Maradt a megosztottság a BT-ben a háború kérdésében
Hans Blix jelentése után a Biztonsági Tanács ugyanolyan megosztott maradt az Irak elleni háború kérdésében, mint volt, a frontok a főbb hatalmak között megmerevedtek.
Colin Powell amerikai külügyminiszter azt szeretné, ha a Biztonsági Tanács már a jövő héten szavazna az Irakkal kapcsolatos új, módosított határozattervezetről.
Jack Straw brit külügyminiszter az ENSZ Biztonsági Tanácsának pénteki ülésén felvetette, hogy fokozottabb nyomást kell gyakorolni Szaddám Huszeinre, hogy az ENSZ 1441-es határozatát teljesítse, hogy valóban megsemmisítse tömegpusztító fegyvereit. A tervezet szerint amennyiben Irak március 17-ig nem mutat maximális együttműködést a tömegpusztító fegyverek leszerelése ügyében, háborúval kell számolnia.
Franciaoszág, Oroszország, Kína és Németország azonban nem engedett álláspontjából, és az ellenőrzés folytatása mellett emelte fel a szavát, míg az Egyesült Államok szerint a Biztonsági Tanácsnak most már el kell szánnia magát a cselekvésre a brit-amerikai-spanyol határozattervezet elfogadásával.
Joschka Fischer német külügyminiszter fegyverzetellenőrök jelentésének meghallgatása után úgy ítélte meg, hogy van valós alternatívája a háborúnak, lehetséges Irak békés leszerelése. Fischer szerint érthetetlen lenne az békés leszerelés félbeszakítása. A német külügyminiszter a BT ülése előtt kétkedésének adott hangot a brit javaslattal kapcsolatban, amely ultimátummal egészítené ki az új határozattervezetet. Véleménye szerint ez is gyorsan háborúra vezetne, csak néhány nappal később.
Dominique de Villepin francia külügyminiszter ugyancsak elutasította a ultimátumot, amely elfogadhatatlan, amíg a fegyverzetellenőrök haladásról számolnak be. Az ultimátum háborút jelentene. Franciaország nem engedi meg olyan határozat elfogadását, amely katonai erő automatikus alkalmazására ad felhatalmazást - szögezte le a francia külügyminiszter. - Ez háborús logika, és mi nem fogadjuk el ezt a logikát - mondta a francia külügyminiszter újságíróknak nyilatkozva New Yorkban.
Igor Ivanov orosz külügyminiszter a fegyverzetellenőrzés folytatásáért és a válság politikai megoldásáért emelte fel a szavát. "Vajon ésszerű lépés volna-e, ha most félbeszakítanánk a fegyverzetellenőrzés folyamatát?" - tette fel a szónoki kérdést Ivanov, Hans Blix jelentésének kedvező megállapításaira hivatkozva. Ivanov szükségtelennek nevezte az újabb BT-határozatot Irakról.
Tang Csia-Hszüan kínai külügyminiszter szerint semmi ok nincs arra, hogy becsapják a béke kapuját. Kijelentette, hogy Kína nem támogatja egy újabb BT-határozat elfogadását, s különösképpen nem egy olyan határozatét, amely megengedné az erő alkalmazását.
Soledad Alvear chilei külügyminiszter szerint fokozni kell az ellenőrzés hatékonyságát.
A spanyol külügyminiszter kijelentette, hogy a BT a további halogatással elvesztené a hitelét.
Colin Powell amerikai külügyminiszter szerint eljött az ideje annak, hogy a Biztonsági Tanács cselekvésre szánja el magát. A bagdadi rezsim változatlanul nem hajlandó a gyors és átfogó együttműködésre az ENSZ fegyverellenőreivel, hanem arra törekszik, hogy megtévessze őket és késleltesse munkájukat. - Irakot felelősségre kell vonni - hangoztatta Powell.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatójának, Mohamed el-Baradeinek a jelentését úgy értékelte, hogy az "Irak együtt nem működésének a katalógusa". A Hans Blix által használt "kezdeményezések" kifejezést vitatva Powell kijelentette, hogy Irak apró lépései nem kezdeményezések, azokat az erővel való fenyegetés kényszerítette ki. - Az együttműködés gyakran inkább látszólagos, mint valós - tette hozzá. Leszögezte, hogy a Biztonsági Tanácsnak egyedül azt a kérdést kell megvizsgálnia, hogy Irak teljes mértékben eleget tesz-e leszerelési kötelezettségének.
Jack Straw brit külügyminiszter kijelentette, hogy nincs más lehetőség, mint a katonai fellépés, mivel Bagdad semmit sem változott.
MTI nyomán