Napról napra
Februári Krónika
2003. február 1.
A másodfokú bíróság megszüntette az eljárást Loppert Dániel ellen, aki a kapolcsi művészeti fesztiválon árulónak nevezte Medgyessy Pétert. A bíróság kimondta, hogy a szabad véleménynyilvánítás alkotmányos alapjog, amit nem lehet korlátozni.
2003. február 3.
Nem vonulhatnak fel február 15-én az Andrássy úton az iraki háborút ellenző tüntetők, mert a rendőrség szerint „aránytalanul akadályoznák a közlekedést”.
A kormányváltás óta számos, a baloldal számára kényelmetlen rendőrségi eljárás szűnt meg, több előzetes letartóztatásban lévő gyanúsított került szabadlábra. (Vecsési számlagyár 15 milliárd forint értékű fiktív számla, Huszty András, jelenlegi Malév elnök ügye 202 millió, Szász András ügye, a 33 millió dolláros hitel egy részének saját célokra fordítása, Kime-Net Kft ügye, ahol egy MSZP közeli üzletember irányításával csalássorozatot hajtottak végre, A mélyen áron alul eladott csillebérci tábor ügye). A hatóságok gőzerővel nyomoznak ugyanakkor számos olyan vélt vagy valós ügyben, mely az előző ciklushoz kötődik. (Országimázs központ, Millennáris Kht, stb.) A kormányoldal nem lát kivetnivalót a történtekben.
Kovács László szerint a „politikai sandaság” kifejezetten ellenkampányt folytat, amely a tudatlanságra és a nacionalista gőgre épít. Hozzátette: ez ellen fel kell lépni. (Mindebből nem derül ki, hogy pontosan kikre gondol,
2003. február 4.
Taszár felajánlásával Magyarország részt vállalt egy olyan akció előkészítésében, melyre nincs felhatalmazás az ENSZ Biztonsági Tanácsától.
Tízezer dollárt fizetett a Miniszterelnöki Hivatal az MSZP kampánytanácsadójának, Ron Werbernek egy tanulmány elkészítéséért.
A MÁV Rt. a főosztályvezetők alapbérátlagának megfelelő juttatásban részesíti a reprezentatív vasutas szakszervezetek első számú vezetőit. E bérkategóriában dolgozók bére tavaly megközelítette a hat-hétszázezer forintot.
Újabb demonstrációkat tiltott be a BRFK. Tegnap este az amerikai és az iraki nagykövetségnek kívántak petíciót átadni, de a bejelentett demonstrációt betiltották. Szikinger István alkotmányjogász szerint az alkotmány értelmében a véleménynyilvánítás joga magasabb rendű, mint a mozgásszabadság, vagy a parkolás szabadsága. Kiemelte: Magyarországon ma semmilyen rendezvény nem szorul rendőrségi engedélyre, csak bejelentési kötelezettség van, a rendőrség nem is tilthat meg rendezvényeket.
A Fidesz ellenzi, hogy üzletközpontokban és benzinkutaknál árusítsanak gyógyszereket. Kökény Mihály politikai államtitkár szerint erre még az idén lehetőséget teremtenek. Csehák Judit tavaly úgy nyilatkozott, hogy a törzskönyvezett gyógyszerkészítmények a „kizárólag patikában forgalmazható” termékek között maradnak.
Kovács László külügyminiszter, az MSZP elnöke arra szólította fel a szocialista képviselőcsoport tagjait, hogy ne adjanak interjút a Magyar Nemzetnek.
2003. február 5.
Közös ágazati sztrájkbizottságot alakítanak az energiaipar reprezentatív szakszervezetei, miután a tegnapi bértárgyalás sem vezetett eredményre.
Vezércikkben foglalkozott a Terror Házával az amerikai The Wall Street Journal európai kiadása, melyben azt ajánlotta a magyar politikai erőknek, hogy hagyják külső befolyástól mentesen működni a múzeumot, melynek továbbra is élnie és hatnia kell és legfőképpen hitelesnek kell lennie. A lap véleménye szerint a Terror Háza körüli megosztó, politikailag túlfűtött hadakozás „szégyen”
Medgyessy Péter egy korábbi, Simicskó István által írt tanulmányra hivatkozva azt mondta, a Fidesz is az Irak elleni háborús részvételt szorgalmazta. Simicskó elmondta, a kormányfő kiforgatta a tanulmányban írtakat, mely úgy hangzott: „Magyarországnak a lehető legkisebb, nem harcoló alakulattal kellene részt vennie, abban az esetben, ha a beavatkozás az ENSZ felhatalmazásával és közös NATO-akciókánt indulna.”
