Világosan kell látnunk, hogy a jelenlegi kormány elindította az országot a felemelkedés útján, elindította azt a rakétát, amely az Európai Unóba vihet bennünket - fogalmazott Borhidi Attila, a Professzorok Batthyány Köre keddi budapesti megemlékezésén. - Nekünk az a feladatunk, hogy segítsük ezt a kormányt abban, hogy országunk a megfelelő pályára állva, nemzeti identitását megőrizve, maga is fénylő társa legyen az európai égbolt planétáinak - tette hozzá a Batthyány-örökmécsesnél megrendezett, Áprilisi törvények - áprilisi választások címet viselő ünnepségen az akadémikus.
Rámutatott: a Batthyány-kormány követendő példaként áll valamennyi magyar kormány előtt. - Ma úgy érezzük, hogy a vértanú miniszterelnök elégedett lehet a fiatal demokraták elmúlt négyéves munkájával - hangsúlyozta a botanikus-ökológus professzor.
Hozzátette: a Batthyány-kormány egy nemzet bizalmára támaszkodott. A mai magyar kormánynak a bizalom társadalmát most kell kiépítenie és megszilárdítania.
Úgy vélekedett: a baloldali ellenzék pártjainak az elmúlt 12 évben nem sikerült bebizonyítaniuk, hogy szakítottak volna a korábban fél évszázadon át működtetett szocialista társadalmat megalapozó bizalmatlansággal, félelemkeltéssel és hogy képesek az etikai normák szerint politizálni. - A bizalom társadalmának kialakítására a baloldali politikai alakulat teljességgel alkalmatlan - fogalmazott Borhidi Attila.
Az Erzsébet hídon látható hajót formázó választási installáció "Egy hajóban evezünk" feliratára utalva Taxner-Tóth Ernő Széchenyi-díjas irodalomtörténész jelezte: az egyetemi tanárok az ország hajójában mindig az evezőt húzták, azon munkálkodva, hogy a hajót minél előbb célba juttassák.
Hangoztatta: az evezősöknek sem mindegy, hogy kik kormányozzák az országot. Nem volt ez mindegy Batthyány Lajosnak sem, aki nagyon is tudatosan állt a magyar érdekek mellé az osztrák önkényuralmi kormány idegen érdekeivel szemben és közreműködött abban, hogy azok az eszmék, amelyek a reformkor legnagyobbjaitól, Kölcseytől, Vörösmartytól, Széchenyitől, Kossuthtól, Eötvöstől indultak, az áprilisi törvényekben testet öltsenek.
Leszögezte: a választások tétje az, ki fogja az ország hajóját kormányozni, s ebben a kérdésben a professzoroknak elsősorban azzal kell állást foglalniuk, hogy felszólítanak mindenkit, menjen el szavazni és voksoljon arra, hogy Magyarország magyar ország maradjon.
- Ez volt az 1848-as választások tétje is - fűzte hozzá Taxner-Tóth Ernő.
Arra kérte a jelenlevőket, hogy azzal a tettrekészséggel, amire az életüket feltették, válasszanak olyan kormányt, amely a magyarság hajóját abba a jövőbe tudja bevezetni, "amely megkezdődött és amely remélhetőleg célba is visz valamennyiünket egy jobb Magyarországba, egy emberibb Magyarországba, egy olyan Magyarországba, ahol nem kell megaláztatásokat átélni és ahol választhatunk, hogy rabok többé nem leszünk".MTI
Vissza a kezdőlapra