A Kereszténydemokrata Néppárt
politikai nyilatkozata

 

Az ezredforduló nemzedékének nagy fájdalma Magyarországon, hogy a politikai átmenet közel másfél évtizede nem hozta meg az annyira várt nemzeti és társadalmi megújulást. A változás sokakat bizonytalanságba és reménytelenségbe taszított. A rendszerváltás csak keveseknek nyújtott jólétet és gazdagságot, és ezt könnyebben lehetett elérni a törvények megkerülésével, mint szorgalommal és munkával. Ritka erény a felelősség a társadalom egészéért és az együttérzés az elesettekkel. Ez az idő nem hozott kulturális felemelkedést, és nem szüntette meg az erkölcsi válságot sem. Mindez annak ellenére igaz, hogy komoly eredményekkel is büszkélkedhetünk. Érvényesülnek az emberi jogok, kialakult a többpártrendszer, a bíróságok függetlenek, a kormány felelős a parlamentnek, és népszavazás döntött arról, hogy a NATO tagjai legyünk.

Nagy csalódás számunkra az is, hogy az országot ma ugyanazok irányítják, mint a múlt század nyolcvanas éveiben. A késő Kádár kori vezetőréteg mind az Antall, mind az Orbán kormánytól, megkérdőjelezhető eszközök felhasználásával, visszavette a hatalmat. Sokan úgy érzik, hogy csak a feszín változott, ezért egyre többen beletörődnek sorsukba, és elvesztik közéleti érdeklődésüket.

Ebben a helyzetben került sort sor, a Kereszténydemokrata Néppárt újraindítására. Szilárd meggyőződésünk, hogy a kereszténydemokrata elvek és így történelmi hagyományaink követése adhat kiutat a jelenlegi erkölcsi és politikai válságból. Elveinket és törekvéseinket azonban csak úgy érvényesíthetjük, hogy szorosan összefogunk a hozzánk közel álló erőkkel. Ezért a leghatározottabban támogatjuk a keresztény, nemzeti és demokratikus értékek iránt elkötelezett politikai erők kialakulóban lévő egységét. Az önálló Kereszténydemokrata Néppártnak az összefogás iránti elkötelezettséggel és a pártszövetség tagjaként kell fellépnie, minden hívét e mellé a szövetség mellé állítva.

Politikánk központjában mindig a szociális igazságosság, az esélyegyenlőség, a családok védelme, az ifjúság és az öregek támogatása állt. Ezért a legnagyobb aggodalommal látjuk, hogy a kormánykoalíció koncepciótlan gazdaságpolitikája folytán egyre több külföldi vállalat hagyja el az országot, egyre többen vesztik el munkahelyüket, és egyre kilátástalanabb a pályakezdő fiatalok helyzete. Riasztó jelenség az is, ahogy a kormány elhanyagolja nemzeti érdekeinket, és a státustörvényt kezeli.

Szerintünk a Medgyessy kormány az Európai Unió csatlakozási tárgyalásainak záró szakaszában is rosszul vizsgázott. Nemzeti érdek tehát, hogy minél előbb átadja helyét új, határozottabb, a nagyhatalmak és nemzetközi szervezetek előtti behódolásra kevésbé kész vezetésnek. Ez azonban nem változtat a csatlakozás korszakos jelentőségén. Arra szólítunk fel tehát mindenkit, hogy nyugodt szívvel szavazzon igennel az Európai Unióhoz való csatlakozásra. Ezer éve Szent István egymagában határozott a nyugati keresztény világhoz való tartozás mellett. Ma – a demokrácia korszakában – mindannyiunk lehetősége és egyben kötelessége, hogy részt vegyen ennek a mérhetetlenül nagy súlyú döntésnek a meghozatalában. Csatlakozásunkat nemzeti érdekeink határozott érvényesítésének kell követnie.

Budapest, 2003. február 1.

A Kereszténydemokrata Néppárt Országos Elnöksége 

 vissza Vissza a kezdőlapra