2003. május 05. hétfő 22:26

A leköszönő miniszterek a kormányátalakításról

 

A bizalomvesztett Jánosi, a megviselt Kóródi és a megkönnyebbült Görgey - a távozók sajátos reagálásai

 

Jánosi György, az ifjúsági tárca távozó miniszterének meggyőződése szerint Medgyessy Péter miniszterelnök kormányátalakítással kapcsolatos döntésében nem szakmai, hanem politikai, személyes szempontok játszottak közre.

A Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium - a kormányfő hétfői döntése után rövidesen leköszönő vezetője - közleményében úgy vélte, hogy az említett szempontok alapján nem a társadalmi elfogadottságot, hanem a bizalmi elvet állították előtérbe.

Jánosi György örömének adott hangot amiatt, hogy az elmúlt évben a közvélemény megítélése szerint az egyik legeredményesebb tárcát vezethette a kormány egyik legelfogadottabb tagjaként.

- Nyugodt lelkiismerettel távozom a tárca éléről - közölte.

A szocialista politikus jelezte: a jövőben az MSZP Országos Választmányának elnökeként a határozottabb és következetesebb pártpolitikai munkára összpontosít.

Kóródi Mária távozó környezetvédelmi miniszter bízik abban, hogy utódja, Persányi Miklós folytatni fogja a minisztériumban általa megkezdett munkát.

Hangoztatta: a tárcánál jelenleg zajló reform célja egy olyan, minden európai mércével mérhető igényt kielégítő, átlátható és modern minisztérium megteremtése volt, amely képes Magyarország polgárai számára megalapozni az élhető, egészségesebb jövőt.

A távozó környezetvédelmi miniszter kiemelte: munkatársaival együtt számos fontos programot indított el, közöttük sikerült elfogadtatni a kormánnyal az elmúlt évek legnagyobb kormányzati beruházásának, a Vásárhelyi-tervnek a koncepcióját. A Tisza-parti települések árvízvédelmi problémáinak megoldása mellett ez a nagyszabású projekt területfejlesztési, mezőgazdasági, turisztikai és természetvédelmi szempontból is előrelépés a környék települései számára.

Kóródi Mária aláhúzta: a tárca elkészítette a Nemzeti Környezetvédelmi Programot, amely 2008-ig határozza meg az ország legfontosabb környezetvédelmi teendőit. A program már közigazgatási egyeztetés alatt áll, így hamarosan a kormány elé kerülhet.

A távozó miniszter kiemelte: Magyarországon elsőként a környezetvédelmi tárca feladatai közé emelte a környezet-egészségügyet, a két terület ugyanis egymástól elválaszthatatlan Kóródi Mária megítélése szerint.

A tárca távozó első embere aláhúzta: munkatársaival együtt elindította a "zöld falu programot", amelynek segítségével az önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe került települések részére nyújtanak támogatást a környezetvédelmi feladatok elvégzéséhez.

Kóródi Mária hangoztatta: miniszterségének ideje alatt megkezdte a tárca szervezeti átalakítását is. Mostanáig az átfogó reform első ütemével végeztek, a legfelső, minisztériumi szinten megtörtént a környezetvédelem, a természetvédelem és a vízügy integrációja. Emellett elkészült az új szervezeti működési szabályzat is.

A távozó miniszter kiemelte: az átszervezés második üteme is elkezdődött, de a hatósági feladatokat végző területi szervek átalakítása, összevonása már az utódja feladata lesz.
Görgey Gábor leköszönő kulturális miniszter a kormány átalakítását követően a miniszterelnök kulturális főtanácsadója lesz.

Görgey Gábor erről azután tájékoztatta az MTI-t, hogy Medgyessy Péter az Országgyűlés hétfői ülésén, napirend előtt nyilvánosságra hozta a leendő új miniszterek nevét.

A távozó miniszter azt mondta, hogy a kormányalakításkor egy évre vállalta a tisztséget, és elégedett a tevékenységével.

Utalt arra, hogy a támogatások 60 százalékos emelésével "rendbe tette" a színházakat, és 100 százalékkal megemelte a zenekarok támogatását.

Szavai szerint rendbe rakta az Operaházat is, ugyanis a társulat és a szakma egyetértésével menesztette a korábbi vezetőt, és demokratikus módon, pályázattal keresett új főigazgatót a dalszínház élére.

Görgey Gábor nem kívánt véleményt mondani utódjáról, csak annyit jegyzett meg: Hiller István már bebizonyította, hogy kiváló oktatási szakember.


 

 

vissza Vissza a kezdőlapra