lap. A konferenciát Jim Nicholson szentszéki amerikai nagykövet már március elsején bejelentette „a XXI. század rabszolgasága: az emberi jogok és az emberkereskedelem dimenziója” címmel.
Az USA Kongresszusának adatai szerint évente 700.000 ember esik az emberkereskedelem áldozatául, ebből 50.000 az USA- ban. Az áldozatok többsége nő és gyerek, akiknek az emberkereskedők jobb megélhetést ígérnek. Az ígéretek a gyakorlatban prostituálással végződnek. Az emberkereskedelem sérti az alapvető emberi jogokat. A modern rabszolgaság a világ minden országának kihívást jelent, ugyanis az emberkereskedelem behálózza az egész világot. Csak Olaszország területén 40.000 prostituáltat tartanak számon, akik többségükben Kelet-Európából és Afrikából származnak. A nőket bandák kényszerítik testük árusítására. A Migrációval foglalkozó Nemzetközi Szervezet az emberkereskedelem („friss hús”) anyagi forgalmát évi 5-7 millió dollárra becsüli.
„Olyan, mint egy fertőző betegség” - mondta Nicholson a konferenciát megnyitó beszédében. További információkat a http://www.stoptrafficking.org webcímen találhatnak.
Világmozgalom
a halálbüntetés ellenében
Róma,
Olaszország, május 14.
A Sant’Egidio római közösség központjában egy nemzetközi koalíciót alapítottak a halálbüntetés ellen. A koalíció a tavaly júniusban tartott, a halálbüntetés elleni első nemzetközi kongresszus utódaként értelmezi magát, és elsődleges céljának tekinti a halálbüntetés megszüntetését, valamint a jelenlegi halálos ítéletek feloldását. A Sant’Egidio közösség mellett az aláírók közé tartoznak: a Coalizione Italiana contro la Pena di Morte (Olaszország), az Ensemble a contre la Peine de Mort (Franciaország), az ACAT (Belgium), a Religion Kirche und Gesellschaft (Németország) és az Amicus (Anglia). A halálbüntetés koalíciójához tartozik ezenkívül az amerikai National coalition against the death penalty, a japán Forum 90, valamint az uszbékisztáni Mothers Against death penalty szervezetek.
A ceremónián Walter Veltroni római polgármester is részt vett. Veltroni hangsúlyozta, hogy Róma városa támogatja a halálbüntetés megszüntetéséért folytatott kampányt. A kampányban résztvevő városok egy emlékművet állítanak fel abban az esetben, ha konkrét lépések történnek az élet védelmében, illetve a halálbüntetés ellen. Róma polgármestere emlékeztette a jelenlévőket: „kivilágítottuk a Kolosszeumot”, amikor Chile beszüntette a halálbüntetés gyakorlását. „Reméljük, hogy a közeljövőben újból megtehetjük ezt”.
Róma példáját Velence és Barcelona is követte. November 30- ára hirdették meg a halálbüntetés elleni koalíció első világnapját.
Izraeli
Likud-párt a Palesztin Állam ellen
Vatikán,
május 15.
Jean-Louis Tauran érsek, az államok közötti kapcsolatok felelőse, negatívként értékelte az izraeli Likud-párt döntését. A párt döntése szerint Izrael ellenzi a független Palesztin Állam létrejöttét. „Két független állam könnyebben teret biztosíthat a békefolyamatnak” - így Tauran. „A jelenlegi döntés gyengíti a békére irányuló folyamatot, és komoly aggodalmakra ad okot”. A 2.600 tagot számláló Likud-párt központi bizottsága Sáron terve ellen lépett fel; döntésével Benjamin Netanjahu volt miniszterelnök tervét támogatta, aki ellenzi a Palesztin Állam létrejöttét. A Yediot Aharonot újság által készített felmérés szerint Izrael lakosságának 68%-a Sáron tervét támogatja, míg 26%-a Netanjahu terve mellett foglal állást.
Egy emberibb globalizáció érdekében
San Lorenzo de El Escorial, Spanyolország, május 15. Véget ért a püspökök rendezte első nemzetközi szociális kongresszus. Fókuszpontjában Európa és Latin-Amerika állt. „Globális, emberi és szolidáris társadalmat” - e felhívással fejeződött be a 150 résztvevőt számláló kongresszus. A jelenlevők között bíborosok, püspökök, szerzetesek és laikusok voltak.
„Mi az egyház szerepe egy univerzális jólét kiépítésében?” A szociális kongresszus hatoldalas zárónyilatkozatát a jövő héten megrendezendő politikai csúcstalálkozóhoz nyújtják be. A José Maria Aznar spanyol kormányfőhöz (az Európa Tanács elnökéhez) eljuttatott záródokumentum mellé egy nyílt levelet is csatoltak. Ennek tartalmát négy pontban lehet összefoglalni:
1.
előtérbe helyezni a gazdaság szociális dimenzióját
2.
leküzdeni a nyílt- és a privát korrupciót
3.
figyelmet szentelni a környezet védelmének.
4.
a globalizáció kihívásaihoz igazítani a kormánystruktúrákat.