2003. február 6.
Gyakorlatilag megbukott a státustörvény módosításának legújabb tervezete és Kovács László hetedik alapelve, miután a legfontosabb határon túli szervezetek vezetői a Medgyessyvel folytatott megbeszélésen elfogadhatatlannak minősítették a Külügyminisztérium elképzelését.
Medgyessy Péter nem tartja megfelelőnek a szocialista és a szabad demokrata miniszterek közötti információáramlást.
2003. február 7.
Átalakítja a Miniszterelnöki Hivatalt Medgyessy Péter. Változik a koalíciós egyeztetés rendje, s feltehetőleg jobban elkülönül a kormányfői kabinet.
A Medgyessy-kormány hatalomra kerülését követően az APEH teljes adatbázisa illetéktelen kezekbe került. a Magyar Nemzet értesülései szerint a több millió magyar állampolgár és a több százezer gazdasági vállalkozás teljes adatállományát törvénysértő módon kijuttatták az adóhivatalból. Az adatbázist adathordózókra mentették ki, és elszállították az adóhivatalból. Az APEH egy ismeretlen, hárommilliós törzstőkéjű kft-t kért fel az adóhatóság számítógépes rendszerének felülvizsgálatára (Hunaudit Kft nevű családi vállalkozás), mely a rendszer működésével és felépítésével kapcsolatos minden adathoz hozzáfért.
2003. február 8.
Bárándy György ügyvéd megerősítette az információt, mely szerint korában Szász András megbízásából alkut ajánlott Demeter Ervin korábbi nemzetbiztonsági miniszternek, hogy szüntessék meg a Szász elleni büntetőeljárást, cserében az üzletember a magyar államnak bizonyos kintlévőségeket visszaszerez.
Az MSZP közeli vecsési számlagyárral kapcsolatos nyomozást a legtöbb gyanúsított esetében július elsejéig vádemeléssel a bíróságra kell benyújtani. Eddig 1100 személyt gyanúsítottak meg, számuk még négyszázzal nőhet.
Elutasította tegnap a Civilek a békéért elnevezésű tömörülésnek az Irak elleni esetleges háború miatti tiltakozó megmozdulásra irányuló kérelmét a Fővárosi Bíróság.
Tény, hogy a „pénzügyminiszterrel történt egyeztetés” után sor került az APEH teljes adatállományának lementésére – ismerte el Király László György, aki rosszindulatú vélemények halmazának minősítette a Magyar Nemzet tegnap megjelent cikkét. Arra nem adott választ, hogy mi indokolta az eddig még soha nem alkalmazott adatmásolást.
2003. február 10.
Oldalanként egymillió forintot fizetett ki az egészségügyi tárca a Proware Kft-nek a légi mentés átvilágításáért. A közpénzügyi államtitkárság által többször megbízott, Juszt László baráti körébe tartozó proware-eseknek idáig közel kétszázmillió forint közpénzt fizettek ki.
A Fidesz szerint Kovács Lászlónak egyértelmű beszéddel kellene segítenie az EU csatlakozás melletti érvelésben, a kormánynak pedig tájékoztatnia kell a társadalmat az integráció részleteiről. Áder János szerint Kovács László az érdemi tájékoztatás helyett pökhendi válaszokat ad.
2003. február 11.
Szorosabb fiskális politikát és a vásárlóerő visszafogását – ha úgy tetszik, újabb Bokros-csomagot – szorgalmaz a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a Magyarországról kiadott országjelentésében.
Panasszal él a Legfőbb Ügyészségnél az MSZP-hez közel álló Szász András ellen folytatott rendőrségi eljárás megszüntetése miatt az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága. A döntést az ellenzékiek mellett a testület SZDSZ-es tagja is megszavazta, Tóth Károly (MSZP) őszinte sajnálatát fejezte ki, hogy az SZDSZ is megszavazta a panasztevést.
Jövőre kapnak először hűségjutalmat az ápolók, azonban nem jut mindenkinek, az első körben csak azok kapnák meg, akik öt éven belül nyugdíjba mennek és legalább négy évet töltöttek a pályán.
Medgyessy Péter csütörtökre eszmecserére hívta a Civilek a békéért mozgalom képviselőit. A szervezet szombati tüntetését végül tegnap jóváhagyta a BRFK.
