2003. június 04. szerda 22:07
Csomagtalanul
Hajdanában a németek legendás pénzügyminisztere, majd kancellárja Ludwig Erhardt az alkotmányba akarta foglalni, hogy a német népnek joga van a márka értékállóságához. Mivel ilyen alkotmányos tétel sehol nem található, érthetően sokat faggatták, miért töri ilyesmin a fejét. - Mert azt akarom, hogy soha ne legyen olyan felelőtlen német kormány, amelyik a pénz leértékelésével akarja megoldani gazdasági problémáit.
Június 4-én rá kellett jönnünk, hogy László Csaba nem Erhardt képességű pénzügyminiszter. Bár sokan ezt már akkor sejtették, amikor távoznia kellett az Orbán kormányban betöltött pénzügyminisztériumi közigazgatási államtitkári posztjáról.
Amit tett: a forint váratlan és jelentős leértékelése, nem vetekszik ugyan 1920. június 4-ével, de azért gyászos cselekedet.
Emlékeztetőül: az Orbán kormány, amikor a gazdasági növekedés megtorpanását észlelte, nem a leértékeléssel próbálkozott, hanem hitelekkel, támogatásokkal serkentette a beruházásokat. Nem hátra fordult, hanem előre menekült.
Medgyessyék először béreket emeltek, amelyhez nem társult semmiféle termelésnövekedés. A megnövekedett fogyasztást import elégítette ki, s az exportot nehezítette az erős forint. Ebből a csapdából ki kellett törni, de nem így. Ha ehhez még hozzá vesszük, hogy majd 80 milliárdnyi megszorítás is lesz a költségvetési intézményeknél, akkor semmi jóra nem számíthatunk. Csak remélhetjük, hogy 2006-ig nem fognak még nagyobb bajokat csinálni.
Csomag természetesen nincs. De lehet, hogy jobb lenne, ha lenne. Ahhoz ugyanis kell legyen valami vezérfonal, távlatos elgondolás, kitörési pontok keresése. Itt és most csak csomagtalan és ésszerűtlen kapkodás van.