SZDSZTISZTÚJÍTÁS SZADI MÓDRA
Kuncze Gábor az SZDSZ elnöke
Kuncze Gábort választották az SZDSZ szombati, tisztújító küldöttgyűlésén a párt elnökévé. Kuncze kihívója, Bauer Tamás a vártnál jóval több szavazatot kapott. Az újraválasztott elnökre 525, míg Bauer Tamásra 176 voks (azaz több mint 25 %) érkezett.
Kuncze közölte: nem az érdekli, hány szavazatot kapott. Ennél fontosabb, hogy újra kell éleszteni a pártot. De nem ígért sokat: "Nem kell csodát várni, mert különböző akciókkal nem lehet megfordítani azt a helyzetet, amiben az SZDSZ van".
Az Origo tudósítójának fotóján nem két boldog ember mereng. Kuncze figyelni látszik, Medgyessy viszont a semmibe néz. Kuncze Gábor megválasztása előtti beszédében bírálta a párt belső ellenzékét. Többen hazugságokat terjesztenek a pártról, bizalmas információkat szolgáltatnak ki, és a nyilvánosság előtt panaszkodnak azért, mert a párton belül leszavazták korábbi javaslataikat. Megválasztása érdekében még burkolt antiszemitizmustól sem riadt vissza, amikor kijelentette: az SZDSZ nem lehet a nárcizmus üldözötteinek pártja, ezek a sértett emberek a párt egész munkáját tönkretehetik. A párt megerősödését az elkisgazdásodás akadályozza - mondta. Szerinte kevesebben A régi-új pártelnök szavai nemcsak a nácizmus üldözöttjeit sértették, hanem a szocialista füleknek sem voltak kellemesek. Nyilvánvalóvá kell tennünk a választópolgárok számára, - mondta - hogy az állam hatalmi étvágyának megfékezését, a magánélet szabadságának biztosítását, az adók csökkentését a pártok közül egyedül az SZDSZ-től várhatják. Tiszta közéletet kell teremteni, ebben senkire és semmire nem lesznek tekintettel, akár a koalícióval is ütköznek - mondta Kuncze Gábor. Az embernek az az érzése, hogy Kuncze ki akarta énekelni a sajtot Bauer szájából: maga is kritikus volt a koalíciós partnerrel szemben. Mivel Medgyessy agyondicsérte a szabaddemokratákat, kicsit visszás lehetett ez a délelőtt.
Bauer Tamás a küldöttgyűlésen hevesen bírálta a párt jelenlegi vezetőit és a kormánykoalíció működését is. Amennyiben nem következik be fordulat a pártvezetésben, az SZDSZ el fog tűnni a politikai életből, fogalmazta meg a veszélyt. Változásokat sürgetett mind a koalícióban, mind a párt vezetésben is. Bauer is úgy vélte, egyedül az SZDSZ elkötelezett a mélyreható társadalmi reformokra, az MSZP csak vészhelyzetben lép. Az SZDSZ nélkül elburjánozna a korrupció, gyengülne a jogállami intézmények szerepe. Mondanivalója tehát a szavak szintjén alig tért el Kuncze elemzésétől. Azt állította: Magyarországnak szüksége van az SZDSZ-re, de ezt nem tudják a választók, mert a párt nem, vagy felemásan képviseli az elveit. Gazdaságpolitikai megjegyzései egy valódi liberális politikus nézeteit tükrözték: a kormány féktelen költekezését, és osztogatását emelte ki. Hiányolta, hogy nem került be a kormányprogramba több, az SZDSZ által a választások előtt fontosnak tartott kérdés, így az adócsökkentés és az egészségügy reformjának kérdése. Ezzel az SZDSZ is hátat fordított önmagának. Miként a választók - tegyük hozzá.
Merjünk szembenézni azzal, hogy évek óta beteg az SZDSZ - mondta. A koalíciós megállapodás újratárgyalását és a MeH-ben működő Horn Gábor vezette koordinációs államtitkárság megszüntetését is javasolta.
Medgyessy Péter szerint a két koalíciós párt között meglepően jó a harmónia és mint mondta, a szabad demokraták fontos tárcákat kaptak a kormányalakításkor.
A kormányfő kitért arra, hogy a kormány működése nem hibátlan, ugyanakkor fontosnak nevezte, hogy tudnak korrigálni. Kiss Elemér lemondására utalva közölte: minden alkalommal ilyen gyorsan és határozottan fog eljárni.