2003. június 03. kedd 21:35
Volt-e Toller-ügy, egyáltalán?
Szili Katalin elmarasztalta Toller Lászlót, és ezzel le is zárta az ügyet.
Volt-e ügy, egyáltalán? Arra számítok, hogy a sajtó nagyobb része szerint nem is volt.
Toller László minden szégyenérzet nélkül jelentette be, hogy későn érkezvén a szavazásra, megkért valakit, hogy nyomja meg a gombot...
Abban igaza van Szili Katalinnak, hogy Tompa Sándor nem változtatta meg Toller szavazási szándékát, az eredmény így pontosan fejezi ki a Ház akaratát.
Ebben a ciklusban 10 képviselővel van több a kormányoldalon. Minden szavazat számít tehát és minimális átszavazás, vagy nagyobb hiányzás, már megakadályozná a kormányzati akarat érvényesülését.
Ezért nem vehetnek részt a kormánypártiak csak félgőzzel az Európa Parlament munkájában. Ezért késnek az Európa Tanács üléseiről. Pedig milyen egyszerű lenne azt mondani: barátom nyomd meg a gombom...
A Házszabály azonban világosan fogalmaz és szigorú. Szavazni csak személyesen lehet.
Toller esete talán valóban határeset. Ám épp a határesetek a veszélyesek, mert ezek lazítják fel a világos szabályokat és vezethetnek zavaros, ellenőrizhetetlen helyzetekhez.
Van a történetnek persze egy másik olvasata is. Sok nyilatkozatot hallottunk, de ezek között nem volt egy szó sem arról, hogy "hibáztam, elnézést kérek". Nem, ez a gondolat idegen a szocialisták lelkivilágától. Sokkal inkább az jellemzi őket, hogy a szabályok addig érdekesek, amíg a javukat szolgálják. Ha valami kellemetlen, akkor könnyen túllépnek rajta.
Sok esetben ez még ésszerűnek is látszik. Miért álljon meg valaki a piros lámpánál, ha közel s távolban nincs más gépjármű vagy gyalogos? De folytassuk: Miért álljon meg a gépkocsi a vasúti kereszteződés előtt, ha nem látszik vonat? Erre a miértre a sok vonat-autó ütközés, illetve sok ártatlan áldozat a felelet.
Volt a régieknek egy szép mondása: Serva ordinem et ordo servabit te. Tarts meg a rendet és rend megtart téged. Hasonló magyar mondás: A szabály az szabály.
Napjainkban ezt úgy hívjuk: jogállam.
A Toller-Tompa páros magatartása pedig a szocialista jogállam. Ez úgy viszonylik a jogállamhoz, mint a szocialista demokrácia a demokráciához. Ez az a hozzáállás, ami miatt egyre többen úgy érzik: a Medgyessy kormánnyal visszajöttek a hetvenes évek. Ez pedig már ügy a javából.
Surján László