A zárónyilatkozatot aláírta a kolumbiai Enrique Jiménez Carvajal püspök, a CELAM elnöke és a német Josef Homeyer püspök, a COMECE elnöke. Szó esett a Remény Komissziójának létrehozásáról, amelyben az országok reprezentatív személyiségei vehetnének részt.
„Ez egy eredeti és prófétikus hozzájárulás lenne a bizalom helyreállításához, az emberiség jövője érdekében”.
Karol
Wojtyla 82 éves
Vatikán,
május 17.
II. János Pál május 18-án töltötte be életének 82. évét. Számos újság felvetette (bíborosok interjúját közölve), hogy nem lehet kizárni a pápa közeli lemondását. A bíborosok viszont azt is hangsúlyozták, hogy a pápa egyelőre nem akar lemondani. Joseph Ratzinger bíboros, a Hittani Kongregáció Prefektusa, a Münchner Kirchenzeitungnak adott interjújában említette, hogy „ezt én nem kérdeztem meg tőle”. „Viszont ha úgy érzi, hogy egyáltalán nem tudja betölteni feladatát, akkor vissza fog vonulni. Amíg csak fájdalmába kerül, addig ki fog tartani. Ránk nagy hatással van erős akaratereje” - így Ratzinger. Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga bíboros, Tegucigalpa (Honduras) érseke, római tartózkodása alatt kijelentette: „a pápa felelősségének teljes tudatában van. Azon a napon, amikor érzi, hogy tovább nem tudja betölteni feladatkörét, lesz bátorsága kijelenteni: Én visszavonulok”.
Jaime Ortega bíboros, Havanna érseke, a pápa esetleges lemondásával kapcsolatban megjegyezte: „...mindmáig egyetlen jelét sem adta annak, hogy visszavonulna”. A kubai érsek a pápa akaraterejét hangsúlyozta, amely segít leküzdeni egészségének korlátait. Az Europa Press hírügynökségnek adott interjújában így nyilatkozott: „A pápa karizmája, mellyel embereket tart össze, mindannyiunk számára jó példa kell hogy legyen.” A pápa visszavonulását csak ő maga kezdeményezheti. Az 1917-es Egyházi Törvénykönyv 333 törvényének 2. paragrafusa szerint „a római pápa lemondása csak akkor érvényes, ha ő szabadon és formálisan kifejezésre juttatja akaratát”. II. János Pál több ezer zarándok előtt kifejezésre juttatta akaratát: „Bízván a ti lelki segítségetekben hűségesen továbbviszem azt a hivatalt, melyet az Úr bízott rám.”
Róma püspöke erre az évre több látogatást is tervez. Elsőként Bulgáriát és Azerbajdzsánt látogatja meg. A torontói nemzetközi ifjúsági találkozó után Guatemalába és Mexikóba akar utazni. Augusztus második felében szülőhazáját is meg fogja látogatni.
Szombaton, május 18-án, II. János Pál 7.000 fiatal jelenlétében ünnepelte születésnapját.
Errata
Corrige: Hírek 02-01
A
Hírek 02-01 hírlevélben fordítási hiba történt.
„Ezen a napon gyilkolták meg elődjét, Alois Estermannt, és ennek nejét, Vizeleutnant Cedric Tornay asszonyt. A bűncselekmény után öngyilkos lett az elkövető katona.” - olvashatták. Helyesen: „Ezen a napon gyilkolta meg elődjét, Alois Estermannt, és ennek nejét Vizeleutnant Cedric Tornay katona. A bűncselekmény után Tornay öngyilkos lett.” Az elírásért elnézésüket kérjük.
Elemzés
AIDS
és egyház
Port
Viktória, május 15.
A L'Echo újság május hónap folyamán számos cikket közölt az AIDS vírussal kapcsolatban. Az AIDS vírus okozta szociális problémák megoldásába aktívan bekapcsolódik a katolikus egyház. „A L'Echo részletes elemzést közölt a vírus okozta társadalmi problémákról. Ez a betegség befolyásolja gyerekeink és egész családunk jövőjét, valamint személyes életünket is.”
Az egyház ebben a kérdésben pápai dokumentumokra és különböző országok püspökkari konferenciáinak kijelentéseire támaszkodik. Az AIDS nemcsak egészségügyi probléma, hanem sokkal összetettebb jelenség. Az általa okozott betegségnek erős társadalmi, gazdasági, kulturális és morális hatása van. Mivel a vírus az egész emberiségre nézve potenciális veszély, az egyház felelősségének érzi, hogy aktívan részt vegyen a leküzdésében. Az AIDS-betegeket ellátó központok 12%-a a katolikus egyház tulajdona, 13% katolikus (nem kormányzati) szervezetek vezetése alatt áll.
A központok 25%-a katolikus kezdeményezés eredménye. Ez azt jelenti, hogy a katolikus egyház a vírus elleni küzdelemben gyakorlatilag is nagymértékben segíti az államokat. A L’Echo szerint Indiában 4 millió AIDS-beteg él. Itt 3.000 AIDS- betegekre szakosodott katolikus központ működik. Egyházi tulajdonban van továbbá 700 kórház, 462 gyógyászati központ, 116 öregotthon, 6 gyógyászati fakultás és 7 rehabilitációs központ.
Vissza a kezdőlapra