Megjelent: 2003.07.06. 10:45:34

Mondhatta volna szebben...

Össztűz Berlusconi ellen

Szelet vetett és vihart aratott. Eleve ellenállás fogadta a július 1-ével kezdődött olasz elnökséget. Sokaknak nem tetszik, hogy az ellene irányuló korrupciós vádakat nem a bíróság előtt tisztázza, hanem az éppen az ő kedvéért sebtiben kiterjesztett mentesség mögé bújik. Persze Berlusconi szempontjában is van igazság: a vádak tartalmukban nem, de indítékaikat tekintve politikai jellegűek, tehát nem engedhető meg, hogy ellenfelei a politikai harcot a bírósági tárgyalóteremben folytassák ellene, miután a választások során vereséget szenvedtek tőle.

A Berlusconi ellenes hangulat másik eleme az olasz miniszterelnök sajtóbeli befolyása. Tény, hogy az olasz kereskedelmi televíziózás és a kapcsolódó reklámpiac Berlusconi ellenőrzése alatt áll. Ez pedig akkor is probléma, ha Berlusconi magánszemély, miniszterelnökként pedig végképp elfogadhatatlan - mondják bal-liberális oldalról. Álságos a megközelítésük, hiszen ha ők segítenek hatalomba valakit, akkor rendben van, ha viszont önerőből éri el a sikert valaki, mint most Berlusconi, akkor tiltakoznak. A probléma természetesen mélyebb elemzést igényel, itt a Magyar-Hon-Lapon is  visszatérünk majd rá.

A Berlusconi ellenes kritikák élvonalában az angol sajtó állt. Az angol véleményformálók ellenzik az európai alkotmány gondolatát, s élesen támadják a tervezetet. Berlusconi viszont tető alá akarja hozni még az ő elnöksége alatt, hogy az új rendszer is a Római Szerződés névre hallgasson, mint az előző alapdokumentum. Minden olyan akció, ami meggyengíti az EU soros elnökét, ellene hat ennek a vágynak.

Berlusconi tehát fegyelmezett és visszafogott beszédet mondott, nagy ívűt, amelyet az elején történt és olasz belpolitikai indíttatású felirat mutogatás sem (nem kell keresztapa...) tudott érdemben megzavarni, s amelyet a szocialista frakció is megtapsolt. A vitában azonban provokálták, s az egyik legélesebb kritizálójának a miniszterelnök a kelleténél durvábban vágott vissza. Nem tartalmilag cáfolta a felvetéseket, csupán megemlítette, hogy Schulze képviselő úr nagyszerűen játszhatná el egy a nácikról szóló filmben a kápó szerepét.

Azóta a sajtó nem az EU olasz elnökségének programjáról, hanem erről a méltatlan és áldatlan vitáról beszél. Egész Németország felháborodott, s lassan egy hét elmúltával sem csitul a vihar. Pedig Berlusconi telefonon tisztázta a dolgot Schröder kancellárral, sajnálatát fejezve ki. E sajnálkozást Berlinben bocsánatkérésnek fogták fel - ami ellen Berlusconi tiltakozott.

Szerda este a soros elnök az Európai Néppárt (ENP) frakciójának vendége volt, s az európai média azzal is vádaskodik, hogy a frakció nem határolódott el eléggé Berlusconitól.

A magyar ember vegyes érzelmekkel figyeli mindezt. A keresztapás feliratokat mutogató olasz képviselők látványa például arra ingerel, hogy megkérdezzük: amennyiben szeptemberben Medgyessy Péter Strasbourgba utazik, szabad-e D-209 feliratokkal köszönteni az Európa Parlament üléstermében? Mit fognak erről írni azok a magyar újságírók, akik most elítélik Berlusconit és szimpátiával gondolnak az ellene tüntető olasz képviselőkre?

Az ENP életét ezek a viták nem nagyon befolyásolták. Nem került fel a világsajtó címoldalaira, de a frakció jobban figyelt saját 50. születésnapjára, mint a Berlusconi elleni támadásokra. S ebben alighanem igaza volt. Mi is boldog születésnapot kívánunk, olvasóinknak pedig bemutatjuk a születésnapi tortát, amelyet Helmut Kohl vágott fel az ünneplőknek

 

 

 

Surján László

vissza Vissza a kezdőlapra