2003. április 10. csütörtök 21:30
Április 11. - Magyar Költészet Napja
A XX. századi magyar irodalom két kiemelkedő alkotójának együttes születésnapja közös ünneplésre kínál alkalmat: Márai Sándor 1900. április 11-én, Kassán; József Attila 1905. április 11-én, Budapesten látta meg a napvilágot.
Oly korban - 1964-ben - született ez az ünnep, amikor az ugyanezen a napon született Márai Sándorról mélyen hallgattak. Pedig kézen fekvő lenne az együttes ünneplés. Éppen ezért jó szívvel ajánljuk megfontolásra az illetékeseknek Tóth László gondolatait, amely az új forrás (A Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat Irodalmi, művészeti és társadalomtudományi folyóiratának 2000. évi 4. számában jelent meg
Nap
Április 11. József Attila születésnapja. Ekkor tartjuk minden évben, nagy költőnk emlékére, a Költészet Napját. De április 11-e Márai Sándor születésnapja is. Nem tudom, ki hogy van vele, én Márai Sándort is nagy költőnek tartom. Tudatában vagyok, persze, hogy a futamaim adta keret nem cirkuszi manézs, ahol mindenféle ízléstelen bohóctréfát előadhatok. Tehát nem arra gondoltam, hogy vegyük el József Attilától a Költészet Napját, s azt ne az ő, hanem Márai Sándor születésnapján tartsuk. Ezt egyikük sem érdemelné meg – mert József Attilától nem kell elvenni semmit, Márai meg azt, hogy más hátára állítva láttassuk őt. Különösen, hogy Márai prózaírónak is a legnagyobbak közül való. A prózának viszont – a szép- és értekező prózának – még nincs ünnepe e kicsiny hazában. Nem lehetne József Attiláé mellett Márai Sándor születésnapját például a Prózairodalom Napjaként nyilvántartanunk? Vagy, még inkább, József Attila és Márai Sándor születésnapját a Költészet és Prózairodalom Napjává nyilvánítani. Netán, egyszerűbben: a Magyar Irodalom Napjává. Mert a magyar irodalomnak sincs ünnepe mifelénk (különösen mostanában). Hogy erre ott van az Ünnepi Könyvhét? Az más, az általában a könyvé. Még ha akkor jut is valamennyi az ünneplésből nemzeti literatúránknak. Nem hiszem azonban, hogy ne férne rá eggyel – kettővel, hárommal… sokkal – több ilyen alkalom is. Mint amilyen József Attila és Márai Sándor születésnapja is lehetne…
TÓTH LÁSZLÓFutamokFebruárAz idén is számos rendezvényt tartanak Budapesten a Költészet napjához kapcsolódva:
Régiók találkozása címmel rendeztek ünnepi műsort csütörtökön a Magyar Kultúra Alapítvány budavári székházában. Az érdeklődők ezúttal az erdélyi költők sorában Dsida Jenő- és Wass Albert-műveket is hallhattak a kárpát-medencei szavalóversenyek díjazottai, valamint anyaországi és határon túli művészek előadásában.
A Királyhágómelléki Református Egyházkerület Képtárának gyűjteményéből tárlat is nyílik az alapítvány I. kerületi Szentháromság tér 6. szám alatti épületében, illetve átadják a PoLíSz - a Politika-Líra-Széppróza - folyóirat ez évi költői és műfordítói díjait.
A költő születésnapján, pénteken a Ferencvárosi Önkormányzat szervezésében koszorúzási ünnepséget rendeznek József Attila egykori szülőházánál, a IX. kerületi Gát utca 3. számú épületnél. A kibővített, megújult József Attila-emlékhelyet tavaly áprilisban avatták fel.
A nap eseményei sorában a Ráday utcába irodalmi sétára várják az érdeklődőket. A ferencvárosi költészet napi fesztiválon Görgey Gábor kulturális miniszter mond köszöntőt.
A II. kerületi Fillér Utcai Általános Iskolában "folyamatos" versmondással tisztelegnek József Attila születésnapján diákok és tanárok. A szervezők színészek és közéleti személyiségek részvételére is számítanak.
Molnár Attila Benedek "mab-hasadás" című verslemezét mutatja be a La Ventana Kiadó a III. kerületi Bécsi út 4-es számú épület előtti alkalmi zenesaroknál.
A Magyar Versmondók Egyesülete a Pesti Vigadó Kamaratermében szombaton rendezi hagyományos költészetnapi gálaestjét, melynek keretében átadják a Versgondnoki-díjat és a "Ki viszi át a szerelmet" elnevezésű emlékplakettet.
A 103 éve született, 1989-ben elhunyt Márai Sándorra az I. kerületi Mikó utca 2. számú ház előtt álló szobránál emlékeznek. A Budavári Önkormányzat és a Márai Sándor Kulturális Közalapítvány szervezésében irodalmi estet is tartanak.
A Petőfi Irodalmi Múzeumban emlékkiállítás nyílik a 90 éve, szintén áprilisban született Jékely Zoltán költő tiszteletére. Az alkotóra Domokos Mátyás, Lengyel Balázs, Mészöly Dezső, Nagy Gáspár és Rába György emlékezik.
Ugyancsak pénteken rendezi meg a Hivatásos Vers-Prózamondók és Verséneklők Előadóművész Köre a Csodálatos költészet című ünnepségét a VI. kerületi Városligeti fasor 38. szám alatti Rátkai Klubban.
A Nemzeti Színházban gálaestet és dalnokversenyt tartanak az ünnep estéjén.
Pénteken több irodalmi műsorral jelentkezik a Duna Televízió, például a Párversek című etűdökkel.
A Magyar Versmondók Egyesülete műsorának szombaton a Pesti Vigadó kamaraterme ad otthont.
József Attila és a mai magyar költészet címmel vasárnap a Károli Gáspár Református Egyetem IX. Ráday utca 28. szám alatti épületének dísztermében rendeznek beszélgetést. A költő nevét viselő társaság szervezte eszmecsere résztvevője lesz Balla Zsófia, Beney Zsuzsa, Ferencz Győző, Lator László, Parti Nagy Lajos, Rigó Béla, Várady Szabolcs és Veress Miklós.
Vasárnap - versfesztivál keretében- a Nemzeti Színház épülete előtti úgynevezett hajóorrban felállított alkalmi színpadon egymást váltják színészek, költők, zenészek és táncművészek.