GKM: a gázár alapja a világpiaci ár lesz
A közüzemi belföldi földgáz ára 2004. január 1-jétől a világpiaci árakhoz fog igazodni, a benzin jelenlegi árképzéséhez hasonlóan - mondta Hatvani György, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) energetikai helyettes államtitkára az Institute for International Research konferenciáján kedden, Budapesten.
Hozzátette: a gáz esetében a magyar árképlet csak 90 napos késéssel követi majd a világpiaci árat.
A helyettes államtitkár közölte: mivel az import gáz sokkal drágább, mint a belföldi termelésű, ezért a lakosság támogatást kap majd. Ennek forrását a belföldi és az importár közötti különbség Mol általi befizetése képezi.
Ez azt jelenti, hogy bár a Mol által kitermelt gáz ára várhatóan alacsonyabb lesz, mint a mindenkori importár, a Mol mégis ezen a magasabb áron értékesítheti a földgázt. A lakossági fogyasztó felé is ezt a gázárat számlázzák ki, ám csak a támogatással csökkentett összeget kell megfizetni. Még nem dőlt el, hogy kik, milyen arányban részesülhetnek kompenzációban. A kompenzációs rendszer részleteit március 31-ig kell kidolgoznia a szaktárcának.
Hatvani György emlékeztetett arra, hogy az új gáztörvény tervezetét január közepén a kormány már elfogadta, míg a jogszabályt várhatóan áprilisban az Országgyűlés is elfogadja, így 2004. január 1-jén hatályba léphet.
Kaderják Péter, a Magyar Energia Hivatal főigazgatója elmondta: a magyar gázpiac keresleti oldala stabil, az igények fokozatosan nőttek az elmúlt években, ami az elmúlt egy-két év jövedelemkiáramlás-növekedésének is az eredménye. Megemlítette, hogy a nyomott lakossági ár pazarlásra ösztönöz.
A kínálati oldalon az orosz beszállítók dominanciája tapasztalható. A főigazgató szerint el lehetne gondolkodni az északi-tengeri vagy a közel-keleti gáz vásárlásán, ami az oroszokat áraik csökkentésére késztetné.
A főigazgató szerint az import gáz árát jelentősen befolyásolja a világpiaci olajár mozgása, a kitermelő országok politikai stabilitása, valamint a dollár-euró árfolyam alakulása.
Utalt arra, hogy az Európa Tanács elé 2003 első negyedévében kerül az a javaslat, ami szerint 2004. július 1-jétől minden nem lakossági fogyasztó szabadon választhat gázszolgáltatót, míg 2007. július 1-jétől ez kiterjed a lakosságra is.
Kaderják Péter szerint Magyarországon a gázpiac nyitása hasonló forgatókönyv szerint zajlik majd, mivel 2004 májusától az unió tagjaként e szabályokat már automatikusan át kell venni.
MTI