Mi is történt az Erzsébet hídon? Olvasóink a Sajtóklub elmaradt, illetve a MOM székházban megtartott mûsorát megismerhették, ha letöltötték annak videó, illetve magnó felvételét. Most a mûsornak arra a részére utalunk, amely a Magyar Nemzetben 2002. augusztus 26-án külön cikkben is megjelent. Ez a cikk - a Sajtóklubban is levetített videofelvétel alapján - azt állította, hogy az emlékezetes július 4-i tüntetés elõtt a rendõrség megállította, illetve lelassította a hídon a forgalmat. Az újságcikket a BRFK még aznap cáfolta. A cáfolatot az Internetre is kitették, pontos címe:Nem tudjuk, hogy meddig lesz kint a szöveg, ezért ide is másoltuk:
A Budapesti Rendõr-fõkapitányság vezetõje a Magyar Nemzet 2002. augusztus 26-án „Rejtélyes rendõri akció” címû újságcikkében foglaltakkal kapcsolatban vizsgálatot rendelt el.A mi szempontunkból talán mást kellene kiemelni, mint a BRFK tette. Ezeket a szavakat a szövegben piros színnel jeleztük. A cáfolat több lapban is megjelent.Ennek eredményeként a BRFK határozottan cáfolja az újság azon állítását, amely szerint „ A hatóság már a tüntetés kezdete elõtt megbénította az Erzsébet hídon a forgalmat július negyedikén”.
A Budapesti Rendõr-fõkapitányság I. Kerületi Rendõrkapitányság ügyeletére 2002. 07. 04-én 07 óra 50 perckor érkezett elsõ bejelentés szerint Budapesten, az Erzsébet hídon három gépkocsi állt keresztbe, amelyek lezárták a forgalmat.
A helyszínre irányított két segédmotoros és egy gépkocsizó járõr jelentette, hogy a jármûvezetõk nem tettek eleget a továbbhaladásra irányuló felszólításnak, csak a külsõ sávban voltak hajlandók félreállni, ezért õket elõállítják az I. kerületi rendõrkapitányságra.A vizsgálat a fentiek alapján egyértelmûen megállapította, hogy a rendõrök a cikk állításával ellentétben a demonstráció elõtt nem voltak a helyszínen.
A rendõrségnek az Erzsébet híd lezárásáról elõzetesen tudomása nem volt.
A rendõri jelenlét az ott tapasztalt jogellenes tevékenység megszüntetésére és nem annak elõidézésére irányult.A vizsgálat során olyan eredeti felvételek nem álltak rendelkezésre, amelyek a rendõrségnek a július 4-i jogellenes demonstrációkkal kapcsolatos álláspontját megváltoztatnák. Amennyiben fentieket érintõen hiteles felvétel, vagy adat kerül a BRFK birtokába, azok tartalmát megvizsgáljuk.
2002.08.26.
BRFK KOMMUNIKÁCIÓS OSZTÁLYEltelt két nap, s más szelek kezdtek fújni. A rendõrségi szóvivõ beismerte, hogy vagy fél órával a tüntetés elõtt valóban rendõök zárták le a hidat, s meg is indokolták miért: egy rablás menekülõetteseit keresték. Az errõl szóló híradás az infostarton és más helyeken is olvasható.
Szerkesztõségünk nem tartja magát bûnüldözési ügyekben illetékesnek, de néhány kérdést nem lehet elhallgatni.
Hogyan fordulhat elõõ, hogy az egyik nap kijelentik, a demonstráció elõtt nem voltak rendõrök a helyszínen, két nap múlva azután beismerik, mégiscsak ott voltak?
Van-e szabad sajtó abban az országban, ahol erre az ellentmondásra nem kérdeznek rá?
Milyen vizsgálat az, ahol egy a sajtóban felvetett és videofelvétellel dokumentált jelenségre úgy adnak ki cáfolatot, hogy a szóban forgó videó szalagot nem kérik be vizsgálatra? (Feltételezzük ugyanis, hogy szakértõi vizsgálattal megállapítható, ha a szalag hamisítvány. Ha viszont nem az, akkor megkímélhették volna magukat a fenti, - legjobb indulattal is legalább ügyetlennek minõsíthetõ - cáfolattól.)
Mi az oka annak, hogy a szóvivõ beismerõállítása nem jelent meg mindeddig a BM honlapján ugyanott, ahol a hamisnak bizonyult cáfolat még olvasható?
Végül, úgy néz-e ki az Erzsébet hídon a néhány motoros rendõr, mint aki éppen menekülési útvonalat vág el? Ez utóbbi kérdés megválaszolására mellékeljük a Magyar Nemzet on line kiadásában közölt egyik felvételt, érdemes megtekinteni a többit is. A kérdésekre nem olvasóinktól várjuk a hivatalos választ: írásbeli kérdéssel fordulok a belügyminiszterhez, viszont örömmel helyt adunk olvasóink véleményének is.Surján László