Varga Mihály: "nadrágszíj-költségvetés" a 2003-as
 
Varga Mihály fideszes képviselő nadrágszíj-költségvetésnek nevezte a jövő évi büdzsé tervezetét csütörtökön Budapesten

    A volt pénzügyminiszter néhány órával azt követően tartott sajtótájékoztatót, hogy kézhez kapta a 2003. évi költségvetésről szóló törvényjavaslatot.

    - A kormány jövőre semmit sem ígér, de azt be is tartja - fogalmazott.

    Varga Mihály kérdésre válaszolva elképesztő nagyságúnak nevezte az államháztartás ez évi 8,7 százalékos hiányát.

    Utalt arra, hogy a törvényjavaslatban, amely néhány nappal korábban készülhetett, csak 8,4 százalékos hiány szerepel. Mint mondta, örülnek annak, hogy a törvényjavaslat egyáltalán elkészült és a parlament elé terjesztették.

    Elmondása szerint szerdán a pénzügyminiszter elismerte, hogy a kormány törvénysértés állapotában van, hiszen az idén az államháztartási jogszabályban engedélyezett 5 százalékos mértéket meghaladó hiány várható.

    - A Fidesz örül annak is, hogy végre eldobható a Medgyessy- naptár és az emberek már nemcsak száz napokra, hanem egy egész évre tervezhetnek - jelentette ki.

    Hozzátette: a Fidesz viszont nem igazán örül annak, hogy 2003-ban a beruházások volumene jelentősen csökken. Álláspontja alapján ez különösen igaz az útépítések és útfenntartások területén. A politikus nehezen tartja elképelhetőnek, hogy ilyen megszorításokkal a ciklus végéig 800 kilométer autópálya épül.

    Kellemetlen emlékeket visszaidézőnek nevezte Varga Mihály, hogy a kormány az állami vagyon jelentős mértékű értékesítésére készül.

    - Rossz tapasztalataink vannak arról, ha az MSZP-kormány privatizál - mondta, kilátásba helyezve, hogy a kabinet majd nemzetbiztonsági érdekeket is szolgáló stratégiai vállalatokat fog értékesíteni.

    Varga Mihály szerint a költségvetési törvényjavaslatból feketén-fehéren kiolvasható, hogy a közalkalmazottaknál jövőre nincs bruttó bérnövekedés.

    A politikus szavai szerint a számok között apró füllentések is felfedezhetők. Mint mondta, a kormány a következő évre 4-4,5 százalékos gazdasági növekedéssel számol, és a javaslatból az derül ki, hogy a bevételeket a 4,5 százalékos növekedésből kiindulva számították. Varga Mihály a bevételeket felültervezettnek és megalapozatlannak minősítette.

    Úgy vélekedett, hogy 2003-ban a magyar vállalkozói szféra lesz a kormány működésének legnagyobb vesztese.

 
MTI
vissza Vissza a kezdőlapra