Megjelent: 2003.05.01. 10:54:30

Olimpia 2012

 

Jeles a kormánynak - demagógiából

Fonákja és színe
A kormány úgy döntött, hogy nem tud pénzügyi garanciákat adni a 2012-es budapesti olimpia megvalósításához. Ezt Gál J. Zoltán szóvivő jelentette be a kormányülés után, majd így folytatta: a kabinet ugyanakkor tárcaközi bizottság fölállításáról is határozott, amelynek az lesz a feladata, hogy megvizsgálja, mikorra készíthető fel Budapest egy olimpia megrendezésére és mikorra lesz reális cél az olimpia rendezése.

A kormány ezzel kapcsolatos döntése az is, amely szerint júniusban megtárgyalja a magyar sport átfogó fejlesztési stratégiáját. A szóvivő emlékeztetett arra, hogy a korábban megrendelt megvalósíthatósági tanulmányból is az derült ki, Budapest nem tud 2012-ben olimpiát rendezni.

- Az olimpia teljes megvalósításához 4600 milliárd forintra lenne szükség. Ez egy év teljes évi központi költségvetése – így Gál J. Zoltán. – A mai naptól a következő tíz évben 720 milliárd forint költségvetési többletforrás-igény jelentkezne. Ez több mint az egészségügy rendbetételéhez szükséges pénzek összessége. 720 milliárd forintból az agrártámogatásokat évente 50 százalékkal lehetne emelni. Ebből a pénzből megvalósítható szinte a teljes autópálya-program. Ez a pénz ötszöröse a Vásárhelyi-terv költségeinek. Ennek a pénznek az előteremtéséhez a személyi jövedelemadót 6-7 százalékkal kellene emelni, ami jelentős társadalmi, politikai feszültségekkel járna, hiszen azt jelentené, hogy minden fejlesztési forrást a következő években, sőt akár évtizedben, Budapestre kellene összpontosítani.

Gál J. Zoltán ugyanakkor hozzátette: a kormány elkötelezett az olimpia, a magyar sport ügye mellett, de úgy véli, előbb alkalmassá kell tenni Budapestet a játékok megrendezésére és a kormány nem hajlandó Budapest és az ország presztízsét azzal veszélyeztetni, hogy egy megvalósíthatatlan olimpiára ad be pályázatot – hangoztatta a szóvivő.
 
A hivatkozott tanulmány pont az ellenkezőt állítja: érdemes megrendezni az olimpiát. Ez azonban még csak a puszta megtévesztés, amelyhez már hozzá szokhatunk. A címben elismert demagógia azokra a kijelentésekre vonatkozik, amelyekben az olimpia költségeit az egészségügyi vagy agrár stb kiadásokkal vetik egybe. A csúsztatás abban van, hogy a tanulmányban leírt fejlesztések jó részére sor kell kerüljön, ha lesz olimpia, ha nem. Sem ezt, sem a járulékos bevételeket nem vették figyelembe. Elmaradt a szokásos magánbefektetőkre való hivatkozás is, pedig ennek itt több értelme lenne, mint az egészségügyben vagy a kollégiumok építésénél.
Mi alapján döntöttek tehát? Részben az a reflex működött, mely megakadályozta a világkiállítást is. A Kovács féle "Tanuljunk meg kicsinek lenni" filozófiája. A polgári oldal viszont szívesebben tanul a költőtől: A mindenséggel mérd magad! (
József Attila) Másrészt az is a baj, hogy az Olimpia magyarországi rendezésének gondolata Orbán Viktorhoz kötődik, akinek a MOB (Magyar Olimpiai Bizottság) közkedvelt elnöke, Schmitt Pál most a Szövetségben helyettese lesz. Persze egyik indok sem elfogadható, hiszen rettentően kicsinyes.

Minden kormányzati megállapítás ellenére Magyarország alkalmas arra, hogy a 2012-es olimpia megrendezése érdekében esélyes pályázatot nyújtson be - jelentette ki Deutsch Tamás.
1896 óta a magyar sportolók 149 alkalommal állhattak a dobogó legmagasabb fokára nyári olimpiai játékokon, s ennek köszönhetően hazánk az olimpiák összesített éremtáblázatán a 9. helyet foglalja el. A 10 legeredményesebb ország közül eddig csak Magyarország nem rendezhetett olimpiát. Magyarország az egyetlen Nemzetközi Olimpiai Bizottság alapító tagállam, amely még nem rendezett olimpiát. A magyar műszaki szakemberek és építési vállalkozások úgyszintén alkalmasak a feladatra: Athénban jelenleg is magyar vállalkozások építik a 2004-es olimpiai játékok létesítményeit. A kormány mai döntése világos és egyértelmű beismerése annak, hogy habár Magyarország alkalmas a pályázat benyújtására, a kormány alkalmatlan erre.

 

Surján László

vissza Vissza a kezdőlapra