2003. február 12. Az ’56-os Deportálások Tényfeltáró Bizottsága aggályosnak tartja, hogy Medgyessy Péter közbenjárására volt szükség ahhoz, hogy a rendőrség engedélyezzen egy háborúellenes tüntetést.
2003. február 13.
Az Európai Parlament külügyi bizottságának elnöke - Günter Verheugen státustörvényt bíráló levelére reagálva- azt mondta, hogy hiba, ha rossz üzeneteket küldenek a csatlakozni kívánó országok felé. A magyar jogszabály úttörő példának tekinthető a jövő Európájának felépítését célzó vállalkozásban.
Miniszteri biztost nevezett ki az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálathoz Csehák Judit.
2003. február 14.
Elvetette a gyógyszerek patikán kívüli árusításának engedélyezését az egészségügyi minisztérium. (Ld. febr. 4.)
A Tőkés László vezette Királyhágó-melléki Református Egyházkerület nyertes pályázatára megítélt 320 millió forintos támogatást a Mudura Sándor (Medgyessy barátja) által alapított Mecénás Alapítvány kapja.
2003. február 15.
A szocialisták és a szabad demokraták a választások előtt 2004-re autópályát ígértek Nyíregyházának. A hétfői Medgyessy beszéd tanulságai szerint a megyében egyáltalán nem épül autópálya.
2003. február 17.
A Miniszterelnöki Hivatal hirdetmény közzététele nélküli közbeszerezési eljárásai a Medgyessy-kormány hivatalba lépése óta mintegy 1,8 milliárd forintot tesznek ki – áll Kiss Elemér válaszában, melyet Répássy Róbert kérdéseire adott.
2003. február 18.
A Fidesz tegnap nem támogatta, hogy a házszabálytól való eltéréssel szavazzanak erről a képviselők, mert az előterjesztés pontosítását igényli.
Sajnálom, hogy az MDF politikusai nem hisznek a közvélemény kutatásoknak, de szívből kívánom, hogy ne csalódjanak – mondta Surján László Dávid Ibolya azon kijelentésére, hogy a párt az európai parlamenti választásokon önállóan indul.
2003. február 19.
Jacques Chirac éles kirohanást intézett a kelet- és közép-európai országok ellen, amiért az iraki kérdésben Washington pártjára álltak, azt veszélyesnek és gyerekesnek nevezve.
Kiss Elemér kancelláriaminiszter is tagja annak az ügyvédi irodának, amelyet a Malév megbízott a cég átvilágításával. Kiss Elemér nem cáfolta a hírt, de leszögezte, hogy ő felfüggesztette tevékenységét az irodában.
2003. február 20.
A Nemzeti Autópálya Rt-t is a Kiss Elemér kancelláriaminiszter érdekeltségébe tartozó ügyévei iroda világította át, melynek tagja az Rt igazgatóságának elnöke, László András is.
Ismét közigazgatási pert vesztett Demszky Gábor a Közbeszerzési Döntőbizottsággal szemben. A bíróság szerint nem volt helytálló egy 60 millió forintos közbeszerzési pályázat lebonyolítása.
Csillag István ismertette a közúthálózat fejlesztési programját. A koncepció 2006-ig tartó részének költségei meghaladják az 1000 milliárd forintot. A finanszírozás részletei nem ismertek.
2003. február 21.
A Miniszterelnöki Hivatal tulajdonában lévő Közlönykiadó Kft és a Magyar Nemzet között hatályban volt szerződési ügylet lezárását is a részben Kiss Elemér tulajdonában lévő ügyvédi iroda bonyolítja. Medgyessy Péter már a második ügy után erkölcsileg elfogadhatatlannak nevezte az iroda szerepvállalásait, Kovács László pedig kijelentette: ez az ügy olyan botlás, amely csökkenti az MSZP 2006-os választási esélyeit.
Saját unokatestvérének adta el felerészben, áron alul a csillebérci vadászházat Rácz Péter, aki azt állítja, nem tudta, hogy rokonának adta el a luxusingatlant, amelyben most bérlőként lakik.
A Legfelsőbb Bíróság jogerős ítéletben megszüntette az eljárást a Nyugati téri sortűzper vádlottja ellen, akit első fokon három év hat hónapra ítéltek.
2003. február 22.
