2003. június 04. szerda 22:14
Vak vezet világtalant
Lehet, hogy el kellene hagyni mindazokat a szólásokat, amelyek a fogyatékkal élőket emlegetik. Ám ismerjük el, a címnek választott szólás szemléletesen és a látásukat elvesztőket nem gúnyolva fejezi ki a lényeget. Jelen esetben azt, hogy az FKGP a szociáldemokratákkal összefogva akar kilábolni szorult helyzetéből. A negyvenes évek végének rosszemlékű koalíciója sejlik fel a torgyántalanított kisgazdapárt elgondolásaiban. legalább erre enged következtetni az az interjú, amelyet Balogh Gyula, a Fideszt nemrég elhagyó képviselő adott a Magyar Rádiónak. A riporter: Kovács Olivér volt.
- Milyen esélyei vannak annak, hogy ismét feltámadjon a Független Kisgazdapárt?
- Van az elmúlt időszakban egy olyan rész, amit mindannyian szégyellünk, de túljutottunk rajta. A Független Kisgazdapárt megújult. Minden megyében és a fővárosban ismételten fölálltak a szervezetei – közölte Balogh Gyula országgyűlési képviselő, az FKGP országos alelnöke.
- Ön azt mondta, hogy van egy olyan időszak, amit szégyellnek. Ebben az időszakban a magyar gazdák többsége el is fordult önöktől. Nemrégiben tartottak egy országos nagygyűlést, ami ugyan sikeres volt, de elég lesz ahhoz, hogy visszaszerezzék a támogatóikat?
- Mindenesetre ez az országos nagygyűlés szép reményekkel tölt el bennünket, hisz a MOM székház zsúfolásig megtelt, mintegy ezer ember volt jelen, és ebből 763 alapszervezeti vezető, tehát mint szavazati joggal rendelkező küldött vett részt. Mikor a Független Kisgazdapárt 13,6 százalékot ért el az országgyűlési parlamenti választásokon, akkor sem voltunk többen a MOM székházban. A kettő között annyi volt a különbség, mármint a két nagygyűlés között, hogy itt egy megújult szemléletű párt tartotta meg a nagygyűlését, és egészen más gondolatmenet mentén haladtunk az építkezésbe. Az előző időszakban a Független Kisgazdapárt más pártokkal nem óhajtott semmiféle szoros együttműködést, addig az új országos vezetés azt tűzte zászlajára, hogy a történelmi pártok összefogása mellett készül a 2006-os választásra. Ez azt gondolom, hogy egy lényeges különbség. De nagyon lényeges különbség az a munka is, amit elvégeztünk, hisz a Független Kisgazdapárt végre megszabadult a sokat emlegetett, negatív előjellel emlegetett pártalkotmányától, ami mai embereket betonozott be a vezetésbe. Ma már elmondhatjuk, hogy egyike a legdemokratikusabb pártalkotmánnyal rendelkező pártoknak, szélesre nyitottuk kapuinkat a pártalkotmány lehetőségeiben, és visszavárjuk azokat az értelmiségieket is, akik annak idején menekültek el a párt holdudvarából.
- Hogyan lehet visszaszerezni a támogatók bizalmát? Nem egyszerűbb egy új pártot alapítani, mint hogy egy olyan pártnak a terheit vinni, amit már egyszer elhagytak a szavazók?
- Azt gondolom, hogy a terhektől megszabadultunk, ezek elsősorban személyi terhek voltak, és hála az Istennek azok az emberek, akiket annak idején oda küldtek a párthoz, idézőjelben odaküldtek segítségképpen, azoktól sikerült a megtisztulás folyamán megszabadulni. A Független Kisgazdapártnak történelmi hagyományai vannak, tehát semmiféleképpen nem gondolkozunk azon, hogy új pártot alakítsunk. Nem, ezt a zászlót, és ezt a logót ismerik az emberek és ezek mögé, ezek mellé próbáljuk őket felsorakoztatni.
- Mit várhatunk a Független Kisgazdapárttól a jövőben? Marad a konzervatív oldalon vagy pedig elmozdul esetleg egy szociáldemokrata irányba?
- A Független Kisgazdapárt és a Szociáldemokrata Párt mindig kart-karba öltve végezte áldásos tevékenységét, maradunk egyéb iránt a helyünkön, maradunk a jól kijelölt konzervativizmust is képviselve, politikánk változatlan, változatlanul a mezőgazdaságból élő egyszerű embert képviseljük, változatlanul képviseljük a kétkezű munkásokat, és változatlanul megpróbáljuk a nyugdíjasok problémáját fölvállalni. Mert mintha ezekről a népcsoportokról a jelenlegi hatalom elfelejtkezett volna.
Ez utóbbiban Balogh Gyulának minden bizonnyal igaza van. Ám sem a régi koalíciós idők emlegetése nem hoz a konyhára, sem az nem segít, hogy az elmúlt évtized hibáit személyi kérdésekre szűkíti le. Az a puszta tény, hogy az FKGP "történelmi párt" nem elegendő az elvesztett szavazók visszaszerzésére. Ezért a mostani kísérlet a Centrum rosszemlékű példáját juttatja eszünkbe. De ha nem is tételezünk fel semmi sandaságot, azt látni kell, hogy sem Balogh, sem Réti nem "történelmi" kisgazdák, hanem szerencselovagok, akik Torgyánhoz csapódtak, majd leváltak, amikor kiderült, hogy a vezér nem teljesíti ígéreteit. Ám, ha a párt túl is teszi magát ezen, még fennmarad a kérdés: hogyan lehet balra frontot nyitni az MSZP felé, jobbra a Fidesz felé, támadni az SZDSZ politikáját és mást mondani, mint az MDF meg a MIÉP. Az FKGP most nincs sehol és az a senki földje, ahová valamelyik szocdem irányzattal összefogva be akar vonulni, nincs sehol. Ezért ahhoz, hogy a helyüket megtalálják, a tartósan 1 százalék alatti szocdemek vajmi kevés segítséget jelentenek. S ez fordítva is igaz.
A politikában ugyanis egy meg egy nem mindig kettő, néha csak fél.
Szelle György