Végrehajtotta nagyapja bravúrját a Lindbergh-unoka
Hetvenöt évvel a legendás sportpilóta, Charles Lindbergh akkori világbravúrja után, unokája is átrepülte magányosan az Atlanti-óceánt, és csütörtökön délben a párizsi Le Bourget repülőtér betonján landolt, ugyanott, ahol nagyapja.

    A 37 éves Erik Lindbergh egymotoros gépe 17 óra alatt tette meg azt a távot, amelyre nagyapjának 33 órára volt szüksége. Igaz, a két repülő alkalmatosság között műszaki adottságok tekintetében fényévnyi a távolság.
     Az ifjabb Lindbergh New Spirit of St. Louis névre keresztelt Lancair Columbia 300-as gépe könnyű, karbonszálas kompozit anyagokból készült, műholdról vezérelt helyzetmeghatározó rendszerrel szerelték fel, s minden eshetőségre készen egy pót üzemanyagtartályt is ráillesztettek, amelyet 1173 liter kerozinnal töltöttek fel.
     Charles Linbergh 1927. május 20-án egy faszerkezetű, ponyvákkal és fémhuzalokkal ellátott, navigációs irányítószerkezettel nem rendelkező "égi sajkán" vágott neki a kalandnak a kaliforniai San Diego repülőteréről. Másfél napos kockázatos utazásán egy szál iránytűvel a kezében és a csillagok állásból tájékozódott. Spirit of St. Louis nevű gépének párizsi landolása a repüléstörténet egyik mérföldköve, úttörő teljesítményének és személyes bátorságának emléke mindmáig például szolgál, és újabb kivételes vállalkozásokra ösztönöz.
     Az unoka a San Diego-i start után május 1-jén, a New York közeli Long Island egyik repülőteréről emelkedett a magasba, majd Párizs felé vette az irányt. Nagyapját tapasztalatát követve sonkás szendvicsekkel szerelkezett fel, és a gépen egy felfújható mentőtutajt is elhelyezett. Útját a műholdas kapcsolat révén az internetezők a www.xprize.org weblapon kísérhették figyelemmel. A emlékrepülésről készült dokumentumfilmet az amerikai History Channel tévé május 20-án, a nevezetes dátum 75. évfordulóján sugározza.

MTI
Vissza a kezdőlapra