Tegnap benyújtotta lemondását Kiss Elemér kancelláriaminiszter. Medgyessy Péter elfogadta helyettesének lemondását. A parlamenti pártok helyeselték Kiss Elemér döntését.
A Magyar Nemzet értesülése szerint az Irak elleni háborús készülődés, és nem az afganisztáni misszió részeként haladtak át amerikai katonai repülőgépek az ország légterén, megtankolva Ferihegyen. Amennyiben a hír igaz, úgy alkotmánysértés történt, Juhász Ferenc viszont azt állítja, nem az iraki helyzet kapcsán használták az ország légterét a gépek.
Nem a csökkenő gyermeklétszám, hanem a finanszírozási gondok állnak a hátterében annak, hogy az önkormányzatok néhány hónap alatt csaknem annyi iskolát kényszerülnek megszüntetni, mint az előző négy évben összesen.
2003. február 24.
Százezres tömeg gyűlt össze a Terror Háza előtt, a kommunisták terrorjára emlékezve. Orbán Viktor arra figyelmeztette a múzeumot ostromlókat, hogy engedjék le támadásra lendült karjukat, tisztelegjenek az áldozatok előtt és menjenek békével.
2003. február 25.
Hozzájárult az Országgyűlés a Törökország védelmének megerősítését szolgáló NATO felkéréshez.
Kiss Péter lép a lemondott Kiss Elemér helyére, az ő posztját Burány Sándor veszi át, Burányét pedig Veres János.
Március 21-én autós demonstrációt szervez a Belügyi dolgozók szakszervezete a reáljövedelmek csökkenése ellen.
Törökszentmiklóson egy polgári aláírásgyűjtés kapcsán a rendőrség nyomozást indított magánokirat-hamisítás címén a baloldal által támogatott polgármester feljelentése nyomán, akinek az a gyanúja, hogy egy olyan személy aláírása szerepel az íven, aki azt nem írta alá. Beidézték és kihallgatták a hatvan aláíró több, mint felét, az idézésen az állt, hogy bűnügyben történő kihallgatáson jelenjenek meg. A helyi polgári oldal egyik képviselője szerint a jobboldali aláírók megfélemlítését szolgálja az eset.
2003. február 26.
Felháborodást váltott ki az SZDSZ-nél Medgyessy bejelentése az EU-ügyeket koordináló tárca nélküli miniszteri poszt létrehozásáról, melyről nem egyeztetett a koalíciós partnerrel.
2003. február 27.
Visszavonta korábbi határozatát, s nem adta meg a fennmaradási engedélyt a Terror Háza pengefalának a Fővárosi Közgyűlés városképvédelmi bizottsága. Az FVM-ben bukkant fel Meruk József tanácsadóként, aki kiszivárogtatta Pokorni édesapjáról, hogy az ÁVH-nak dolgozott.
A kormány kihelyezett ülésén elfogadták a Vásárhelyi-tervet. Fónagy János szerint az előző kabinet számításai szerint megvalósításához három évre ütemezve kb. 100 milliárd szükséges, ha erre a célra évente 2,-2,5 milliárdot kívánnak elkülöníteni, 40 év alatt készülhet el.
2003. február 28.
Szekeres Imre levélben értesítette Áder Jánost, hogy a Ron Werber által készített tanulmányt harminc évre titkosították. A Miniszterelnöki Hivatal esti közleménye szerint viszont a tanulmányt nem titkosították.
Titokként kezeli az FVM Meruk József tanácsadói tiszteletdíját. Meruk nemcsak MSZP-s kampányfőnök volt, hanem a múlt évben Cicciolina volt pornószínésznő kőbányai – kopogtatócédulákat gyűjtő – kampányrendezvényén is szerepelt moderátorként.
Részt vesz a végelszámolás alatt álló In-Forrás Kht. egy kormányzati adatmentési projektben, bár senki nem tudja, hogy a Miniszterelnöki Hivatal tulajdonában álló céget ki bízta meg a feladattal. Kiss Elemérhez hasonlóan Szekeres György, Dunaújváros MSZP-s alpolgármestere saját őrző-védő cégét bízta meg évi 20-30 millió forintért több önkormányzati tulajdonú ingatlan őrzésével.
A legtöbb önkormányzat már elkészítette idei költségvetését, így már látható, hogy számos település képtelen lesz finanszírozni a kormány által leadott feladatot, a közalkalmazotti bérek kifizetését.
Kósza Júlia összeállítása nyomán
t