A civilekről is a kormány akar dönteni
A civil szervezeteket támogató tizenkét éves hagyományt számolt fel a kormány. Az Országgyűlés Társadalmi szervezetek bizottságának tagja, a Fidesz frakcióvezető-helyettese, Halász János pénteki sajtótájékoztatóján rámutatott: eddig az Országgyűlés minden januárban kiírta a pályázatokat, ám a kormány saját hatáskörébe vonta a pénzek elosztását, és ígéretével szemben nem írta ki a pályázatot az év elején.
Halász János leszögezte: az elmúlt 12 évben a civil szervezetek, egyesületek támogatásának állandó formája volt az Országgyűlés pályázata, amelyet januárban írtak ki. 1998 és 2002 közt a pályázatok alapja 20%-kal bővült, és a korábbi ötvenegynéhány százalékos szavazatarány helyett a Parlament 90% fölötti többséggel fogadta el az odaítélésről szóló döntéseket. 28%-ról 67%-ra emelkedett a nyertes pályázók közt a vidéki civil szervezetek aránya, ami megfelel a területi elvnek, hiszen a civil szervezetek mintegy kétharmada nem budapesti. 1998 előtt mintegy 500, 2002-ben pedig már 1200 szervezet jutott így támogatáshoz.
A szocialisták választási ígéretei közt elhangzott, hogy a civil szervezetek több pénzhez jutnak majd. Ehelyett – és a Fidesz-frakció módosító javaslatai ellenére – megszüntették a jól átlátható döntési mechanizmusú parlamenti bizottsági támogatási formát. Azt ígérték akkor, hogy a Miniszterelnöki Hivatal majd az év elején kiírja az új pályázatot, ám az eltelt 40 napban ennek még nincs nyoma. Nem tudni, milyen pályázatok lesznek, és kik számára írják ki ezeket a pályázatokat. Halász azt is leszögezte: eddig nyílt ülésen döntöttek a pénzek odaítéléséről, most viszont a kormánygépezet akar a pénzek sorsáról döntést hozni. Már a késlekedéssel is ellehetetlenítik több – például betegekkel, rászorulókkal, hátrányos helyzetűekkel foglalkozó – civil szervezet működését.
Halász János a pályázatok kiírásának késlekedésére vonatkozó írásbeli kérdéseket is megfogalmaz Kiss Elemérnek, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszternek.
MTI-fidesz.hu