2003. április 01. kedd 18:35
Békejobb II. veheti át a Centrum helyét?
Eljött az ideje, hogy a mérsékelt jobbközép szövetség létrehozására évekkel ezelőtt megfogalmazott hívó szó realitássá váljon - nyilatkozta a Népszabadságnak Dávid Ibolya. Amióta a KDNP vezetését Varga László vette át, szétfoszlottak azok a remények, amelyek a Centrum szövetség révén próbálják csökkenteni a baloldallal szembe állók erejét. Ugyanakkor a közvélemény kutatások mindeddig nem igazolták, hogy az MDF egyedül is megáll a maga lábán. Ezért megkezdődött egy új összefogás létrehozása.
A Magyar Demokrata Fórum elnöke szerint ma pártja alkalmas egy ilyen együttműködés megteremtésére. Ezek a törekvések bizton számíthatnak a baloldali sajtó támogatására, ami persze a dolog természetét is jelzi.
Évekkel ezelőtt a Békejobb a polgári jobboldal összefogását, értékrendjét próbálta a Fidesz mellé állítani azon elv alapján, hogy "ketten többek leszünk, mint egyedül". A Fidesz azonban nem vette a próbálkozást jó néven, s az el is halt. Ma Dávid szerint szintén szükség van arra, hogy a mérsékelt jobbközép nagyobb teret nyerjen, s ezzel a kifejezéssel a Fideszt nem tekinti mérsékelt pártnak. Ezzel az elnök asszony nehéz helyzetbe hozza magát, hiszen mind az MDF, mind a Fidesz egyazon pártcsoportba tartozik. Talán eljött az ideje annak, hogy az évekkel ezelőtt megfogalmazott hívó szó ismét elhangozzék - nyilatkozta Dávid Ibolya a Népszabadságnak - arra a felvetésre, hogy pártja, az MDF készen áll-e arra, hogy a mérsékelt jobbközépen Békejobb-típusú integráló erő legyen.
Idézet a Népszabadság on line kiadásából: „A múlt héten Kónya Imre, az MDNP politikusa írt arról, hogy a Magyar Demokrata Néppárt akkor jár el helyesen, ha befejezi az együttműködését a Centrummal, s a jobbközép értékeket valló demokrata fórummal keresi az együttműködést. Az MDF elnöke ezzel kapcsolatban kijelentette: érvényesnek tartja volt párttársa meglátásait, különösen azt, hogy az oktalanul szétszakadt, s így természetszerűleg meggyengült mérsékelt jobboldalt oly módon is erősítsék, hogy esetleg egy MDNP-t vagy Centrum Pártot "feláldoznak" egy újra megfogalmazott egység oltárán”. Ez magyarra fordítva azt jelenti, hogy az MDF pont azt akarja tenni a nála kisebbekkel, mint amivel a Fideszt vádolja, amikor a polgári összefogás megerősítéséről van szó.
Árulkodó a következő mondat is: „Dávid Ibolya úgy látja, a demokrata fórum ma alkalmas és képes arra, hogy a politikai palettán a mérsékelt jobbközép mezőt úgy töltse ki, olyan együttműködési formákat alakítson ki, hogy valamennyi potenciális szavazó, szimpatizáns, támogató megtalálja e térben közéleti szerepét.” Tehát a politikusok szerepéről van szó. Nem a gondolatok eszmék érvényesüléséről, nem a polgárok boldogulásáról.
Pusztai Erzsébet is jelentkezett és kész az együttműködésre. Erről ismét a Népszabadság tájékoztat, a cikke felér egy házasságközvetítéssel. „Pusztai Erzsébet, az MDNP alelnöke úgy nyilatkozott, hogy régóta természetesnek tartják az MDF-fel a kapcsolatfelvételt és az együttműködést, jelenleg ugyanis a demokrata fórum politikája az, amelyet a demokrata néppárt teljes egészében vállalni tud. "Egészen közel vagyunk egymáshoz" - hangoztatta Pusztai Erzsébet, akinek meggyőződése, hogy szükség van a mérsékelt jobboldalon egy, a valamikori Békejobbhoz hasonló szövetségre. A politikus elárulta: várhatóan rövid időn belül a formális kapcsolatfelvétel is megtörténik.”
Az MDNP távozna a balra csúszott Centrumból, amelyből a KDNP nyilvánvalóan kilép, jogilag bent sem volt, de Kupa még reménykedik egy újraéledésben. E remény forrása, hogy a Centrum tagja még a Zöld Demokraták és a Harmadik Oldal Magyarországért Egyesület (HOME). Bartók volt KDNP-elnök is az MDF felé tapogatózik.
Mindezen összefogásoknak a célja, hogy az MDF biztosan az öt százalék felé emelkedjék, képviselőt juttasson be az Európa Parlamentbe és mindennek eredményeképp a régi KDNP méretű pártként lehessen partnere a Fidesznek 2006 után.
Ugyan sok jel mutat arra, hogy az MDF közép-párt jellegét az MSZP felé nyújtott kézzel akarja bizonyítani, józan ésszel egy valódi balra nyitás nem képzelhető el. Egyetlen MDF vezető sem kockáztatná a párt maradék megbecsülését. A Veszprém megyei közgyűlésben kötött MSZP-MDF paktum nem lett általános és eddig a hasonló összetételű TV kuratórium sem balra játszott. A látszat azonban erős, és sokakban megingott a bizalom. A 2004-re tervezett önálló megméretés sem lelkesíti a polgári oldal híveit.
Ugyanakkor nyílt titok, hogy az MDF belülről megosztott. Sokan úgy látják, hogy a Fidesz Orbán Viktor vezette átalakulása új helyzetet teremt. Ha a Fidesz 2003 végén vagy 2004-ben nevet is változtat, ez a csoport könnyen szorosabbra fűzheti velük a kapcsolatot, akár az új pártba való belépést sem kizárva.
A polgári oldal számára nem lenne hátrányos egy biztos parlamenti párt, mint koalíciós partner. Ugyanakkor ennek a pártnak nehéz munkába kerülne az, hogy önálló programmal lepje meg a választókat. Nincs ugyanis egyetlen olyan értéke sem az MDF-nek, amit a Fidesz ne vallana, és kormányon ne valósítana meg. A párt különállása ezért a választók szemében a pártvezetés érdekének látszik. Ha a békejobbosodó MDF a 2002. Évi választáson már megvalósított egységből visszalép és az első fordulóban a Fidesszel is megmérkőzik, kénytelen lesz a Fidesztől eltérő választási üzenetet megfogalmazni. Ezt nagyon sok választó Orbán Viktortól való elfordulásként értékel majd, s ez szabja meg szavazatát is. Ez az út, még ha az MDF szekerét olyan komoly erők is tolják, mint Kupa Mihály, Pusztai Erzsébet, Kónya Imre és Bartók Tivadar, rögösnek ígérkezik.
Szelle Görgy